reklama

Šest tisíc krav ztraceno na moři i s posádkou. Nový Zéland zakázal vývoz živých zvířat

U japonského pobřeží se v tajfunu ztratila loď s téměř šesti tisíci krav na palubě. Zdroj: Vessel Finder

Novozélandské ministerstvo pro primární průmyslová odvětví dočasně pozastavilo žádosti o vývoz živých zvířat ze země. Rozhodnutí ministerstva přichází poté, co se během tajfunu na moři u Japonska ztratila nákladní loď s téměř šesti tisíci zvířat na palubě. Po zákazu vývozu živých zvířat dlouho volají ochránci zvířat.

reklama

Japonská pobřežní stráž ve středu zachytila nouzové volání panamské nákladní lodi Gulf Livestock 1, která cestovala z Nového Zélandu do Číny. Na lodi bylo 43 členů posádky a 5 867 krav. Loď vyrazila z přístavu Napier 14. srpna a na cestě do čínského Jintangu měla být sedmnáct dní. Japonské pobřežní stráži se podařilo z moře zachránit jednoho člena posádky, který potvrdil, že lodi selhal motor a v rozbouřeném moři se potopila.

Z moře se podařilo vytáhnout jen jednoho člena posádky. Zdroj: Japonská pobřežní stráž
Z moře se podařilo vytáhnout jen jednoho člena posádky. Zdroj: Japonská pobřežní stráž

Australská veterinářka Lynn Simpson, která na podobných lodích absolvovala více než padesát cest, je přesvědčena, že za riskantní cestou ve špatném počasí stojí snaha o co nejrychlejší přepravu zvířat a zisk. „Mohlo by to vysvětlovat, proč se ta loď vydala přímo do tajfunu, který musel být zřetelný v předpovědi počasí i na radarech. Člověk by řekl, že se mu budou snažit vyhnout. Těžko říct, jestli se ten tajfun nepohyboval nepředvídatelně nebo si opravdu nebyli vědomi toho, že jim stojí v cestě,“ vysvětluje a dodává, že Gulf Livestock 1 patří mezi menší plavidla a i proto má v horším počasí ztížené podmínky. Riziko navíc stoupá s blížícím se koncem cesty, kdy je plavidlo bez krmiva a paliva lehčí.

Podmínky na přepravních lodích dlouhodobě kritizují ochránci zvířat. Podle nich čekala většina krav na palubě mláďata.
Podmínky na přepravních lodích dlouhodobě kritizují ochránci zvířat. Podle nich čekala většina krav na palubě mláďata.
Zdroj: Animals Australia

Vývoz živých zvířat je dlouhodobě považován za kontroverzní téma, které se intenzivně řeší i v sousední Austrálii. Kromě dlouhých cest, během kterých převážená zvířata značně strádají, upozorňují i na špatné (a mnohdy až brutální) zacházení se zvířaty v cílových destinacích. Na Novém Zélandě byl přitom zákaz vývozu živých zvířat na jatka již zakázán. Výjimkou je však vývoz zvířat kvůli chovu. Ochránci zvířat i Strana zelených proto trvají na zákazu veškerého vývozu.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Pešán vaří sestavu pro hokejové MS. Jak to nyní vypadá s kádrem pro šampionát v Rize?
Rozřezal a snědl vlastní matku. Dělala mi ze života peklo, hájí se španělský kanibal
Hamáček vrací úder. Prozradil jméno utajeného svědka Seznam Zpráv. Ten se přiznal
reklama
reklama
Rotační výuka by měla skončit koncem měsíce, říká školství. Babiš mluví o 17. květnu

Školství

Domácí zpravodajství

Že Netolický donáší na Hamáčka? Důkaz, že ČSSD je v rozkladu, tvrdí komentátoři
Další články
reklama
reklama