Teprve 13letá Bára strávila na oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče v ostravské fakultní nemocnici 47 dní. Trpí totiž závažným imunitním onemocněním PIMS-TS, které postihuje děti po prodělaní nemoci COVID-19. Fakultní nemocnice Ostrava dosud úspěšně vyléčila 14 dětí s tímto pocovidovým syndromem. Mezi ně se řadí i mladá Bára.
Poprvé o vážném onemocnění dětí informovali v dubnu minulého roku lékaři z Velké Británie. Od té doby čeští lékaři z ostravské nemocnice vyléčili 14 dětských pacientů, z nichž tři potřebovali umělou ventilaci. Nejtěžší průběh nemoci však měla 13letá slečna, kterou do nemocnice přijali v kritickém stavu loni v prosinci.
„Dcera měla vysoké horečky, selhávaly jí životně důležité orgány. Lékaři diagnostikovali PIMS-TS. Vůbec jsme netušili, že v minulosti prodělala COVID-19. Až doteď byla úplně zdravá, závodně se věnuje aerobiku,“ vzpomínala matka dívky, která nakonec na stanici A Oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče, jež je součástí Kliniky dětského lékařství FN Ostrava, strávila 47 dní.
👍Klinika dětského lékařství #FN_Ostrava úspěšně léčí i děti s onemocněním PIMS. Zkratka PIMS – TS je označení pro vzácné, ale závažné imunitně podmíněné onemocnění dětí, které je navázáno na infekci covid-19. Příběh 13leté pacientky Barunky a další ℹ https://t.co/hDAL2LoSNm pic.twitter.com/0q6fakfJJh
— FNO (@FN_Ostrava) March 5, 2021
Problém s onemocněním PIMS-TS je ten, že se může projevit i několik týdnů po koronavirové infekci. A jak případ 13leté dívky dokazuje, i u té bezpříznakové. Mezi časté příznaky nemoci patří bolest břicha, vysoké horečky, zvracení, průjem, vyrážka, záněty sliznic, bolesti hlavy, zmatenost, respirační potíže nebo otoky končetin.
Dětem hrozí srdeční selhání a další zdravotní komplikace
U poloviny nemocných se navíc rozvíjí i šokový stav. „Léčba tohoto onemocnění spočívá v podání antibiotik do vyloučení bakteriální infekce, v podání imunoglobulinů a kortikoidů. Ve vážném stavu je indikovaná i biologická terapie,“ přiblížil léčbu primář Oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče Kliniky dětského lékařství Fakultní nemocnice Ostrava Tomáš Zaoral.
Ten také doplnil, že před pandemií nebylo onemocnění vůbec známé. „Jeho léčba se řídí dle klinického stavu a laboratorních výsledků. Důležitá je i prevence srážení krve, která je u těchto případů zvýšená,“ pokračoval Zaoral. Častým příznakem také bývá srdeční selhání, může dojít i ke zhoršené funkci ledvin, jater a plic.
„Vzhledem k rychlému rozvoji nemoci je nutné děti sledovat. Kolegové z dalších zařízení by s námi měli stav těchto dětských pacientů konzultovat,“ doplnil Zaoral. Rodiče 13leté dívky jsou nyní vděční za péči doktorů, sestřiček i zdravotních bratrů. „Milé sestřičky, včetně zdravotního bratra Lukáše, o naši dcerku pečovaly jako o ‚vlastní‘ a Bára si je oblíbila,“ pokračovala matka. Dívku nyní čeká dlouhá rekonvalescence plná intenzivních rehabilitací.