Rektor Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze Petr Dvořák považuje za nejvhodnější řešení kolem děkana Národohospodářské fakulty (NF) Miroslava Ševčíka, aby ho odvolal akademický senát této fakulty. Požádal proto o bezodkladné svolání jeho mimořádné schůze. Pokud tak neudělá, využije rektor pravomoc navrhnout odvolání z vlastního podnětu, k čemuž potřebuje souhlas akademického senátu celé vysoké školy. Rektor to uvedl po úterním jednání vedení VŠE.
„Vzhledem k zodpovědnosti akademického senátu NF za návrh ke jmenování děkana a s ohledem na znění vysokoškolského zákona považuje rektor v této situaci za nejvhodnější krok, aby odvolání děkana navrhl fakultní senát z vlastní vůle. V případě, že Akademický senát NF děkana nenavrhne odvolat, využije rektor svoji pravomoc odvolat děkana z vlastního podnětu,“ uvedl Dvořák.
ČTĚTE TAKÉ: Proti Ševčíkovi se postavili studenti VŠE i rektor. Vyzvali ho k odstoupení z pozice děkana
V takovém případě předloží po projednání v akademickém senátu Národohospodářské fakulty svůj návrh na odvolání děkana akademickému senátu VŠE. „V případě souhlasu akademického senátu VŠE odvolá rektor děkana Ševčíka z funkce,“ dodal.
Potraviny prodražuje velký počet obchodů, říká Pýcha. Komunistická myšlenka, odvětil Prouza
V počtu prodejen na obyvatele patří Česká republika mezi premianty Evropy. I to je dle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy jedním z důvodů, proč jsou nyní potraviny tak drahé. Aby řetězce zaplatily všechny náklady, musí si dle něj navyšovat marže. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy jde však o úvahy, které již dříve zastávala například komunistická Státní plánovací komise.
Ševčík dříve uvedl, že nevylučuje rezignaci, v úterý však požádal o čas na rozmyšlenou. „Požádal jsem o přiměřenou dobu na rozmyšlenou. Část zaměstnanců je na jarních prázdninách a chtěl bych to s nimi projednat,“ sdělil. Jarní prázdniny končí o tomto víkendu. Rektor však jeho žádost nevyslyšel. Rozhodl se ale podle svých slov pro řešení, které Ševčíkovi dává dostatek času ke zvážení rezignace.
Ševčík poté uvedl, že nevidí důvod pro své odvolání. Výzvy k odchodu z čela fakulty vnímá jen jako záminku, jak se zbavit nepohodlného člověka. Zopakoval, že u sobotního protestu u Národního muzea, kde se po skončení protivládní demonstrace část lidí snažila odstranit ukrajinskou vlajku z budovy, jen pomáhal zraněnému. Nesouhlasí ani s tím, že dlouhodobě poškozuje dobré jméno VŠE, jak tvrdí Dvořák. Už dříve na žádost rektora omezil své vystupování na veřejnosti – přestal být podle svých slov ekonomickým expertem hnutí Trikolora a nevystupuje jako řečník na protivládních demonstracích. Akademická půda nicméně slouží k tomu, aby se na ní střetávaly různé názory, zdůraznil.
Studenti VŠE nespokojení se Ševčíkem svolali na středu od 12:30 před sídlo školy na náměstí Winstona Churchilla demonstraci, na níž chtějí děkana vyzvat k rezignaci kvůli jeho kontroverznímu vystupování. Pokud tak neučiní, hodlají apelovat na akademický senát NF, aby děkana odvolal, řekli v úterý novinářům členové akademického senátu VŠE Lukáš Hulínský a Štěpán Staněk. Další kroky, pokud jejich požadavky nebudou vyslyšeny, nechtěli předjímat. Kromě rektora vyzvala Ševčíka k odstoupení také většina studentských členů akademického senátu VŠE.
Zákon za určitých situací umožňuje rektorovi děkana odvolat z vlastního podnětu, avšak pouze po předchozím vyjádření akademického senátu fakulty a se souhlasem akademického senátu vysoké školy. Vztahuje se to na situace, kdy děkan závažným způsobem neplní své povinnosti nebo závažným způsobem poškozuje zájem vysoké školy nebo fakulty.
Ekonom a politik Ševčík vedl Národohospodářskou fakultu VŠE po dvě volební období v letech 2010 až 2018, už tehdy čelil studentským protestům. Znovu ho akademický senát zvolil loni v dubnu.