Šest nejsmrtelnějších typů rakoviny: Polovina pacientů podlehne do roka, jak nádorům předejít?

Některé rakoviny jsou mnohem nebezpečnější než jiné. A britská společnost Less Survivable Cancer Taskforce dlouhodobě šíří osvětu o šesti nejsmrtelnějších typech rakoviny. Které to jsou a jaké jsou šance na jejich přežití?

Jak informuje britské sdružení Less Survivable Cancers Taskforce (LSCT), existuje šest typů rakoviny, které jsou nejsmrtelnější ze všech. Jedná se o rakovinu slinivky břišní, jater, mozku, jícnu, plic a žaludku. Pacienti, kterým byl diagnostikován jeden z těchto typů rakoviny, mají podle LSCT mnohem menší šanci na přežití – více než polovina z nich umírá v průběhu prvního roku po stanovení diagnózy.

DÁLE ČTĚTE: Budou infekce do 30 let zabíjet více než rakovina? Hrůzný výhled lze zvrátit, má to svá „ale“

Nejnebezpečnější ze všech je rakovina slinivky břišní – tu podle statistik britské společnosti Cancer Research UK přežije (myšleno je tím, že pacient s nemocí žije 10 či více let) jen asi pět procent nemocných. Zákeřná je kvůli svému rychlému průběhu a složitému diagnostikování, její příznaky se totiž neobjevují hned. Patří mezi ně trávicí obtíže, bolest v oblasti žaludku a zad, rychlá a nevysvětlitelná ztráta hmotnosti nebo zažloutnutí kůže či očního bělma. Rakovině slinivky břišní podlehli například zakladatel společnosti Apple Steve Jobs či herec Alan Rickman.

Rakovinu jater přežije jen osm procent nemocných, ačkoliv právě tomuto typu rakoviny lze až v polovině případů předejít. Většinou je na vině obezita, kouření a alkohol. Zdravá životospráva je tak při prevenci rakoviny jater klíčová. Rakovinu plic a mozku překoná zhruba každý desátý pacient, u rakoviny žaludku jsou šance na přežití ještě o několik procent vyšší.

Ačkoliv má dohromady těchto šest typů rakoviny na svědomí více než 40 procent všech úmrtí na rakovinu, společnost Less Survivable Cancers Taskforce upozorňuje, že právě výzkum těchto nejnebezpečnějších rakovin je hluboce podfinancován v porovnání s výzkumem snáze léčitelných chorob. LSCT v současnosti vyzývá kromě Spojeného království i ostatní státy, aby odborníkům poskytly více finančních prostředků na výzkum a vývoj nových léků.

V České republice se podle webu Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) ročně objeví zhruba 80 000 nových případů rakoviny. Kromě nezdravého životního stylu může rakovinu způsobovat třeba špatná kvalita ovzduší. Až třetina Čechů však zanedbává prevenci a nevyužívá pojišťovnou hrazených preventivních screeningů, informuje VFN.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zkontrolujte znaménka, nabádají po létě odborníci. Připomněli prevenci i na co si dát pozor

Tagy:
zdraví rakovina výzkum prevence pacient věda a technika Všeobecná fakultní nemocnice v Praze vědecký výzkum karcinom pankreatu nemoci a zdravotní potíže lékařský výzkum