reklama

Sezona krmičů začala: Nezabíjejte nám zvířata, nekrmte je, prosí zoufalí majitelé

Koně, ovce nebo kozy ve výbězích a na pastvinách, ale také volně žijící zvířata – těm všem hrozí nebezpečí ze strany veřejnosti, která se jim snaží „přilepšit“. A to i navzdory cedulím, na kterých majitelé zvířat prosí kolemjdoucí, aby jejich svěřence nekrmili. Lidem totiž mnohdy nedochází, že zvířata mají krmení zajištěné a pečivo, které jim přinesou, může způsobit vážné zdravotní problémy a mnohdy i smrt.

reklama

„Děkujeme neznámému krmiči, který chtěl našim koním a poníkům přilepšit, protože díky jeho ‚péči‘ má jedna z našich poniček velké bolesti břicha – koliku,“ napsal na svou facebookovou stránku Jezdecký klub SiDi. Jeho zakladatelka Kristýna Žáková přitom podél ohrady, která je jištěná elektrickým ohradníkem, rozmístila cedule s prosbou o nekrmení zvířat už v začátcích klubu.

Poslední aktualizace (14. 4.): ponička přežila díky včasnému zásahu veterináře (ale stále ji hlídáme a děláme hlídky),...

Posted by Jezdecký klub SiDi, z. s. on Monday, April 13, 2020

Klisna Vivi si z „přilepšení“ odnesla nefunkční tlusté střevo. Díky včasnému zásahu veterinářky se z nejhoršího dostala, příště však takové štěstí mít nemusí. „Copak my, majitelé těchto zvířat, musíme čelit útokům široké veřejnosti, která nevědomostí ohrožuje naše zvířata? Mnohdy to končí opravdu bolestivou smrtí zvířat a nám zbydou oči pro pláč,“ vysvětluje Žáková a doplňuje, že veterinární zákroky zvláště u koní a následná pooperační péče se pohybují v řádech několika desítek tisíc korun. A to je zvláště v této době pro majitele zvířat velká zátěž. „A ani tato nákladná operace nezajistí přežití koně,“ dodává Kristýna Žáková. V budoucnu proto plánuje vzdělávací exkurze pro veřejnost, kde lidem tuto problematiku chce více přiblížit.

Zabít může i posekaná tráva

Majitelé koní se často setkávají i s tím, že jim sousedé nasypou do výběhu posekanou trávu přímo ze sekačky. To ale může zvířatům způsobit velké bolesti a následně i smrt. Proč? Tráva ze sekačky kvůli teplu začne ihned kvasit, což uvolňuje v koňském žaludku plyny a může to způsobit koliku. Vzhledem k tomu, že jde často o trávu posekanou z anglických trávníků, která je velmi krátká, koně ji řádně nepřežvýkají a nesmísí se slinami, jako to běžně dělají. Místo toho ji hned spolknou. Krom toho jim krmiči můžou způsobit otravu i tím, že v posekané trávě jsou přimíchány byliny, které jsou pro koně jedovaté.

Osudnou se tráva ze sekačky může stát i kozám a ovcím. Nejčastěji je však ohrožuje pečivo, které lidé sypou jak do výběhů zvířatům, tak do vody pro ptactvo. Obojí ale může způsobit smrt. U koz a ovcí totiž dochází v důsledku překrmení pečivem k namnožení pěny a plynů v bachoru, který začne utlačovat jiné orgány. Dochází pak k selhání metabolického systému a zvíře po celou dobu trpí velkými bolestmi. K tomu může přispět i jeden jediný krajíc suchého chleba, který zvířeti dáte s tím, že ho chcete potěšit.

Stejně tak může zvířata zabít nebo jim velmi ublížit i kopa jablek nasypaná do výběhu. Zvířata jsou pravidelně krmená, mají možnost se pást a vše, co jim donesou krmiči, je „navíc“. Přinesli jste jen pár jablek či mrkev s tím, že když dáte každému zvířeti jeden kus, nemůže mu to ublížit? Pak byste měli vědět, že to samé mohlo udělat i 30 lidí před vámi. Pokud chcete krmit zvířata v ohradách, která mají svého majitele, domluvte se s ním. On ví nejlépe, kolik toho zvíře může zkrmit a co mu může ublížit.

POZOR! MÁME PRO VÁS SOUTĚŽ O AUTO A CHYTRÉ HODINKY! BĚŽTE NA SOUTEZFORESTO.CZ A ZJISTĚTE VÍCE!

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama