reklama

Šest tisíc krav ztraceno na moři i s posádkou. Nový Zéland zakázal vývoz živých zvířat

U japonského pobřeží se v tajfunu ztratila loď s téměř šesti tisíci krav na palubě. Zdroj: Vessel Finder
Foto:

Novozélandské ministerstvo pro primární průmyslová odvětví dočasně pozastavilo žádosti o vývoz živých zvířat ze země. Rozhodnutí ministerstva přichází poté, co se během tajfunu na moři u Japonska ztratila nákladní loď s téměř šesti tisíci zvířat na palubě. Po zákazu vývozu živých zvířat dlouho volají ochránci zvířat.

reklama

Japonská pobřežní stráž ve středu zachytila nouzové volání panamské nákladní lodi Gulf Livestock 1, která cestovala z Nového Zélandu do Číny. Na lodi bylo 43 členů posádky a 5 867 krav. Loď vyrazila z přístavu Napier 14. srpna a na cestě do čínského Jintangu měla být sedmnáct dní. Japonské pobřežní stráži se podařilo z moře zachránit jednoho člena posádky, který potvrdil, že lodi selhal motor a v rozbouřeném moři se potopila.

Australská veterinářka Lynn Simpson, která na podobných lodích absolvovala více než padesát cest, je přesvědčena, že za riskantní cestou ve špatném počasí stojí snaha o co nejrychlejší přepravu zvířat a zisk. „Mohlo by to vysvětlovat, proč se ta loď vydala přímo do tajfunu, který musel být zřetelný v předpovědi počasí i na radarech. Člověk by řekl, že se mu budou snažit vyhnout. Těžko říct, jestli se ten tajfun nepohyboval nepředvídatelně nebo si opravdu nebyli vědomi toho, že jim stojí v cestě,“ vysvětluje a dodává, že Gulf Livestock 1 patří mezi menší plavidla a i proto má v horším počasí ztížené podmínky. Riziko navíc stoupá s blížícím se koncem cesty, kdy je plavidlo bez krmiva a paliva lehčí.

Vývoz živých zvířat je dlouhodobě považován za kontroverzní téma, které se intenzivně řeší i v sousední Austrálii. Kromě dlouhých cest, během kterých převážená zvířata značně strádají, upozorňují i na špatné (a mnohdy až brutální) zacházení se zvířaty v cílových destinacích. Na Novém Zélandě byl přitom zákaz vývozu živých zvířat na jatka již zakázán. Výjimkou je však vývoz zvířat kvůli chovu. Ochránci zvířat i Strana zelených proto trvají na zákazu veškerého vývozu.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Slovensko

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Situace v Česku je podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové velmi vážná a Slovensko se z toho podle ní musí poučit. Občané čelí emoci strachu a je to stav, na který není manuál. Prohlásila to ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS v rozhovoru, který s ní vedla Terezie Tománková. Sama osobně vládu podporuje v nařízeních směřujících k omezení pohybu osob, naopak má výhrady k celoplošnému testování, na které se Slovensko připravuje. Vyjádřila se i k odvolání českého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, považuje to za logický důsledek jeho chování.

reklama
Nápor nakažených nepolevuje ani o svátku, do večera přibylo přes 8000 případů
Zeman vyznamenal Prymulu či Rychetského. In memorian se dočkají i Gott s generálem Píkou
Začíná platit zákaz nočního vycházení: Jak se nové opatření dotkne bezdomovců?
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Požár v Praze prakticky zničil vzácný dřevěný kostel sv. Michala. Zbyly jen ohořelé trosky
V Praze proběhly na několika místech demonstrace. Policie musela řešit konflikty
Další články
reklama
reklama