Evropská unie podle předsedkyně Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyenové při nákupu vakcín proti koronaviru podcenila komplikace, jaké mohou nastat při jejich výrobě ve velkém. Šéfka EK to řekla v rozhovoru, který poskytla listu Süddeutsche Zeitung a dalším evropským médiím a o kterém informuje agentura DPA.
Von der Leyenová připustila, že EU se příliš zaměřila na otázku, zda nějaká vakcína vůbec bude, tedy na její vývoj. Z dnešního pohledu by podle ní bylo lepší „zároveň přemýšlet o úskalích výroby ve velkém“.
„Měli jsme lidem říci, že to postupuje, ale pomalu, a že se při této zcela nové věci vyskytnou problémy a zdržení. Ale podcenili jsme, jaké komplikace se mohou objevit,“ uvedla von der Leyenová.
Výměna vakcín. Kraje poslaly do Prahy přes třicet tisíc dávek pro přeočkování
Do Prahy dorazilo v uplynulých dvou týdnech zhruba 31 000 dávek vakcíny proti covidu od firem Pfizer/BioNTech z jiných krajů. Jsou nutné k zajištění včasné druhé dávky pro lidi už jednou očkované touto látkou. Po schůzce s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) to v prohlášení uvedli pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě). Výměnou putovaly z metropole do krajů vakcíny firmy Moderna. Tento postup se bude opakovat i s očekávanou dodávkou vakcíny AstraZeneca.
V souvislosti s kritikou, že sedmadvacítka postupovala při objednávání vakcín liknavě, řekla: „Samozřejmě. Jedna země může být jako rychlý člun. A EU je spíše jako tanker.“
Evropská unie u šestice farmaceutických firem objednala až 2,3 miliardy očkovacích dávek. V současné době ale výrobci přípravky dodávají v menším počtu, než slíbili, nebo než EU očekávala, připomíná DPA. Evropská komise pro použití v unijních zemích podmínečně povolila vakcíny firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Ve středu Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) oznámila, že začala posuzovat účinnost a bezpečnost očkovací látky vyvinuté americkou společností Novavax.
Unijní země včetně Česka v současnosti čelí problémům s pomalým rozjezdem očkování proti covidu, který zčásti způsobilo omezení počtu vakcín původně slibovaných dodavateli. Výrobci první schválené vakcíny – firmy Pfizer a BioNTech – v polovině ledna oznámili, že dočasně omezí produkci a distribuci očkovací látky kvůli rozšiřování výrobní kapacity svého závodu v Belgii. V pondělí nicméně uvedli, že ve druhém čtvrtletí do EU dodají o 75 milionů dávek více, než počítala původní dohoda.
Zásadní spor vede nyní EU s firmou AstraZeneca, která nejprve oznámila, že do března dodá místo původně plánovaných 80 milionů dávek jen 31 milionů. Po tlaku ze strany Bruselu zvýšila v neděli objem úvodní dodávky na 40 milionů. Krácení dodávek od firmy AstraZeneca pocítí i ČR: podle původního harmonogramu Česko v únoru počítalo s dodávkou 200 000 dávek této očkovací látky. Tento týden ale ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že během února dorazí 80 000 dávek od AstraZenecy.