Nový koncept nabízí udržitelný nákup oblečení
Průměrný Čech zaplatí podle některých ekonomů až 15 tisíc korun ročně jen za oblečení a i to čeká další zdražení. Čím dál více lidí si proto vyměňuje obnošené oblečení s jinými. A to nejen přes internet, ale i díky takzvaném swapu. Na zatím poměrně málo známé konkurenci secondhandů si po zaplacení vstupného můžete vzít, co se vám zlíbí. A swapovat navíc můžete třeba i elektroniku nebo knihy.
Nejprve je potřeba zaplatit vstupné. Pak už můžete swapovat, jak je libo. „Swap je vlastně výměna věcí. Takových těch, co máme doma ve skříni nebo v šuplíku,“ říká spoluzakladatelka swapprague.cz Kristýna Holoubová.
Vedle oblečení ve swapu narazíte i na doplňky do kuchyně, knížky nebo třeba elektroniku. A potěšení můžete najít i u nerozbalených věcí. „Třeba nerozbalený vibrátor, nepřečtené knížky, kabáty s cedulkami,“ vypočítává Holoubová.
Největší zájem mezi zákazníky swapu je o přírodu. „Když někdo přinese třeba pokojové rostliny, tak už u vchodu ho někdo odchytí a poprosí, jestli si to nemůže rovnou vzít,“ pokračuje s úsměvem mladá podnikatelka.
Mimochodem o to, aby se na swapu nabízely věci jen v té nejlepší kvalitě, se starají třídiči na příjmu. „Přebíráme všechny věci a třídíme jejich kvalitu,“ říká jedna z pracovnic, které mají selekci sortimentu na starosti.
Oblečení s nějakou tou vadou na kráse pak putuje na charitu. Ale mimochodem i o ty „vady na kráse“ se zájemcům postará místní švadlenka.
A práce bude ještě víc. Nové oblečení Čechům v dnešní době doslova ždíme peněženky. „Dospělý Čech utratí ročně za oblečení více jak 15 tisíc. To znamená zhruba 1 250 korun měsíčně,“ vypočetl pro CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda.
Lidé proto šetří, kde to jen jde. To se projevuje nejen ve zvýšeném zájmu o swapy, ale třeba i o secondhandy. Jejich výhodou jsou nejen nižší ceny, ale i možnost koupit si originální outfity, které v klasickém obchodě často nepořídíte.