reklama

Sezóna krmičů začala: „Nezabíjejte nám zvířata, nekrmte je,“ prosí zoufalí majitelé

Chcete dát zvířatům něco dobrého? Pak jen se svolením majitele a pod jeho dozorem.
Foto:

Koně, ovce nebo kozy ve výbězích a na pastvinách, ale také volně žijící zvířata – těm všem hrozí nebezpečí ze strany veřejnosti, která se jim snaží „přilepšit“. A to i navzdory cedulím, na kterých majitelé zvířat prosí kolemjdoucí, aby jejich svěřence nekrmili. Lidem totiž mnohdy nedochází, že zvířata mají krmení zajištěné a pečivo, které jim přinesou, může způsobit vážné zdravotní problémy a mnohdy i smrt.

reklama

Koně, ovce nebo kozy ve výbězích a na pastvinách, ale také volně žijící zvířata – těm všem hrozí nebezpečí ze strany veřejnosti, která se jim snaží „přilepšit“. A to i navzdory cedulím, na kterých majitelé zvířat prosí kolemjdoucí, aby jejich svěřence nekrmili. Lidem totiž mnohdy nedochází, že zvířata mají krmení zajištěné a pečivo, které jim přinesou, může způsobit vážné zdravotní problémy a mnohdy i smrt.

„Děkujeme neznámému krmiči, který chtěl naším koním a poníkům přilepšit, protože díky jeho ‚péči‘ má jedna z našich poniček velké bolesti břicha – koliku,“ napsal v uplynulých dnech na svou facebookovou stránku Jezdecký klub SiDi. Jeho zakladatelka Kristýna Žáková přitom podél ohrady, která je jištěná elektrickým ohradníkem, rozmístila cedule s prosbou o nekrmení zvířat už v začátcích klubu.

Poslední aktualizace (14. 4.): ponička přežila díky včasnému zásahu veterináře (ale stále ji hlídáme a děláme hlídky),...

Posted by Jezdecký klub SiDi, z. s. on Monday, April 13, 2020

Klisna Vivi si z „přilepšení“ odnesla nefunkční tlusté střevo. Díky včasnému zásahu veterinářky se z nejhoršího dostala, příště však takové štěstí mít nemusí. „Copak my, majitelé těchto zvířat, musíme čelit útokům široké veřejnosti, která nevědomostí ohrožuje naše zvířata? Mnohdy to končí opravdu bolestivou smrtí zvířat a nám zbydou oči pro pláč,“ vysvětluje Žáková a doplňuje, že veterinární zákroky zvláště u koní a následná pooperační péče se pohybuje v řádech několika desítek tisíc korun. A to je, zvláště v této době, pro majitele zvířat velká zátěž. „A ani tato nákladná operace nezajistí přežití koně,“ dodává Kristýna Žáková. V budoucnu proto plánuje vzdělávací exkurze pro veřejnost, kde lidem tuto problematiku chce více přiblížit.

Zabít může i posekaná tráva

Majitelé koní se často setkávají i s tím, že jim sousedé nasypou do výběhu posekanou trávu přímo ze sekačky. To ale může zvířatům způsobit velké bolesti a následně i smrt. Proč? Tráva ze sekačky kvůli teplu začne ihned kvasit, což uvolňuje v koňském žaludku plyny a může to způsobit koliku. Vzhledem k tomu, že jde často o trávu posekanou za anglických trávníků, která je velmi krátká, koně ji řádně nepřežvýkají a nesmísí se slinami, jako to běžně dělají. Místo toho ji hned spolknou. Krom toho jim krmiči můžou způsobit otravu i tím, že v posekané trávě jsou přimíchány byliny, které jsou pro koně jedovaté.

Osudnou se tráva ze sekačky může stát i kozám a ovcím. Nejčastěji je však ohrožuje pečivo, které lidé sypou jak do výběhů zvířatům, tak do vody pro ptactvo. Obojí ale může způsobit smrt. U koz a ovcí totiž dochází v důsledku překrmení pečivem k namnožení pěny a plynů v bachoru, který začne utlačovat jiné orgány. Dochází pak k selhání metabolického systému a zvíře po celou dobu trpí velkými bolestmi. K tomu může přispět i jeden jediný krajíc suchého chleba, který zvířeti dáte s tím, že ho chcete potěšit.

Stejně tak může zvířata zabít nebo jim velmi ublížit i kopa jablek nasypaná do výběhu. Zvířata jsou pravidelně krmená, mají možnost se pást a vše, co jim donesou krmiči, je „navíc“. Přinesli jste jen pár jablek či mrkev s tím, že když dáte každému zvířeti jeden kus, nemůže mu to ublížit? Pak byste měli vědět, že to samé mohlo udělat i třicet lidí před vámi. Pokud chcete krmit zvířata v ohradách, která mají svého majitele, domluvte se s ním. On ví nejlépe, kolik toho zvíře může zkrmit a co mu může ublížit.

Moc děkuji kreténům co krmí cizí zvířata. Včera jich tu prošlo dost (v Poříčí u elektrárny), bilance - dvě mrtvé ovce a 4 jehňata bez mámy. FAKT DÍKY!!! děkuji za sdílení

Posted by Jana Mikešová on Sunday, April 19, 2020

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Slovensko

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Soud na Slovensku poslal v pátek večer do vazby spolumajitele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého policie v úterý zadržela a obvinila z korupce a praní špinavých peněz. Novinářům to řekl prokurátor. Obhajoba podala proti rozhodnutí soudkyně Specializovaného trestního soudu stížnost, na verdikt odvolacího soudu bude Haščák čekat ve vazbě.

Lidé si užívají rozvolněná opatření. Odborníci varují před přílišným optimismem
Další koronaviry kolují v přírodě, tvrdí čínská viroložka. Zásobárnou jsou netopýři
Blatný: Nechejme se otestovat, abychom udrželi otevřené obchody a společenský život
Pod autobusem na Jihlavsku se utrhla krajnice, vezl školáky. Tři těžce zranění
Sestry z Moskvy ubily otce, když spal. Místo vraždy je mají vyšetřovat jako oběti
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Kampaň za miliony obnoví důvěru, tvrdí Havlíčkův úřad. Bábek: Stačí změnit komunikaci
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Další články
reklama
reklama