reklama

Některé domovy seniorů nezvládnou povolené návštěvy, varují odborníci. Není personál

Po dvou měsících se budou moci senioři v domovech důchodců od soboty konečně setkávat se svými blízkými. Jak bude probíhat testování návštěv, které je podmínkou pro vstup do zařízení? A budou testy k dispozici všude? Na tyto a další otázky odpovídal prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

reklama

Většina domovů otevře začátkem příštího týdne. „Zařízení jsou povinna na webu zveřejnit za jakých podmínek se za svými blízkými lidé dostanou, zda je otestují oni, nebo se musí otestovat jinde,“ sdělil Jiří Horecký s tím, že sice povolení otevřít domovy návštěvám přišlo s předstihem, upřesněné informace ale až dodatečně. Nemusí tak otevřít všechna zařízení plošně. „Některá to nemusí zvládnout, třeba kvůli nedostatku personálu,“ podotýká Horecký.

Pro vstup do zařízení je pak nutný covid test, ne starší než 48 hodin. „Výjimku mají ti, kteří v posledních 90 dnech prodělali koronavirus a přinesou potvrzení,“ zmiňuje Horecký. Ostatní musí podstoupit antigenní nebo PCR test. Jednotlivým zařízením pak náklady spojené s testováním proplatí ministerstvo.

Některé domovy ale zkrátka nemají dostatek personálu nejen na umožnění návštěv, ale ani na organizaci testování. Zaměstnance totiž tvoří z větší části sociální pracovníci, odborné a specializované sestry jsou v menšině. Testování ale musí provádět právě ony.

„Zařízení má povinnost buď testy provést, nebo zveřejnit, kde se dají udělat. Pokud by si testy osoba blízká hradila sama, antigenní testy vyjdou na 300 až 400 korun, nebo mohou lidé počkat do 18. prosince do plošného testování,“ doplňuje Horecký.

Neobává se ale o dostupnost testů. „Dostupnost antigenních testů je dobrá, všichni dostali testy, aby mohli pravidelně testovat. Čekali jsme i na potvrzení od Všeobecné zdravotní pojišťovny, aby zařízení mohla použít testy původně zamýšlené pro testování personálu i pro návštěvy,“ říká s tím, že na trhu jich je také dostatek.

Jak probíhá testování?

„První, co musí dotyčný udělat, je podepsat čestné prohlášení a uvést rodné číslo, protože musí být dohledatelné, u koho proběhne test. Testuje se pomocí výtěru z nosu, po 15 až 20 minutách se potencionální návštěva dozví výsledek,“ popisuje. Pravděpodobně pak dotyčný bude čekat venku nebo v oddělené místnosti. „Pakliže bude test negativní, podepíše ještě dotazník, zda má či nemá symptomy koronaviru a poté, když budou mít respirátor FFP2, mohou jít na návštěvu,“ doplňuje. Pokud test prokáže opak, informaci není zařízení povinno oznamovat, nemocnému ale nastává povinnost se hlásit k praktickému lékaři. Testy budou všude zdarma.

Po absolvování testů navíc může návštěva přijít za svým příbuzným i dvakrát. „Platnost je dvoudenní, lze to naplánovat tak, že přijde třeba dva dny za sebou,“ vysvětluje. Dotazník se ale opět provádí se vstupem do zařízení, návštěva musí mít opět respirátor.

Antigenní testy ale nejsou stoprocentní. „Spolehlivosti je 70 až 80 procent. Ještě předtím byly pilotně testovány,“ uvádí Horecký. Při dodržení hygienický podmínek a nošení respirátoru ale považuje nastavenou ochranu za dostatečnou.

Je ale ještě otázkou, zda klienti zařízení budou moci na Vánoce domů. „Předpokládali jsme, že nouzový stav skončí 12. prosincem, ale teď vidíme, že bude prodloužen do konce roku. Chceme proto aby vláda zvážila zmírnění opatření, aby klienti mohli opustit zařízení a když se budou vracet by podstoupili antigenní test,“ míní prezident asociace. Dodává však, že se jedná o malé procento lidí. „Polovina seniorů nechodí domů, jedná se o jednotky procent, maximálně deset,“ uzavírá.

Rozhovor Martiny Kuzdasové s Jiřím Horeckým si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
Mladík z Prahy vyhrožoval, že najede autem do lidí. Hrozí mu tři roky
Krimi

Mladík z Prahy vyhrožoval, že najede autem do lidí. Hrozí mu tři roky

Mladík z Prahy podle policie vyhrožoval na sociálních sítích, že najede autem do lidí. Policie podezřelého dopadla 17. července a skončil ve vazbě. Na policejním webu to dnes uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Muž byl obviněn z nebezpečného vyhrožování, za které mu hrozí až tři roky vězení. Co muže k výhrůžkám vedlo, zatím policie neví.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají
USA

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité

Kdo a jak „odstartoval“ nákazu koronavirem během letu na olympiádu v Tokiu? Možných scénářů je spousta, cesta k jednoznačné odpovědi ale bude složitá. Pozitivní test dosud vyšel čtveřici sportovců a dvěma členům české olympijské výpravy. Infekci covidem hlásí i vysoce postavený člen Českého olympijského výboru (ČOV), který ale nenastoupil do letadla. Pražská hygienická stanice uvedla, že prvního nakaženého půjde odhalit pouze kompletní genotypizací jednotlivých pozitivních záchytů.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Tenistky Krejčíková a Vondroušová postupují ve dvouhře

Olympijské hry v Tokiu pokračují po pátečním slavnostním ceremoniálu svým druhým dnem. Tenistka Barbora Krejčíková po zranění své soupeřky postupuje dál ve dvouhře, vítězství nakonec urvala i Markéta Vondroušová. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, kdy po většinu závodu jel ve vedoucí skupině. Nakonec ovšem neuspěl. První zlatou medaili v Tokiu bere Čína. Získala ji pro ni střelkyně Jang Čchien.

Kolaps z horka může vést i ke smrti. Na pozoru by měli být senioři, děti a lidé s obezitou

Tropické počasí přináší i řadu zdravotních komplikací. Při dlouhotrvajících tropech hrozí přehřátí organismu, ale i riziko úpalu a úžehu. Kteří lidé jsou nejvíce ohroženi a jak poznat úpal od úžehu? CNN Prima NEWS oslovila Lenku Zimolkovou, vedoucí lékařku nízkoprahového interního příjmu II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama