Senát označil útok ve Vrběticích, za kterým stojí podle českých bezpečnostních složek ruští agenti, za akt státního terorismu proti jednomu členskému státu, a tím celé EU. Vyzval současně vládu, aby vypověděla Rusku smlouvu o přátelství a spolupráci. Až na jednoho by měla vyhostit z Prahy ostatní pracovníky ruského velvyslanectví.
Senát podle usnesení, které podpořilo 67 ze 72 přítomných senátorů, označil útok ve Vrběticích v roce 2014 „za akt státního terorismu vůči jednomu státu EU, a tím i za akt terorismu vůči celé EU“.
Kulhánkův první projev: Doba není snadná. S ruským velvyslancem se sejdu bez Hamáčka
Česká zahraniční politika by měla mluvit jednotným hlasem. Na své první tiskové konferenci ve funkci to řekl nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Rád by také prosazoval národní zájmy, ale zároveň by podle něj mělo být Česko sebevědomou součástí EU a NATO.
Horní komora měla zároveň doporučit vládě projednat kauzu v Radě bezpečnosti OSN a také orgánech NATO a EU a požádat členské země o podporu a pomoc. Vláda by podle Senátu měla využít „všech nástrojů a možností, které České republice členství v uvedených organizacích poskytuje“.
Vypovězení 18 pracovníků velvyslanectví
Senát podpořil dosavadní vypovězení 18 pracovníků ruského velvyslanectví, kteří byli identifikováni jako důstojníci ruských tajných služeb. Následný krok režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, který na oplátku vypověděl z Moskvy 20 českých diplomatů, označili senátoři za eskalaci napětí.
Senátoři po čtyřhodinové debatě požádali vládu o to, aby zveřejnila informace o útoku ve Vrběticích v roce 2014, které nepodléhají režimu utajení, aby tím v maximální míře zabránila šíření dezinformací.
Senát také doporučil vládě, podobně jako v úterý Sněmovna, aby neoslovovala žádným způsobem ruské zájemce v souvislosti s přípravou stavby jaderné elektrárny nebo jiných prvků kritické infrastruktury. Po Ruské federaci by vláda měla podle Senátu vyžadovat finanční náhradu a odškodnění za oběti, materiální škody a likvidační práce po útoku.