Karla Hálu si v cizině pletli s Kojakem. Milovník žen a alkoholu v Moskvě způsobil poprask

Od narození krále swingu s nezaměnitelnou image, Karla Hály, 2. října uplynulo 90 let. Kolegové, kteří ho zažili, na něj vzpomínají jako na vynikajícího zpěváka, vypravěče i člověka, který si z ničeho nedělal těžkou hlavu a nikdy nezkazil žádnou legraci. Zemřel ve věku 74 let.

Karel Hála, který o sobě s úsměvem říkával, že je přírodní skinhead, byl považován za jednoho z nejlepších českých swingařů. Měl slabost pro krásné ženy, ale i pro alkohol. Hudební kolega a jeho přítel Antonín Gondolán o něm v pořadu Příběhy slavných prohlásil, že ho fanynky milovaly a bylo jich hodně. K dobru dával historku, kdy si Hála na hotelový pokoj před koncertem dovedl slečnu s tím, ať na něj počká. Když dozpíval, potkal však jinou ženu, kterou si rovněž odvedl na hotel a zapomněl, že už tam na něj jedna čeká...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zpěvák Stanislav Procházka, dívčí idol osmdesátých let zemřel předčasně. Před smrtí byl psychicky na dně

V Rakousku z něho lidé šíleli

Hála často vystupoval v zahraničí. V Rakousku zažil něco nevídaného. Když se s tlumočnicí procházel po Vídni, nahrnul se k němu dav nadšených lidí a začal bouřlivě tleskat. Karel se začal zdvořile klanět a tlumočnici do ucha šeptal, že netušil, kolik fanoušků v této zemi má. Ta ho ovšem rychle vyvedla z omylu. Sdělila mu, že si ho Rakušané spletli s hercem Tellym Savalasem, který hrál inspektora v americkém kriminálním seriálu Kojak.

Gott s Hálou v Moskvě prožil perné chvíle

Na Karla Hálu rád vzpomínal také zpěvák Karel Gott. Ve své autobiografické knize Má cestě za štěstím popsal zážitek, který s ním prožil v tehdejším Sovětském svazu. Dva roky po srpnové okupaci přišel příkaz z nejvyšších míst a čeští populární interpreti museli odcestovat do Moskvy. „Normalizační proces byl v běhu, kdo měl potíže s přátelstvím mezi našimi národy, dostal to, lidově řečeno, befelem. Na důkaz, že internacionální bratrství přežilo ve zdraví složité období, zorganizoval Pragokoncert 25. května 1970 slavnostní koncert v Moskvě. Měl to být jakýsi neformální signál, že v Československu je všechno opět v pořádku,“ zavzpomínal zpěvák.

Skandál v zákulisí

Pouze několik interpretů se vzepřelo a odvážilo se účast na zájezdu odmítnout. „Zpěvačka Naďa Urbánková s lítostí oznámila šéfovi Pragokoncertu Hrabalovi, že je nemocná. ‚To se tedy budete muset léčit, abyste se vyléčila. Až budete zase zdravá, tak uvidíme, co s vámi podnikneme,‘ vzkázal jí přátelsky soudruh ředitel. Dalším interpretem, který se z koncertu vyvlékl, byl Waldemar Matuška, a to kvůli bolestem plotýnek,“ vypočítal Gott.

Před samotným vystoupením za československými umělci do šatny přišel ředitel Pragokoncertu Hrabal s dotazem, kdo místo chybějícího Matušky za ně na jevišti pronese děkovnou řeč a omluví jeho nepřítomnost. „Všichni se najednou dívali jinam. Po chvíli mlčení a rozpaků se ozval Karel Hála: „Pane řediteli, já to tedy za flašku koňaku udělám.“ K údivu nás všech si s ním ředitel Pragokoncertu plácl. Zatímco se Karel v zákulisí na svůj projev posiloval dvoudeckovou vodkou, s ostatními jsme se domlouvali, že tohle číslo nesmíme propásnout,“ přiblížil ve své knize zpěvák.

V kritickém stavu ho do nemocnice transportoval vrtulník

Hála se už v mírně podnapilém stavu před zraky šesti tisícovek diváků došoural kymácivým krokem na jeviště k mikrofonu a spustil: „Mám za úkol omluvit kolegu Waldemara Matušku, který dostal, jak se u nás říká, hexenšus.“ Následně se ohnul, chytl za záda, vystřihl bolestivou grimasu, povyskočil a snažil se předvést hluboce trpícího Matušku. „Všichni za plentou jsme vyprskli smíchy. S výjimkou ředitele Hrabala, který tam stál s kamennou tváří. Když se do šatny vrátil Hála, ptal se, co bude s tím slíbeným koňakem. ‚Udělal jsi z toho neskutečnou šaškárnu! Nic nedostaneš,‘ zařval na něj Hrabal. ‚Tak si ten koňak strč do p*dele!‘ mávl Karel rukou, jako by nic si sedl do křesla a nonšalantně přehodil nohu přes nohu,“ vylíčil Gott.

Karel Hála, který byl celoživotně vášnivým kuřákem, zemřel 6. července roku 2008 ve věku 74 let. Příčinou smrti bylo prasklé aneurysma břišní aorty. Do nemocnice byl přepraven v kritickém stavu vrtulníkem. Přestože lékaři dělali, co mohli, život už mu zachránit nedokázali.

Jaká byla první slova Heleny Vondráčkové po zranění? Sledujte níže.

Tagy: