Sezona krmičů začala: Nezabíjejte nám zvířata, nekrmte je, prosí zoufalí majitelé

Ovce_krmení2

Prima Mazlíček: Proč nekrmit cizí zvířata?

Koně, ovce nebo kozy ve výbězích a na pastvinách, ale také volně žijící zvířata – těm všem hrozí nebezpečí ze strany veřejnosti, která se jim snaží „přilepšit“. A to i navzdory cedulím, na kterých majitelé zvířat prosí kolemjdoucí, aby jejich svěřence nekrmili. Lidem totiž mnohdy nedochází, že zvířata mají krmení zajištěné a pečivo, které jim přinesou, může způsobit vážné zdravotní problémy a mnohdy i smrt.

„Děkujeme neznámému krmiči, který chtěl našim koním a poníkům přilepšit, protože díky jeho ‚péči‘ má jedna z našich poniček velké bolesti břicha – koliku,“ napsal na svou facebookovou stránku Jezdecký klub SiDi. Jeho zakladatelka Kristýna Žáková přitom podél ohrady, která je jištěná elektrickým ohradníkem, rozmístila cedule s prosbou o nekrmení zvířat už v začátcích klubu.

Poslední aktualizace (14. 4.): ponička přežila díky včasnému zásahu veterináře (ale stále ji hlídáme a děláme hlídky),...

Posted by Jezdecký klub SiDi, z. s. on Monday, April 13, 2020

Klisna Vivi si z „přilepšení“ odnesla nefunkční tlusté střevo. Díky včasnému zásahu veterinářky se z nejhoršího dostala, příště však takové štěstí mít nemusí. „Copak my, majitelé těchto zvířat, musíme čelit útokům široké veřejnosti, která nevědomostí ohrožuje naše zvířata? Mnohdy to končí opravdu bolestivou smrtí zvířat a nám zbydou oči pro pláč,“ vysvětluje Žáková a doplňuje, že veterinární zákroky zvláště u koní a následná pooperační péče se pohybují v řádech několika desítek tisíc korun. A to je zvláště v této době pro majitele zvířat velká zátěž. „A ani tato nákladná operace nezajistí přežití koně,“ dodává Kristýna Žáková. V budoucnu proto plánuje vzdělávací exkurze pro veřejnost, kde lidem tuto problematiku chce více přiblížit.

Zabít může i posekaná tráva

Majitelé koní se často setkávají i s tím, že jim sousedé nasypou do výběhu posekanou trávu přímo ze sekačky. To ale může zvířatům způsobit velké bolesti a následně i smrt. Proč? Tráva ze sekačky kvůli teplu začne ihned kvasit, což uvolňuje v koňském žaludku plyny a může to způsobit koliku. Vzhledem k tomu, že jde často o trávu posekanou z anglických trávníků, která je velmi krátká, koně ji řádně nepřežvýkají a nesmísí se slinami, jako to běžně dělají. Místo toho ji hned spolknou. Krom toho jim krmiči můžou způsobit otravu i tím, že v posekané trávě jsou přimíchány byliny, které jsou pro koně jedovaté.

Osudnou se tráva ze sekačky může stát i kozám a ovcím. Nejčastěji je však ohrožuje pečivo, které lidé sypou jak do výběhů zvířatům, tak do vody pro ptactvo. Obojí ale může způsobit smrt. U koz a ovcí totiž dochází v důsledku překrmení pečivem k namnožení pěny a plynů v bachoru, který začne utlačovat jiné orgány. Dochází pak k selhání metabolického systému a zvíře po celou dobu trpí velkými bolestmi. K tomu může přispět i jeden jediný krajíc suchého chleba, který zvířeti dáte s tím, že ho chcete potěšit.

Stejně tak může zvířata zabít nebo jim velmi ublížit i kopa jablek nasypaná do výběhu. Zvířata jsou pravidelně krmená, mají možnost se pást a vše, co jim donesou krmiči, je „navíc“. Přinesli jste jen pár jablek či mrkev s tím, že když dáte každému zvířeti jeden kus, nemůže mu to ublížit? Pak byste měli vědět, že to samé mohlo udělat i 30 lidí před vámi. Pokud chcete krmit zvířata v ohradách, která mají svého majitele, domluvte se s ním. On ví nejlépe, kolik toho zvíře může zkrmit a co mu může ublížit.

POZOR! MÁME PRO VÁS SOUTĚŽ O AUTO A CHYTRÉ HODINKY! BĚŽTE NA SOUTEZFORESTO.CZ A ZJISTĚTE VÍCE!

Tagy: