reklama

Některé domovy seniorů nezvládnou povolené návštěvy, varují odborníci. Není personál

Po dvou měsících se budou moci senioři v domovech důchodců od soboty konečně setkávat se svými blízkými. Jak bude probíhat testování návštěv, které je podmínkou pro vstup do zařízení? A budou testy k dispozici všude? Na tyto a další otázky odpovídal prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

reklama

Většina domovů otevře začátkem příštího týdne. „Zařízení jsou povinna na webu zveřejnit za jakých podmínek se za svými blízkými lidé dostanou, zda je otestují oni, nebo se musí otestovat jinde,“ sdělil Jiří Horecký s tím, že sice povolení otevřít domovy návštěvám přišlo s předstihem, upřesněné informace ale až dodatečně. Nemusí tak otevřít všechna zařízení plošně. „Některá to nemusí zvládnout, třeba kvůli nedostatku personálu,“ podotýká Horecký.

Pro vstup do zařízení je pak nutný covid test, ne starší než 48 hodin. „Výjimku mají ti, kteří v posledních 90 dnech prodělali koronavirus a přinesou potvrzení,“ zmiňuje Horecký. Ostatní musí podstoupit antigenní nebo PCR test. Jednotlivým zařízením pak náklady spojené s testováním proplatí ministerstvo.

Některé domovy ale zkrátka nemají dostatek personálu nejen na umožnění návštěv, ale ani na organizaci testování. Zaměstnance totiž tvoří z větší části sociální pracovníci, odborné a specializované sestry jsou v menšině. Testování ale musí provádět právě ony.

„Zařízení má povinnost buď testy provést, nebo zveřejnit, kde se dají udělat. Pokud by si testy osoba blízká hradila sama, antigenní testy vyjdou na 300 až 400 korun, nebo mohou lidé počkat do 18. prosince do plošného testování,“ doplňuje Horecký.

Neobává se ale o dostupnost testů. „Dostupnost antigenních testů je dobrá, všichni dostali testy, aby mohli pravidelně testovat. Čekali jsme i na potvrzení od Všeobecné zdravotní pojišťovny, aby zařízení mohla použít testy původně zamýšlené pro testování personálu i pro návštěvy,“ říká s tím, že na trhu jich je také dostatek.

Jak probíhá testování?

„První, co musí dotyčný udělat, je podepsat čestné prohlášení a uvést rodné číslo, protože musí být dohledatelné, u koho proběhne test. Testuje se pomocí výtěru z nosu, po 15 až 20 minutách se potencionální návštěva dozví výsledek,“ popisuje. Pravděpodobně pak dotyčný bude čekat venku nebo v oddělené místnosti. „Pakliže bude test negativní, podepíše ještě dotazník, zda má či nemá symptomy koronaviru a poté, když budou mít respirátor FFP2, mohou jít na návštěvu,“ doplňuje. Pokud test prokáže opak, informaci není zařízení povinno oznamovat, nemocnému ale nastává povinnost se hlásit k praktickému lékaři. Testy budou všude zdarma.

Po absolvování testů navíc může návštěva přijít za svým příbuzným i dvakrát. „Platnost je dvoudenní, lze to naplánovat tak, že přijde třeba dva dny za sebou,“ vysvětluje. Dotazník se ale opět provádí se vstupem do zařízení, návštěva musí mít opět respirátor.

Antigenní testy ale nejsou stoprocentní. „Spolehlivosti je 70 až 80 procent. Ještě předtím byly pilotně testovány,“ uvádí Horecký. Při dodržení hygienický podmínek a nošení respirátoru ale považuje nastavenou ochranu za dostatečnou.

Je ale ještě otázkou, zda klienti zařízení budou moci na Vánoce domů. „Předpokládali jsme, že nouzový stav skončí 12. prosincem, ale teď vidíme, že bude prodloužen do konce roku. Chceme proto aby vláda zvážila zmírnění opatření, aby klienti mohli opustit zařízení a když se budou vracet by podstoupili antigenní test,“ míní prezident asociace. Dodává však, že se jedná o malé procento lidí. „Polovina seniorů nechodí domů, jedná se o jednotky procent, maximálně deset,“ uzavírá.

Rozhovor Martiny Kuzdasové s Jiřím Horeckým si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci
Adam Vojtěch

Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či očkování zákazníků. Chce také obnovit povinné nošení respirátorů uvnitř v zaměstnání. Vládě předloží znovu návrh na zkrácení doby platnosti negativních testů na COVID-19, zároveň ale chce zkrátit dobu karantény, pokud bude ukončena negativním PCR testem. Od prosince by navíc testy neměly být hrazeny ze zdravotního pojištění, pokud je nenařídí lékař či hygienická služba.

KOMENTÁŘ: Babiš na Hradě? Možná mnohem dříve, než jsme si dokázali představit
Názory

KOMENTÁŘ: Babiš na Hradě? Možná mnohem dříve, než jsme si dokázali představit

Pokud by prezident Zeman v příštích dnech rezignoval nebo zemřel, budou se nové prezidentské volby konat do tří měsíců. Vyprofilovat se za tak krátkou dobu jako silný prezidentský kandidát, zní jako nadlidský úkol – a to i s širokou politickou podporou v zádech. S jedinou výjimkou: Ta se jmenuje Andrej Babiš. Marketingová mašina ANO je v neustálé permanenci a nemá ve zvyku se zadrhávat. A jak by řekl klasik: Zdroje jsou. A voliči také.

Třetí dávka očkování PŘEHLEDNĚ: Kdy máte na vakcinaci nárok a co po SMS výzvě dělat?

Od 20. září začalo ministerstvo zdravotnictví skrze SMS zprávy zvát osoby, které mají dokončené očkování, ke třetí posilující dávce proti koronaviru. Od pondělí 18. října však došlo k několika změnám. Po jak dlouhé době má člověk na třetí dávku nárok? A co po získání vyzývací SMS dělat? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehledný souhrn informací ke třetí posilovací dávce očkování proti koronaviru

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Fotbalová Superliga není mrtvá. Real, Barcelona a Juventus si stěžují na monopol UEFA

Projekt fotbalové Superligy není tak mrtvý, jak by se na jaře letošního roku mohlo zdát. Zástupci italského Juventusu Turín a španělských gigantů FC Barcelona a Real Madrid naopak podali stížnost na Evropskou fotbalovou unii (UEFA) kvůli monopolu a soudy ve Španělsku jim daly částečně zapravdu. Pozměněný koncept Superligy navíc předkládají Evropské komisi a poslancům Evropského parlamentu.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

Kancléř Mynář musí bojovat s žumpou. Neodsuzoval bych ho, říká herec Vyskočil

Chování mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka i kancléře Vratislava Mynáře je pochopitelné, uvedl v pořadu Co Čech, to politik! herec Ivan Vyskočil. Spolupracovníci Miloše Zemana totiž podle něj musí bojovat s „žumpou“, kterou představují kritici Hradu, upřesnil ve vysílání CNN Prima NEWS. S tím však nesouhlasil spisovatel Ondřej Neff, který mlžení o zdravotním stavu hlavy státu označil za selhání.

reklama

Domácí zpravodajství

Vondráček může zůstat ve vedení Sněmovny. ANO ho za návštěvu Zemana nepotrestalo

Poslanecký klub ANO nevyloučil, že by šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) mohl zůstat ve vedení dolní komory Parlamentu. Budoucí vládní koalice Spolu a PirSTAN hnutí nabídly dvě křesla místopředsedů. Jedním z nich by mohl být právě Vondráček, pokud pro něj budu poslanci ANO hlasovat, uvedla současná ministryně financí Alena Schillerová. Za šéfem Sněmovny poslanecký klub stojí a trest mu za návštěvu prezidenta Miloše Zemana neudělil.

Ukažme zprávu o Zemanovi veřejnosti, žádá Vystrčil. Političtí lídři už informace mají

Jednotliví političtí lídři mají informace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, který podle zprávy Ústřední vojenské nemocnice není schopen vykonávat úřad. Ve Zprávách CNN Prima NEWS to potvrdil Miloš Vystrčil. Předseda Senátu zároveň navrhuje, aby tyto důležité informace byly odhaleny i veřejnosti, ovšem za podmínky, že by byly „začerněny“ některé údaje. O aktivaci článku 66 Ústavy, který by prezidenta zbavil pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu.

reklama