Krize v záporožské jaderné elektrárně
Rafael Grossi, generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v úterním rozhovoru pro agenturu AP uvedl, že situace v Záporožské elektrárně je každým dnem nebezpečnější. Podle něj tam už byly porušeny snad všechny základní bezpečnostní standardy jaderné bezpečnosti.
Na území kontrolovaném Ruskem dochází k paradoxní situaci. Záporožskou elektrárnu sice kontrolují vojáci Putinova režimu, ale Ukrajinci řídí její provoz. Dobře informované zdroje přímo ze Záporoží hovoří o tom, že právě kvůli tomu dochází k častým nedorozuměním a rozepřím.
Podle Grossiho je zásobování elektrárny těmi nejzákladnějšími náhradními díly přerušeno. „Vůbec netušíme, zda elektrárna dostává všechno, co potřebuje.“ Jeho agentura je sice v kontaktu se zaměstnanci v Záporoží, nemůže ale provádět naplánované inspekce. Ty se týkají ochrany jaderného materiálu a provozovatel elektrárny se k nim zavázal.
„Když sečteme všechna rizika, kterým je elektrárna vystavována, dojdeme k závěru, že to jsou věci, jež by se v žádném jaderném zařízení dít neměly,“ pokračuje Grossi. „Proto už od prvního dne války tlačím na všechny zúčastněné, abychom tam mohli vstoupit.“
Grossi trvá na tom, aby alespoň v otázce jaderné bezpečnosti začalo Rusko s Ukrajinou spolupracovat. Obě strany sice vzniklou situaci řešit chtějí, na obsazení mezinárodní mise se ale neshodnou. Problém s tím má zejména Rusko. „Pokud bychom byli na místě, odrazovalo by to obě strany od možného násilného činu proti této elektrárně,“ vysvětluje svou představu Rossi. „Proto jako mezinárodní úředník, šéf uznávané organizace, žádám obě strany, aby nás nechaly pracovat. V sázce je mnoho,“ uzavírá.
Gubernátor Záporožské oblasti Oleksandr Staruch na konci července uvedl, že Rusové hloubí na území elektrárny zákopy. Kyjev dříve Rusko obvinil, že v areálu skladuje těžké zbraně a munici. Ukrajinci na začátku července podnikli nálet na město Enerhodar, ve kterém elektrárna leží.
„Pokud jde o situaci v Záporožské elektrárně, neděje se tam nic, co by se nedělo od 4. března, kdy ji Rusové obsadili. Ředitel MAAE má pravdu, situace je nepřijatelná, ne však kvůli radiaci. Ta zůstává normální,“ napsala z New Yorku na Twitter šéfka českého úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
Záporožská jaderná elektrárna je s šesti reaktory největší zařízení v Evropě i na Ukrajině. Ruští vojáci ji obsadili na začátku března, její chod ale stále zajišťují ukrajinští zaměstnanci. Podle Grossiho je na místo nutné vyslat technickou inspekci MAAE, nedaleko ale vede frontová linie a boje misi znemožňují. Agentura by pro vyslání kontroly potřebovala nejen podporu Kyjeva a OSN, ale i dohodu s Ruskem.