Získávat z lahvičky šest místo pěti dávek vakcíny společností Pfizer a BioNTech proti nemoci COVID-19 se zdálo jako skvělá příležitost, jak v Evropské unii rychleji naočkovat větší část populace. Velmi za to loboval český premiér Andrej Babiš (ANO). Nyní ale výrobce dodávky omezuje a argumentuje i tím, že smlouvy hovoří o dávkách, nikoli vakcínách. Nápad se tak EU v době nedostatečných výrobních kapacit vymstil, protože místo 20 procent navíc je nakonec látky méně. Ne všem se totiž daří šestou dávku z lahvičky získat, uvedla zpravodajská relace Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD.
Lahvička s vakcínou Pfizer/BioNTech po naředění fyziologickým roztokem obsahuje 2,25 mililitru látky. Jako jednu dávku výrobce stanovil 0,3 mililitru. Teoreticky je tak možné získat místo původních pěti rovnou sedm dávek, prakticky je to ale komplikované. Větší objem je v lahvičkách jako rezerva, aby bylo zaručeno, že zdravotníci dokážou získat předepsaný počet dávek.
Po druhé dávce vakcíny od Pfizeru se nenakazil téměř nikdo. Povzbudivé, zní z Izraele
Izraelské ministerstvo zdravotnictví v pondělí zveřejnilo předběžné výsledky masivního očkování v zemi. Vakcína Pfizer je podle úřadu mimořádně účinná. Po podání látky se koronavirem nakazilo jen 0,01 procenta pacientů. V rychlosti očkování Izrael v porovnání s ostatními zeměmi nadále triumfuje.
Jednotlivé unijní země včetně Česka a poté i Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) postupně povolily, aby se z lahvičky místo pěti získávalo šest dávek. Například očkovací centra v Durynsku ale upozorňují, že se jim z každé druhé lahvičky šestou dávku nepodaří získat. Závisí to totiž nejen na obratnosti zdravotníka, ale také na použité injekční jehle a stříkačce.
Také české ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že smlouvy mluví o dávkách. „Je pravdou, že smlouvy, které má EU se společností Pfizer uzavřeny, jsou založeny na počtu dávek, a nikoli na počtu plat. Vzhledem k tomu, že smlouva je nastavena na počet dávek, nemění se ani počet očkovaných, s nimiž se ve strategii očkování počítá,“ ujišťuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.
Větší problém je, že firma Pfizer navíc reálně omezila dodávky do Evropy, aby mohla pracovat na zvýšení výrobní kapacity. „Skutečnost, že z důvodu změny výroby došlo dočasně ke snížení dodávek nejen do ČR, ale i do ostatních zemí EU, by měla vést naopak k tomu, že navýšené potřeby EU, a tedy i ČR, budou uspokojeny, a to už ve druhém kvartále,“ uvedla Peterová pro CNN Prima NEWS.
Za šestou dávku lobboval Babiš
Za možnost brát z jedné lahvičky šest dávek místo pěti lobboval především český premiér Babiš, který se tím veřejně chlubil. „Dnes večer jsem požádal předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyen, aby Evropská léková agentura urychleně schválila možnost očkovat šest dávek z jedné ampule Pfizeru namísto pěti,“ napsal loni 28. prosince na Facebook.
Dnes večer jsem požádal předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyen, aby Evropská léková agentura urychleně...
Posted by Andrej Babiš on Monday, December 28, 2020
Výrobce doporučuje používat jiné jehly
Získávání šesté dávky se přizpůsobil i výrobce, který kvůli tomu doporučuje používat jiné typy jehel a stříkaček, než jaké původně určil. „Při použití standardních jehel a stříkaček nemusí objem stačit, aby se z jedné lahvičky odebrala šestá dávka,“ uvedla společnost BioNTech pro pořad Tagesschau. Firma tvrdí, že nabídla 50 milionů kusů potřebného injekčního vybavení za nákladové ceny, ale že jen málo unijních států nabídku využilo. Cenu neupřesnila.
Řídit stát jako kolotoč. Vláda to schytává od opozice za stopku na očkování
Opozice kritizuje vládu kvůli doporučení ministerstva zdravotnictví, aby nemocnice přerušily první fázi očkování kvůli nedostatku vakcín. Kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO) vytýkají, že doposud tvrdil, že všechno probíhá podle plánu.
Spor o lahvičky a dávky ještě zesílil napětí mezi výrobcem a Evropskou unií. Členské země nyní naléhají na Evropskou komisi, která objednávky pro celou EU zajišťovala, aby výrobce donutila dodávat více očkovací látky. Společnosti Pfizer/BioNTech ale trvají na tom, že smlouvy jasně hovoří o počtu dávek, nikoli o počtu lahviček. Pokud se z lahvičky nyní oficiálně získává šest dávek, společnosti dodávky podle tohoto omezují.
Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn míní, že podobné jednání firem se dalo očekávat. Jiný názor má Francie, která trvá na dodávkách podle lahviček, a ne dávek. „Téma počtu dávek na jednu lahvičku pro podnikatelské subjekty nic nemění,“ citoval Tagesschau francouzského státního tajemníka pro evropské záležitosti Clémenta Beaunea.