Před šedesáti lety se v televizi poprvé vysílala filmová hudební komedie Limonádový Joe aneb Koňská opera, která se nezapomenutelně zapsala do české kinematografie. Roli pistolníka Pancho Kida v ní ztvárnil osobitý herec Karel Effa. Jaké bylo jeho soukromí?
Herec Karel Effa, který před kamerou obvykle býval obsazován do rolí padouchů, neprožil zrovna idylické dětství. Narodil se v Praze jako nechtěné dítě svobodné matce, která ho dala k adopci. Ujala se ho náhradní rodina v Březových Horách na Příbramsku, která se mu láskyplně věnovala.
Když mu bylo sedm let, vlastní matka se pro něj vrátila a odvezla si ho s sebou do Prahy. Effa to těžce nesl a nechápal, proč svou náhradní rodinu, kterou považoval za vlastní, musí opustit. „Byl jsem zmatený, nikam se stěhovat nechtěl,“ vzpomínal ve své knize Ve znamení náhody. Za náhradní rodinou do Březových Hor se od té doby rád vracel a říkával, že má dvě maminky.
Než se stal hercem, byl vojákem z povolání
Jeho cesta k herectví byla dlouhá a trnitá. Během druhé světové války se stal vojákem z povolání. Sloužil ve Vládním vojsku Protektorátu Čechy a Morava, které bylo odvedeno do Itálie. Odtud pak zběhl k československým jednotkám bojujícím na straně západních spojenců. Už tam bavil ostatní vojáky jak hereckými, tak hudebními vystoupeními, ve kterých si dokonce troufl parodovat Adolfa Hitlera.
Po válce působil v Armádním uměleckém souboru, kde hrál a zpíval. Poté jeho umělecká kariéra vystřelila vzhůru. Po zastávkách v Hudebním divadle Karlín, Divadle ABC si vysloužil angažmá v divadle Semafor. Nakonec se stal členem Filmového studia Barrandov, díky čemuž měl možnost natočit desítky nezapomenutelných filmů a komedií. Patřil k výrazným komediálním hercům.
Doma měli cedulkové hospodářství
Karel Effa s oblibou jezdíval formou besed lidem vyprávět své veselé příhody ze života i z natáčení. Odjezdil šest tisíc zájezdových představení, na kterých uplatnil svůj lidový humor. Vtipné historky provázel hrou na kytaru a zpěvem svých oblíbených trampských písní.
Některá vystoupení s ním absolvoval i jeho jediný syn Jiří. Jak vzpomínal, rodina si musela zvyknout na otcův herecký režim. „‚Ráno, když vstávám, tak na mě nemluvte, musím se probudit napřed,‘ říkával. Večer vždycky přišel a dal nám cedulku: ‚Vzbuď mě v jedenáct‘ nebo ‚V devět vstávám‘. Takový cedulkový hospodářství. Ale byl to normální člověk. Nebylo to tak, že by doma byla sranda od začátku do konce. Povolání bylo jeho povolání a já jsem si na něm strašně cenil toho, že co řekl, to splnil,“ uvedl syn.
Na sklonku života se Effa vrátil do Příbrami, bohužel ale za smutných okolností, byl totiž v tamní nemocnici několik měsíců hospitalizován s rozedmou plic. Zemřel v červnu roku 1993, ve věku 71 let.
„Karel Effa byl báječný herec, kolega i kamarád. Velmi se přátelil s Milanem Nedělou. Často jsme se potkávali, a to nejen při práci, ale také na zápasech naší milované fotbalové Slavie. Karlík byl jedním ze zakládajících členů odboru přátel Slavie,“ řekl o něm redaktorovi webu CNN Prima NEWS herec Jan Skopeček.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Prožívám nejblbější část života, říká Jaroslav Suchánek, legendární televizní komentátor a otec herce Michala Suchánka