Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška by se neměly počty zemřelých s koronavirem zveřejňovat každý den. Nevadilo by mu číslo publikovat čtvrtletně. Rozhodnutí by podle něj mohla udělat Sněmovna. O výrocích z neveřejného jednání výboru pro zdravotnictví informoval portál Blesk.cz.
Návrh zveřejňovat počty úmrtí s koronavirem jen jednou za čtvrt roku vznesl podle portálu na jednání poslanec ANO Rostislav Vyzula. „Je opravdu nutné hlásit médiím informaci o úmrtnosti na covid každý den? Poněvadž, jak už tady bylo řečeno, profesor Válek i profesor Dušek řekli, že ta informace je nepřesná, nechci říct přímo nesmyslná, poněvadž všichni víme, že všichni pacienti na covid nezemřeli,“ odvolával se Vyzula na lékaře a poslance TOP 09 Vlastimila Válka a právě šéfa ÚZIS Duška.
Statistika úmrtí s covidem je podle Vyzuly pro občany depresivní. Navrhl proto, aby se údaj zveřejňoval „v souvislosti se standardní hodnotou úmrtí“. „Tak, aby bylo vidět, zda tato úmrtí jsou navíc, anebo jestli jsou v rámci pravidelných průměrů,“ vysvětlil Vyzula. Za dobrý nápad to považovala předsedkyně výboru Věra Adámková (ANO).
Většina lidí se nakazí v práci nebo doma. Na hromadných akcích je infekcí minimum
Nejvíce lidí se nakazí na pracovišti a v domácnosti. Pětina nakažených místo, kde se infikovali, nezná. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Data zveřejnil web Echo24, který je prý získal v podstatě omylem. Mluvčí ÚZIS webu řekl, že data mají sníženou vypovídající hodnotu.
I podle Duška by bylo lepší zveřejňovat až upřesněná data. „Já si to, myslím, užívám nejvíc ze všech, tohle denní vysílání tohoto čísla,“ uvedl s ironií v hlase. „Není to jediné číslo, které by potřebovalo trochu vyzrát. Chybí nám něco, co bych označil za národní komunikační strategii v době epidemie, jejíž součástí by bylo i nastavení pravidel, jaká čísla se vysílají v reálném čase, jaká ne, a co znamenají,“ doplnil podle portálu.
Vytvoření takové strategie je ale podle Duška mimo jeho kompetence. „Já nemám tuto pravomoc a ani bych ji jako zaměstnanec ÚZIS mít neměl. Nevím, kdo by ji mít mohl. Pokud takový subjekt existuje – možná je to Sněmovna jako suverén, nevím – tak (by mohl zajistit), aby národní strategie komunikace vznikla,“ řekl Dušek.
Strašně rád tak učiním
„Ve chvíli, kdy ke mně jako zaměstnanci ÚZIS doputuje papír, abych toto číslo přestal vysílat a řádně po validaci informoval veřejnost o mortalitě třeba za poslední čtvrtrok se standardizovanými hodnotami a s nastavenými příčinami úmrtí ve spolupráci s ČSÚ (Českým statistickým úřadem, pozn. red.), strašně rád tak učiním,“ dodal Dušek s tím, že kdyby zveřejňování čísla sám zastavil, rozpoutalo by se mediální peklo.
Podle poslance ANO Julia Špičáka šéf ÚZIS čísla hlásit musí, protože souhrnné údaje publikuje i Světová zdravotnická organizace. S tím ale Dušek nesouhlasil. „Nemusí. Akorát já nejsem ten typ statečného člověka, který by to vypnul,“ uvedl.
Proti tomu, aby se počet obětí nezveřejňoval, byl naopak Válek. Podle něj by ale bylo potřeba jasně definovat parametry, podle nichž by se posuzovalo, kdo na koronavirus zemřel.
Ke středečnímu večeru v Česku s koronavirem zemřelo 5 517 lidí.