Severské země připravují obyvatele na případnou válku s Ruskem
Švédská agentura pro mimořádné události vydala tento týden speciální brožuru pro obyvatele království, jak se zachovat v případě přírodní pohromy nebo vojenského napadení. Obdobná opatření přijaly i další severské státy. Na severu kontinentu probíhají i vojenská cvičení NATO.
Podle brožury budou v případě vojenského konfliktu k obraně království povoláni nejen všichni občané ve věku od 16 do 70 let, ale i cizinci, kteří v zemi žijí. Příručka rovněž obsahuje i praktické rady ohledně důležitých zásob a jak zůstat ve spojení s okolním světem bez přístupu k internetu.
ČTĚTE DÁLE: Tady nejste v bezpečí. Berlínská policie varuje židy a homosexuály před čtvrtěmi s Araby
„Žijeme v problematické době – válka, kybernetické útoky nebo extrémní počasí,“ vysvětlila agentura v prohlášení pro média, jaký má příručka smysl. Na potřebu osvěty mezi svými poddanými reagovala i švédská královská rodina. Nedávno například palác zveřejnil video z vojenského výcviku 47leté korunní princezny Victorie.
Loupež na hradě Windsor: Pachatelé na útěku prorazili bránu, nedaleko spala Kate s rodinou
Do hradu Windsor se vloupali zloději a ukradli pick-up se čtyřkolkou, informují britská média. Nedaleko přitom v tu dobu spali princ a princezna z Walesu se svými dětmi. Pachatelé museli nejprve překonat vysoký plot a při útěku poté prorazili bezpečnostní bránu. K incidentu mělo dojít v říjnu.
Také ostatní severské státy v poslední době vydaly podobná doporučení svým obyvatelům. Naposledy v pondělí zveřejnila finská vláda instrukce obyvatelstvu, jak se zachovat v případě vojenského napadení, uvedl web deníku Ilta Sanomat.
Zároveň tento týden pokračuje i společné dělostřelecké a námořní cvičení armád NATO a finských sil na různých místech severského státu. „Vysíláme tím vzkaz, že jsme schopni cvičit společně. Rozvíjíme naše schopnosti, ale neinterpretujme to jako demonstraci síly,“ přiblížil pro server YLE finský armádní velitel Janne Mäkitalo.
Vojenské manévry přicházejí v době, kdy v Baltském moři náhle přestaly fungovat dva podmořské telekomunikační kabely. Jeden byl narušen mezi Litvou a Švédskem a druhý mezi Finskem a Německem.
„Nikdo nevěří, že ty kabely byly přerušeny náhodou,“ uvedl v reakci na narušení kabeláže německý ministr obrany Boris Pistorius. „Musíme konstatovat, aniž bychom věděli, kdo za tím stojí, že to je ‚hybridní‘ akce. A také musíme předpokládat, že je to sabotáž,“ konstatoval.
Podobný incident řešili v posledních dnech také Britové. Museli vytlačit z pobřežních vod další ruskou špionážní loď. Ta plula v místech, kterými vedou pro Británii kriticky důležité podmořské kabely.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Západ chce podle Lavrova válku eskalovat. Ukrajinský útok raketami z USA pokládá za důkaz