Hamáček zůstává předsedou ČSSD
ČSSD si po celodenním on-line sjezdu zvolila staronové vedení. Post šéfa strany i přes velkou kritiku řady straníků obhájil Jan Hamáček. Z 270 hlasujících získal 140 hlasů a byl zvolen již v prvním kole. Povede tak stranu do podzimních voleb do Poslanecké sněmovny a věří, že se do ní probojuje. Statutárním zástupcem znovuzvoleného Hamáčka se opět stal Roman Onderka.
„Já nás do té Sněmovny na podzim dovedu. Jsme levice a to je naše identita. Opravdová levice je jen jedna,“ prohlásil ve své kandidátské řeči Jan Hamáček.
Jak to chce udělat už ale neřekl. V jeho boji o šéfa strany ho otevřeně podpořili například ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová nebo ministr kultury Lubomír Zaorálek.
Já nás do té Sněmovny na podzim dovedu, věří si a slibuje straníkům Hamáček
Úkol vytáhnout ČSSD na hranici 10 procent ve volbách je podle Jana Hamáčka těžší, než si zpočátku myslel. Není to běh na dlouhou trať, ale desetiboj, který stále trvá. Straníkům slíbil i to, že když ho zvolí, do Sněmovny stranu na podzim dovede. Jak ale neřekl.
Hamáček mluvil na sjezdu i o tom, proč je podle něj třeba setrvat ve vládě. Strana podle něj i přes okopávání kotníků od Andreje Babiše prosadila velkou část svého programu, jak uvedl.
„Před dvěma lety jsem mluvil o deseti procentech a o obrácení trendu. Přiznávám, že jsem si myslel, že to půjde rychleji. Věděl jsem, že cesta zpátky bude těžká, a je to ještě těžší, než jsem čekal. Nejsem lehkomyslný optimista. Věděl jsem, že to nebude sprint, ale čekal jsem běh na dlouhou trať a v reálu je z toho desetiboj, který stále probíhá,“ prohlásil ve svém úvodním projevu na sjezdu předseda strany Jan Hamáček.
Proti němu naopak stál ministr zahraničí Tomáš Petříček nebo poslankyně Kateřina Valachová. Ani jeden z těchto kandidátů ale neuspěl.
Petříček například sliboval, že pokud zvolí jeho, nikdy už nepůjde ČSSD do spolupráce s hnutím ANO. Revokaci vládního angažmá slibovala i Valachová. Petříček získal 95 hlasů od delegátů a Kateřina Valachová 23 hlasů.
Statutárním zástupcem se opět stal Roman Onderka
Statutárním místopředsedou ČSSD se znovu stal Roman Onderka. Delegáti on-line sjezdu ČSSD mu dali přednost před starostou Líšně Břetislavem Štefanem až v druhém kole volby potom, co ho podpořil znovuzvolený předseda sociálních demokratů Jan Hamáček.
Z 261 delegátů jich v druhém kole Onderku podpořilo 137, Štefan získal 114 hlasů, pro žádného z dvojice nehlasovalo deset členů sjezdu. Oproti prvnímu kolu Onderka posílil o osm hlasů, Štefan získal o jeden víc.
„Pokud to vidíte tak, že má statutární zástupce krýt záda předsedovi, tak, prosím, podpořte Onderku,“ řekl delegátům před druhým kolem volby Hamáček.
Místopředsedy budou čtyři nováčci
Řadovými místopředsedy ČSSD v pátek zvolil sjezd bývalou poslankyni Janu Váhalovou, starostu Hvozdné na Zlínsku Josefa Říhu, bývalého hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka, ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, která funkci obhajovala, a šéfa okresní organizace Praha-východ Jana Tvrdého. Delegáti všechny zvolili hned v prvním kole.
Nejvyšší počet hlasů získala Váhalová, za ní se umístil Říha, kterého zmínil jako možného nového místopředsedu znovuzvolený předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Do svého týmu si přál také Běhounka a Maláčovou.
Jan Hamáček a jeho billboard Zdroj: ČTK