Trumpův přelomový megaprojekt: Umělá inteligence má najít vakcíny proti rakovině

Krátce po své inauguraci podepsal nový americký prezident Donald Trump desítky exekutivních příkazů. Jedním z nich bylo zahájení projektu s názvem Stargate, který slibuje investici 500 miliard dolarů do vývoje umělé inteligence (AI). Jeho součástí by mělo být také vyvinutí, popřípadě zásadní zlevnění výroby personalizovaných vakcín proti rakovině.

Projekt, do kterého by měly soukromé firmy investovat 500 miliard dolarů (zhruba 12 bilionů korun), označil Trump za „největší infrastrukturní projekt v oblasti umělé inteligence v historii“. Uskutečňování plánu by navíc mělo vytvořit až 100 tisíc pracovních míst.

ČTĚTE TAKÉ: Trh uvítal Trumpa radostně. Nadšení z jeho kryptoměny ale opadlo, čeká se na uvalení cel

Největším příslibem projektu je vytvoření vakcíny na rakovinu. Technologie by mohla pomocí krevních testů identifikovat drobné nádorové buňky, které nedokáží odhalit ani současné laboratorní testy, uvedl Larry Ellison, ředitel technologické společnosti Oracle, která se na projektu podílí.

Pacienti by se tak mohli začít léčit dříve, než se nemoc tělem rozšíří, píše web Daily Mail. „Jakmile vytvoříme genovou sekvenci rakovinného nádoru, můžeme navrhnout vakcínu pro každého člověka individuálně a následně jej očkovat. Vakcínu lze roboticky vyrobit přibližně za 48 hodin,“ uvedl Ellison. Šéf společnosti OpenAI Sam Altman označil Stargate za „nejdůležitější projekt této éry“.

Experimentální mRNA vakcíny proti rakovině se vyvíjejí již od doby, kdy byla tato technologie zdokonalena během pandemie COVID-19. Při její výrobě vědci odebírají vzorek z nádoru pacienta s rakovinou a analyzují jeho genetický kód. Každý nádor je geneticky odlišný, což znamená, že žádné dvě vakcíny proti rakovině nejsou stejné. Získané genetické informace pak lékaři použijí k tomu, aby látku vyvinuli na míru a následně ji injekčně podali pacientovi.

AI má podle Ellisona potenciál transformovat zdravotní péči, uvedl web CBS News. V současné době vědci čelí problému, že vývoj personalizovaných vakcín trvá měsíce a je nesmírně nákladný – stojí přibližně 100 tisíc dolarů (zhruba 2,4 milionu korun) na pacienta. Pokud však AI odhalí rakovinu v zárodku a zjednoduší personalizaci vakcíny, mohlo by to masivně urychlit výrobu a snížit náklady.

Sežene projekt dost peněz?

Na projektu by měly spolupracovat tři technologičtí giganti – OpenAI, SoftBank a Oracle. Někteří Trumpovi političtí spojenci však jeho záměr zkritizovali. Miliardář Elon Musk, který staronového prezidenta masivně finančně podpořil v kampani, uvedl, že podle jeho informací společnosti nemají tolik peněz, kolik slibovaly. V první fázi by měly firmy investovat 100 miliard dolarů, později by částka měla vystoupat k 500 miliardám.

Trump navíc nominoval do čela ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb zarytého kritika vakcín Roberta F. Kennedyho mladšího. Ten v minulosti vyjádřil obavy ohledně účinnosti vakcín a spojil je s projevy autismu u dětí. Kennedyho nominaci do čela resortu ještě musí potvrdit Senát Kongresu USA.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Mějte slitování s LGBT a migranty, vyzvala Trumpa na mši biskupka. Prezident žádá omluvu

Tagy:
zdraví dolar umělá inteligence rakovina Elon Musk projekt vakcína pacient Donald Trump věda a technika vědecký výzkum Oracle Corporation Larry Ellison Sam Altman Robert F. Kennedy, Jr. nemoci a zdravotní potíže lékařský výzkum zdravotní ošetření a postupy