Žantovský: Ševčík před muzeem byl za hranou. Nechápu ten mediální hon, opáčil Drulák

Potyčka Miroslava Ševčíka s policií po sobotní demonstraci na pražském Václavském náměstí byla za hranou, domnívá se bývalý velvyslanec v USA Michael Žantovský. Situaci by podle něj ale s děkanem Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) měla řešit tato instituce, ne stát. Politolog Petr Drulák naopak uvedl, že nerozumí „mediálnímu honu“ na tohoto akademika. Radikální názory jsou v demokracii na světových univerzitách běžné, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Za hranou to rozhodně je. Podle mého názoru by to ale neměl řešit stát nebo státní orgány, musíme respektovat nezávislost akademických institucí. Jak dlouho se chtějí škola, její studenti i učitelé na tohle dívat, je otázka pro ně. Myslím si, že by měla být zodpovězena co nejdříve,“ uvedl Žantovský ve Zprávách na CNN Prima NEWS. Reagoval na potyčku děkana jedné z fakult VŠE s policií. Po demonstraci Česko proti bídě se totiž Ševčík objevil ve skupině, jež chtěla z Národního muzea strhnout ukrajinskou vlajku.

K TÉMATU: Útok na muzeum je vrchol, říká Pospíšil. Strašná symbolika, extremisté demonstraci zneužili

„Byl bych opatrný v hodnocení, k čemu vlastně došlo. Vidíme, že se dostal do nějaké tlačenice. Pokud by se dopouštěl násilí, byl by policií zadržen. Předpokládám, že respektoval zákon,“ vyjádřil se Drulák. „Všude v demokratickém světě je běžné, že lidé na univerzitách hlásají poměrně radikální názory, univerzity jsou tím známy. Nechápu ten mediální hon na děkana Ševčíka,“ doplnil.

Ševčík tvrdí, že do šarvátky se dostal náhodou. Cestou ze setkání s rodinnými příslušníky ho měl zraněný demonstrant, kterého údajně zbili policisté, požádat o pomoc. S ním prý děkan přišel k Národnímu muzeu. „Označil toho policistu, co ho napadl,“ vysvětloval Ševčík pro Seznam zprávy. Následně měl mluvit se členy antikonfliktního týmu, když pak scházel ze schodů, došlo ke střetu s policií. „Narvali mě na tu zeď, poté jsem vstal a normálně jsem odešel. Žádného sundávání vlajky nebo něčeho takového jsem se neúčastnil,“ hájil se akademik.

Univerzita se distancuje, Ševčík míří na kobereček

„Od jednání pana děkana na veřejnosti se distancujeme dlouhodobě. Nelze oddělit veřejnou funkci člověka od jeho osobního jednání,“ uvedla VŠE na Twitteru. Kvůli incidentu si Ševčíka na pondělí předvolal rektor Petr Dvořák, univerzita po jejich schůzce vydá další prohlášení.

Řada Ševčíkových kolegů i část veřejnosti již delší dobu žádají jeho odvolání. Podle školy však situace není jednoduchá. „Pan děkan dostává přes prsty průběžně. Na druhou stranu, odvolat děkana bez souhlasu senátu jeho fakulty je problematické. A senát Národohospodářské fakulty za ním stojí téměř jednohlasně,“ napsala univerzita na Twitteru. Případné odvolání děkana rektorem by podle mluvčí Věry Koukalové bylo proti vysokoškolskému zákonu a mohlo by vést k soudní při. „Takže řešíme nějaké jiné cesty,“ vysvětlila.

Dlouhodobě kontroverzní akademik

Kritice čelil Ševčík již kvůli účasti na protivládních demonstracích na podzim loňského roku. Podle studentů svým vystupováním poškozuje jméno univerzity. I tehdy se hájil tím, že vystupuje jako soukromá osoba, senát fakulty se ho zastal.

Děkan historicky nevyvolával rozruch jen svými názory. V roce 2014 objel kolonu na dálnici za použití modrého majáčku na vozidle, informoval Týden. Ševčík se tehdy hájil tím, že měl v autě osobu s vážnými zdravotními problémy, uvedl pro studentský časopis iList. To však zpochybňuje svědek nehody: „V autě byl celou dobu pouze pan Ševčík a žena, která řídila před tím, než na auto nasadil maják a vycouval s ním do protisměru.“

O rok dříve podal trestní oznámení na několik svých kolegů kvůli údajnému falšování faktur. Podle nařčených učitelů se pouze snažil odvést pozornost od problémů na fakultě, informoval Český rozhlas. Téhož roku proti Ševčíkovi a vedení fakulty protestovalo na půdě školy několik desítek studentů. Podle nich se zbavoval kvalitních učitelů a vyhrožoval studentům, kteří na jeho kroky upozorňovali.

V roce 2016 Ševčíka vyloučila správní rada z Liberálního institutu, think-tanku, jež spoluzakládal. Podle tiskové zprávy organizace se dopustil nepřijatelného jednání, jež bylo v rozporu s principy liberalismu i zásadami slušného chování. Podle děkana šlo o „dětinskou mstu“, napsal tehdy deník Echo24.

Tagy: