reklama

Sezona krmičů začala: Nezabíjejte nám zvířata, nekrmte je, prosí zoufalí majitelé

Koně, ovce nebo kozy ve výbězích a na pastvinách, ale také volně žijící zvířata – těm všem hrozí nebezpečí ze strany veřejnosti, která se jim snaží „přilepšit“. A to i navzdory cedulím, na kterých majitelé zvířat prosí kolemjdoucí, aby jejich svěřence nekrmili. Lidem totiž mnohdy nedochází, že zvířata mají krmení zajištěné a pečivo, které jim přinesou, může způsobit vážné zdravotní problémy a mnohdy i smrt.

reklama

„Děkujeme neznámému krmiči, který chtěl našim koním a poníkům přilepšit, protože díky jeho ‚péči‘ má jedna z našich poniček velké bolesti břicha – koliku,“ napsal na svou facebookovou stránku Jezdecký klub SiDi. Jeho zakladatelka Kristýna Žáková přitom podél ohrady, která je jištěná elektrickým ohradníkem, rozmístila cedule s prosbou o nekrmení zvířat už v začátcích klubu.

Poslední aktualizace (14. 4.): ponička přežila díky včasnému zásahu veterináře (ale stále ji hlídáme a děláme hlídky),...

Posted by Jezdecký klub SiDi, z. s. on Monday, April 13, 2020

Klisna Vivi si z „přilepšení“ odnesla nefunkční tlusté střevo. Díky včasnému zásahu veterinářky se z nejhoršího dostala, příště však takové štěstí mít nemusí. „Copak my, majitelé těchto zvířat, musíme čelit útokům široké veřejnosti, která nevědomostí ohrožuje naše zvířata? Mnohdy to končí opravdu bolestivou smrtí zvířat a nám zbydou oči pro pláč,“ vysvětluje Žáková a doplňuje, že veterinární zákroky zvláště u koní a následná pooperační péče se pohybují v řádech několika desítek tisíc korun. A to je zvláště v této době pro majitele zvířat velká zátěž. „A ani tato nákladná operace nezajistí přežití koně,“ dodává Kristýna Žáková. V budoucnu proto plánuje vzdělávací exkurze pro veřejnost, kde lidem tuto problematiku chce více přiblížit.

Zvířata prožívají velké bolesti. Zdroj: Kristýna Žáková
Zvířata prožívají velké bolesti. Zdroj: Kristýna Žáková

Zabít může i posekaná tráva

Majitelé koní se často setkávají i s tím, že jim sousedé nasypou do výběhu posekanou trávu přímo ze sekačky. To ale může zvířatům způsobit velké bolesti a následně i smrt. Proč? Tráva ze sekačky kvůli teplu začne ihned kvasit, což uvolňuje v koňském žaludku plyny a může to způsobit koliku. Vzhledem k tomu, že jde často o trávu posekanou z anglických trávníků, která je velmi krátká, koně ji řádně nepřežvýkají a nesmísí se slinami, jako to běžně dělají. Místo toho ji hned spolknou. Krom toho jim krmiči můžou způsobit otravu i tím, že v posekané trávě jsou přimíchány byliny, které jsou pro koně jedovaté.

Majitel zvířata pravidelně krmí, pečivo od vás jim může ublížit.
Majitel zvířata pravidelně krmí, pečivo od vás jim může ublížit.

Osudnou se tráva ze sekačky může stát i kozám a ovcím. Nejčastěji je však ohrožuje pečivo, které lidé sypou jak do výběhů zvířatům, tak do vody pro ptactvo. Obojí ale může způsobit smrt. U koz a ovcí totiž dochází v důsledku překrmení pečivem k namnožení pěny a plynů v bachoru, který začne utlačovat jiné orgány. Dochází pak k selhání metabolického systému a zvíře po celou dobu trpí velkými bolestmi. K tomu může přispět i jeden jediný krajíc suchého chleba, který zvířeti dáte s tím, že ho chcete potěšit.

Stejně tak může zvířata zabít nebo jim velmi ublížit i kopa jablek nasypaná do výběhu. Zvířata jsou pravidelně krmená, mají možnost se pást a vše, co jim donesou krmiči, je „navíc“. Přinesli jste jen pár jablek či mrkev s tím, že když dáte každému zvířeti jeden kus, nemůže mu to ublížit? Pak byste měli vědět, že to samé mohlo udělat i 30 lidí před vámi. Pokud chcete krmit zvířata v ohradách, která mají svého majitele, domluvte se s ním. On ví nejlépe, kolik toho zvíře může zkrmit a co mu může ublížit.

POZOR! MÁME PRO VÁS SOUTĚŽ O AUTO A CHYTRÉ HODINKY! BĚŽTE NA SOUTEZFORESTO.CZ A ZJISTĚTE VÍCE!

K tématu

Další hlavní zprávy

Krimi

Noční razie: Policisté zadrželi pět lidí, které podezírají z terorismu na Ukrajině

Noční razie: Policisté zadrželi pět lidí, které podezírají z terorismu na Ukrajině

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v noci zadrželi pět lidí, které podezírají z teroristických činů kvůli zapojení do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. Nikdo zatím nebyl obviněn. Na webu o tom informoval státní zástupce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství Praze. Zadržené české občany kriminalisté podle několika zpravodajských webů podezírají, že jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů, nebo takové cesty chystali či organizovali.

USA

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Soudní proces s obžalovaným 45letým Derekem Chauvinem, bývalým policistou, který v květnu minulého roku zaklekl na Afroameričana George Floyda, jenž následně zemřel, se chýlí ke konci. Chauvin byl v úterý večer evropského času porotou prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně. Následně byl vzat do vazby.

Krize v letectví trvá: Ruzyně odbavila o 90 % méně cestujících. Obnoví se další spoje
Vávra: Z lidí se stanou teroristi jen kvůli vyjádření názoru. Nový zákon je absurdní
Slovákům můžeme jen závidět. Babišovi ministři by se od sousedů měli učit komunikaci
Bojíte se Zemana, rýpala do Pirátů koalice Spolu. Babiše přitom mohla svrhnout už dávno
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme
Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Další články
reklama
reklama