Případ bývalého ruského novináře Ivana Safronova, kterého ruská kontrarozvědka FSB obvinila z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou, nesouvisí s jeho profesionální činností poradce ředitele vesmírné agentury Roskosmos. Prohlásil to šéf rozvědky SVR Sergej Naryškin.
Zároveň varoval novináře před nátlakem na vyšetřování a soud. Safronovovi, který naposledy působil jako poradce ředitele Roskosmosu Dmitrije Rogozina, hrozí 20 let vězení. V médiích se podle ruské agentury TASS mezitím objevily informace, že materiály o Safronovově případu mohla SVR předat službě FSB.
„Obě naše služby (SVR a FSB) vždy aktivně spolupracují,“ řekl Naryškin a doplnil: „Vysoce oceňuji profesionalitu pracovníků ruské kontrarozvědky. Zadržení a vznesení obvinění v žádném případě nesouvisí s profesionální činností podezřelého. Nikomu neradím vyvíjet nátlak na vyšetřování a tím spíše na soud. Jedině ten nakonec rozhodne o vině či nevině obviněného.“
„V Kremlu nemůžeme nic říci, protože prostě nemáme informace o vyšetřování a nemůžeme znát podrobnosti o tom, jak vyšetřování postupuje a na co se zaměřuje,“ řekl mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov v odpovědi na otázku, zda se smí společnost dozvědět, s čím konkrétně je případ spjat. „Nemyslíme si, že utajení případu se může stát destabilizujícím faktorem společnosti,“ uvedl Peskov a dodal, že chápe zájem novinářů o osud kolegy, ale musí se respektovat platný zákon o státním tajemství a „nesmí tu být prostor pro emoce“.
Ruští žurnalisté, a to i z médií blízkých Kremlu, protestují proti zadržení Safronova, který jako novinář pracoval v předních denících Kommersant a Vedomosti. Objevily se i úvahy, že nynější stíhání může být pomstou za dřívější Safronovovy články, kritické vůči ruské armádě. Veškeré podrobnosti o případu jsou utajené. Pod petici na novinářovu obranu se už podepsaly desítky tisíc lidí.
FSB podezírá Safronova, že ještě jako novinář poskytl české rozvědce informace o dodávkách ruských zbraní na Blízký východ a do Afriky. Podle FSB jej zverbovala česká rozvědka v roce 2012, svůj úkol splnil v roce 2017, přičemž konečným příjemcem tajných informací shromážděných novinářem byly USA, domnívají se redaktoři agentury TASS.