Deník severokorejské Strany práce varoval občany, aby se chránili před vlivem západní kultury, která je „neviditelnou zbraní imperialistů“. Ke „kulturní dekadenci“ vlivem zahraničních filmů a hudby jsou náchylní zejména mladí Severokorejci, upozornil list. Vůdce země si přitom libuje v počítačových hrách, německé hudbě a miluje Američana Dennise Rodmana.
Článek v deníku severokorejské Strany práce Rodong Sinmun varoval zejména před „ideologickou a kulturní otravou“, kterou způsobuje západní popkultura jako filmy, hudba či tamější jazyk jako takový. „Imperialisté přikročili k ideologické a kulturní otravě, jež je znatelnější než kdykoliv předtím, a zevnitř rozežírá revoluční uvědomělost našeho lidu,“ uvedlo médium.
„Neviditelní nepřátelé jsou mnohem nebezpečnější než ti, které vidíme. Imperialisté se snaží svou ideologii chytře skrýt v textech, melodiích i předmětech každodenní potřeby,“ pokračuje článek. Autor argumentuje tím, že jiné socialistické režimy se zhroutily právě kvůli mladým lidem, kteří „se stali závislými na punkovém stylu importovaném imperialisty“. Vyhýbání se západním vlivům podle Strany zajistí rozkvět země.
Ilegální filmy z Číny a jihokorejské telenovely
Varovný text poukazuje také na to, že díky novým technologiím prostupuje do nejuzavřenější země světa zahraniční produkce. Kim Čong-unův předchůdce, Kim Čong-il, se snažil potírat sledování nelegálně importovaných záznamů už na konci minulého tisíciletí. „Naši nepřátelé používají tyto speciálně připravené materiály, aby zkrášlili svět imperialismu a rozšířili jejich zcela prohnilý a buržoazní životní styl,“ prohlásila tehdy Strana práce. Dodala upozornění, že zahraniční produkce podryje obdiv Severokorejců k Velkému maršálovi neboli Kim Ir-senovi.
Nahradil Kim Čong-una dvojník? Má jiné zuby, uši i vlasy, myslí si aktivistka
Dohady o údajné smrti severokorejského vůdce se objevily během dubna, když se tři týdny neukázal na veřejnosti. Severokorejská státní agentura KCNA se snažila rozptýlit spekulace o jeho zmizení 1. května, kdy zveřejnila Kimovy záběry pořízené při slavnostním otevření továrny na hnojiva. Čínská bojovnice za lidská práva Jennifer Zengová upozorňuje, že Kim Čong-un na nich ovšem vypadá jinak než dříve.
Záznamy na VHS a DVD mohou Severokorejci legálně sledovat zhruba od začátku tisíciletí vlivem uvolnění režimu, které reagovalo na ekonomickou krizi a ničivý hladomor mezi lety 1996 – 1999. Měli by sledovat zejména naučné příběhy ze života Kimů, do Severokorejských domácností se však dostávají nelegálně importované filmy, a to hlavně přes hranici s Čínou. Oblíbené jsou také jihokorejské telenovely.
Rodman: S Kimem jsem se opil a zpíval karaoke
Postoj režimních struktur je paradoxní vzhledem k „západním“ zálibám severokorejského vůdce Kim Čong-una. Krom toho, že zároveň se svou sestrou vystudoval střední školu ve Švýcarsku, libuje si v basketbalu a obdivuje bývalou hvězdu tohoto sportu Dennise Rodmana.
Ve Švýcarsku bylo Kimovou oblíbenou kratochvílí lyžování. V Severní Koreji pak nechal také vybudovat luxusní skiresort, na jehož návštěvu nemá většina běžných občanů jeho země peníze. Podle bývalých spolužáků z Bernu, kde vůdce pobýval se změněnou identitou, měl v lásce také německou kapelu Modern Talking, filmy o Jamesi Bondovi, počítačové hry, a neustále nosil tenisky. Obzvlášť v lásce měl také film s oblíbeným Dennisem Rodmanem – Double Team.
Právě od vysloužilého basketbalisty, který se s vůdcem dokonce několikrát osobně setkal na půdě KLDR, pochází další informace o jeho zálibách. „Hrál Donkey Konga nebo Pac-Mana. Hraje hodně cool věcí, ale jsou to staré hry,“ prozradil Američan. Mluvil také o tom, že Kim Čong-un rád poslouchá rockové kapely jako Pearl Jam, Van Halen a Rolling Stones.
Nemanželské dítě Kim Čong-ila v zákulisí propagandy: Kdo je nejsilnější žena Severní Koreje?
Dvaatřicetiletá Kim Jo-čong, sestra Kim Čong-una, je považována za nejvlivnější ženu Severní Koreje. Má na starost vůdcovu propagandu, zastává důležitou funkci v politbyru, říká se také, že je Kimovou blízkou asistentkou a konfidentkou, a dokonce adresovala několik veřejných projevů. Kdo je nejsilnější žena za osmatřicátou rovnoběžkou, a je možné, že se stane Kimovou následovnicí?
V nedávném podcastu bývalého boxera Mikea Tysona Hotboxin‘ se rozpovídal i o tom, že se s Kim Čong-unem opil a zpíval karaoke. „Opíjíme se jako blázni. On se zvedá, nemám ponětí, o čem to sakra mluví. Všichni tleskají,“ popisoval zážitek. Měli společně poslouchat také znělku Kimova oblíbeného seriálu Dallas, který v podstatě oslavuje kapitalismus.
Rok po smrti svého otce byl Kim Čong-un dokonce na koncertě v Pchjongjangu, kde byli vystupující převlečení za Disney postavičky. Je rovněž milovníkem švýcarských sýrů, na něž si pravděpodobně zvykl na studiích.
Láska k Západu v krvi?
„Imperialistické“ pokrmy si užíval také otec současného severokorejského vůdce, Kim Čong-il. Potrpěl si na francouzská vína a luxusní koňak, ročně prý vypil archivní destiláty v hodnotě asi 14 milionů korun. Z pokrmů si dopřával humry i oslí maso. Na rozdíl od Kim Čong-una se však jeho zalíbení v „imperialismu“ limitovalo právě na pokrmy a alkohol. Západní hudbu nebo seriály si zvlášť neužíval.
Výjimkou byly filmy, které měl rád, stejně jako jeho syn. Mezi jeho nejoblíbenější patřily snímky Godzilla, Rambo nebo Pátek třináctého. Vlastnil prý kolem 20 tisíc videokazet. U svých občanů se přitom jejich vlastnictví snažil všemožně regulovat i po jejich legalizaci. Celkově byl, co se uvolňování pravidel týče, mnohem úzkostlivější než jeho syn.