Pomoc Afghánců Čechům během vojenských misí
Oni pomáhali nám, my pomůžeme jim. Řeč je o Afgháncích, kteří během českých vojenských misí v Afghánistánu pomáhali naší armádě třeba s tlumočením. Protože jim teď doma hrozí odplata od Tálibánu, česká vláda rozhodla, že jim nabídne azyl nebo finanční pomoc.
„Pokud se nedostanu z Afghánistánu, začal jsem odpočítávat konec života,“ říká tlumočník spojeneckých vojsk Najáb. „Naše budoucnost bude temná. Setnou nám hlavy,“ dodává jeho kolega Ramiš.
Afghánští tlumočníci, kteří v uplynulých letech pomáhali spojeneckým vojákům včetně těch českých, se po odchodu zahraničních armád bojí o život. Tálibán jim totiž hrozí smrtí. „Riskovali s námi život v lehké neprůstřelné vestě a podivné přilbě. Odposlouchávali, co Tálibán řeší během útoku, a tím nám pomáhali zachraňovat životy. Jeden z překladatelů s námi jezdil na Tatře,“ vzpomíná válečný veterán z Afghánistánu a příslušník speciální jednotky SOG Radek Duchek.
Pomoc měla přijít dříve
Vláda nyní rozhodla, že jim pomůže. Díky programu ministerstva obrany by se do Česka mohlo dostat několik desítek Afghánců – tlumočníků a jejich rodin. Tedy pokud požádají o azyl. „Lepší pozdě než nikdy. Chováme se jako civilizovaná země. Nyní je nemůžeme nechat bez pomoci,“ uvedla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS). „Jednoznačně to mělo přijít dřív. Již rok se hovoří o tom, že se spojenci z Afghánistánu stahují,“ řekl místopředseda sněmovního výboru pro obranu Jan Lipavský (Piráti).
„V tuto chvíli nemám žádné informace o tom, že by tito lidé tam byli naháněni, pranýřováni a hrozilo jim bezprostřední ohrožení života,“ sdělil Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany, které záchranný program připravilo.
Pomoc začne v nejbližších dnech
Vláda se záchranným plánem zabývala už v minulých dnech. Nejdřív ho ale neschválila a do věci se vložil i Hrad. „Pan prezident pomoc afghánským spolupracovníkům Armády ČR doporučil. Jde o lidské životy a je naší povinností je ochránit,“ uvedl mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.
Už dříve se několik afghánských pomocníků podobným způsobem do Česka dostalo. „Několik jich znám. Normálně tady pracují. Například jeden můj přítel z Kábulu se živí jako šofér náklaďáku,“ řekl bývalý europoslanec a válečný veterán Jaromír Štětina.
Záchrana afghánských tlumočníků, z nichž řada před rokem 1989 studovala v Československu a umí tak česky, by měla začít v nejbližších dnech.