KLDR sice před časem uznala, že se potýká s covidovou nákazou, v zemi ale pravděpodobně vypukla ještě epidemie jiné nemoci. Experti spekulují, že by se mohlo jednat o tyfus nebo choleru. Severní Korea ale většinu detailů o epidemii úzkostlivě tutlá.
KLDR dlouhou dobu tajila, že se potýká s koronavirem. Nakonec ale veřejně uznala, že eviduje přírůstky kolem 25 tisíc nakažených denně. Vedle covidu se ale šíří zemí i jiná nemoc. Severní Korea informovala, že ji sužuje epidemie blíže nespecifikovaného střevního onemocnění.
Experti se obávají, že půjde o něco vážnějšího. Nejčastěji se spekuluje o tom, že v KLDR řádí tyfus nebo cholera. Nemoc měla zasáhnout především přístavní město Haeju, kde podle úřadů zuří „akutní střevní epidemie“.
Kloktání slané vody, zázvorový čaj nebo ibuprofen. KLDR bojuje s covidem bez vakcín
Izolovaná Severní Korea je jednou z mála zemí světa, které se odmítly připojit k očkovací kampani proti nemoci COVID-19, a do minulého týdne tvrdila, že se na jejím území nevyskytl jediný případ nákazy koronavirem. Nyní se ale nemoc v KLDR šíří rychlým tempem a lidem, kteří onemocní, zdravotníci radí užívat běžné léky na chřipku, antibiotika či domácí medicínu, píše agentura Reuters.
Vůdce KLDR Kim Čong-un měl v souvislosti se šířením choroby vyhlásit karanténní opatření. Není ale jasné, o jaké restrikce jde, ani kolik lidí se nemocí nakazilo. Zahraniční média spekulují o tom, že epidemii mohla způsobit kontaminace vody nebo potravin.
„Kim zdůraznil potřebu co nejrychleji epidemii zkrotit, a to pomocí důsledných opatření a karantény podezřelých případů. Cílem je zpomalení šíření a potvrzení případů pomocí epidemiologického pozorování a vědeckých testů,“ informovala státní agentura KCNA.
Severní Korea se dlouhodobě potýká se špatnou zdravotní péčí a nedostatkem potravin. Zejména v Jižní Koreji se proto obávají, že se zemí skutečně může šířit některá z vážných nemocí. Informoval o tom web BBC a agentura Reuters.