Krkavčí otec ze Sanitky si k dcerám adoptoval syna. Krška točil, i když byl těžce nemocný

Herec Vladimír Krška před kamerou obvykle hrával záporné postavy, ve skutečnosti to byl člověk se srdcem na pravém místě, co by se pro druhé rozdal, popisovali ho blízcí a kolegové. Jaký byl muž, který by 18. července oslavil sté narozeniny, v soukromí?

Vladimír Krška, kterého nejvíce proslavila postava alkoholika a krkavčího otce v seriálu Sanitka, zanechal v české kinematografii výraznou stopu. Velké herecké příležitosti ho sice minuly, ale i v těch, jež se mu dostávaly, byl výjimečný a osobitý.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zpěvák Karel Gott koupil obří pozemek v Karibiku, na kterém chtěl stavět vilu. Dnes je tam opičí farma

Slabost měl pro něj například režisér Jiří Sequens. V seriálu Třicet případů majora Zemana ho obsadil hned do tří různých rolí. Nejvýraznější byla postava cukrovkáře Barvíře v díle Loupež sladkého I, který se zapletl do šmeliny s inzulinem. Poté se objevil v roli tiskaře v epizodě Mědirytina a nakonec ještě jako staršina Malina v Romanci o nenápadné paní.

Poslední role

Před kamerou se naposledy objevil ve filmu režiséra Jaroslava Soukupa Svatba upírů. „Byl už sice nemocný, ale svoji práci odvedl naprosto profesionálně tak, jak u něj bývalo zvykem. Bylo mi ctí, že jsem s ním mohl spolupracovat. Měl jsem ho rád, byl to báječný herec,“ zavzpomínal na něj pro CNN Prima NEWS Soukup. Krška byl podle něj velmi laskavý, milý a skromný člověk, který miloval svoji rodinu.

Dvě dcery a adoptovaný syn

Byl šťastně ženatý a se svou ženou Vlastou měl dvě dcery. Když se nedočkal syna, osvojil si chlapce z dětského domova, o něhož se s láskou staral a bral ho jako vlastního.

Krška se narodil do úřednické rodiny dbající na to, aby měl vyšší vzdělání. Dostal se na gymnázium a přemýšlel, na jakou vysokou školu se posléze vydá. Během studií ho ovšem ovlivnil jeho profesor, který byl nadšeným divadelníkem. Probudil v něm lásku k dramatickému herectví takovým způsobem, že se po gymnáziu vydal studovat Státní konzervatoř v Brně.

Narodil se jako Vladimír Doležal

První divadelní angažmá získal v hranickém Beskydském divadle. Málokdo ví, že v té době se ještě jmenoval Vladimír Doležal. Vzhledem k tomu, že v souboru již působil kolega se stejným příjmením, rozhodl se přejmenovat na Kršku, což bylo matčino jméno za svobodna.

Slibně rozvíjející se kariéru na chvíli zastavila válka. Když se situace zklidnila a život vrátil do normálu, prošel oblastními divadly v Ostravě a v Plzni. Nejdéle vydržel v prestižním pražském Divadle na Vinohradech, kde působil od roku 1960 až do svého odchodu na odpočinek v devadesátých letech. Toto angažmá považoval za vrchol své kariéry.

Krška zemřel 12. února roku 1999 ve věku 74 let.

MOHLO BY SE VÁM LÍBIT: Od premiéry komedie Slunce, seno, jahody letos uplynulo 40 let. Režisér Zdeněk Troška prozradil, jak se za tu dobu Hoštice proměnily

Tagy:
film Brno sanitka Ostrava seriál Plzeň adopce režisér herec Divadlo na Vinohradech děti celebrity Jaroslav Soukup Jiří Sequens Třicet případů majora Zemana Beskydské divadlo Svatba upírů Vladimír Krška umění a zábava umění, kultura, zábava a média společenská rubrika