reklama

Šest tisíc krav ztraceno na moři i s posádkou. Nový Zéland zakázal vývoz živých zvířat

Novozélandské ministerstvo pro primární průmyslová odvětví dočasně pozastavilo žádosti o vývoz živých zvířat ze země. Rozhodnutí ministerstva přichází poté, co se během tajfunu na moři u Japonska ztratila nákladní loď s téměř šesti tisíci zvířat na palubě. Po zákazu vývozu živých zvířat dlouho volají ochránci zvířat.

reklama

Japonská pobřežní stráž ve středu zachytila nouzové volání panamské nákladní lodi Gulf Livestock 1, která cestovala z Nového Zélandu do Číny. Na lodi bylo 43 členů posádky a 5 867 krav. Loď vyrazila z přístavu Napier 14. srpna a na cestě do čínského Jintangu měla být sedmnáct dní. Japonské pobřežní stráži se podařilo z moře zachránit jednoho člena posádky, který potvrdil, že lodi selhal motor a v rozbouřeném moři se potopila.

Australská veterinářka Lynn Simpson, která na podobných lodích absolvovala více než padesát cest, je přesvědčena, že za riskantní cestou ve špatném počasí stojí snaha o co nejrychlejší přepravu zvířat a zisk. „Mohlo by to vysvětlovat, proč se ta loď vydala přímo do tajfunu, který musel být zřetelný v předpovědi počasí i na radarech. Člověk by řekl, že se mu budou snažit vyhnout. Těžko říct, jestli se ten tajfun nepohyboval nepředvídatelně nebo si opravdu nebyli vědomi toho, že jim stojí v cestě,“ vysvětluje a dodává, že Gulf Livestock 1 patří mezi menší plavidla a i proto má v horším počasí ztížené podmínky. Riziko navíc stoupá s blížícím se koncem cesty, kdy je plavidlo bez krmiva a paliva lehčí.

Vývoz živých zvířat je dlouhodobě považován za kontroverzní téma, které se intenzivně řeší i v sousední Austrálii. Kromě dlouhých cest, během kterých převážená zvířata značně strádají, upozorňují i na špatné (a mnohdy až brutální) zacházení se zvířaty v cílových destinacích. Na Novém Zélandě byl přitom zákaz vývozu živých zvířat na jatka již zakázán. Výjimkou je však vývoz zvířat kvůli chovu. Ochránci zvířat i Strana zelených proto trvají na zákazu veškerého vývozu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama