Herec Vladimír Krška před kamerou obvykle hrával záporné postavy, ve skutečnosti to byl člověk se srdcem na pravém místě, co by se pro druhé rozdal, popisovali ho blízcí a kolegové. Jaký byl muž, který by 18. července oslavil sté narozeniny, v soukromí?
Vladimír Krška, kterého nejvíce proslavila postava alkoholika a krkavčího otce v seriálu Sanitka, zanechal v české kinematografii výraznou stopu. Velké herecké příležitosti ho sice minuly, ale i v těch, jež se mu dostávaly, byl výjimečný a osobitý.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zpěvák Karel Gott koupil obří pozemek v Karibiku, na kterém chtěl stavět vilu. Dnes je tam opičí farma
Slabost měl pro něj například režisér Jiří Sequens. V seriálu Třicet případů majora Zemana ho obsadil hned do tří různých rolí. Nejvýraznější byla postava cukrovkáře Barvíře v díle Loupež sladkého I, který se zapletl do šmeliny s inzulinem. Poté se objevil v roli tiskaře v epizodě Mědirytina a nakonec ještě jako staršina Malina v Romanci o nenápadné paní.
Poslední role
Před kamerou se naposledy objevil ve filmu režiséra Jaroslava Soukupa Svatba upírů. „Byl už sice nemocný, ale svoji práci odvedl naprosto profesionálně tak, jak u něj bývalo zvykem. Bylo mi ctí, že jsem s ním mohl spolupracovat. Měl jsem ho rád, byl to báječný herec,“ zavzpomínal na něj pro CNN Prima NEWS Soukup. Krška byl podle něj velmi laskavý, milý a skromný člověk, který miloval svoji rodinu.
Dvě dcery a adoptovaný syn
Byl šťastně ženatý a se svou ženou Vlastou měl dvě dcery. Když se nedočkal syna, osvojil si chlapce z dětského domova, o něhož se s láskou staral a bral ho jako vlastního.
Krška se narodil do úřednické rodiny dbající na to, aby měl vyšší vzdělání. Dostal se na gymnázium a přemýšlel, na jakou vysokou školu se posléze vydá. Během studií ho ovšem ovlivnil jeho profesor, který byl nadšeným divadelníkem. Probudil v něm lásku k dramatickému herectví takovým způsobem, že se po gymnáziu vydal studovat Státní konzervatoř v Brně.
Narodil se jako Vladimír Doležal
První divadelní angažmá získal v hranickém Beskydském divadle. Málokdo ví, že v té době se ještě jmenoval Vladimír Doležal. Vzhledem k tomu, že v souboru již působil kolega se stejným příjmením, rozhodl se přejmenovat na Kršku, což bylo matčino jméno za svobodna.
Slibně rozvíjející se kariéru na chvíli zastavila válka. Když se situace zklidnila a život vrátil do normálu, prošel oblastními divadly v Ostravě a v Plzni. Nejdéle vydržel v prestižním pražském Divadle na Vinohradech, kde působil od roku 1960 až do svého odchodu na odpočinek v devadesátých letech. Toto angažmá považoval za vrchol své kariéry.
Krška zemřel 12. února roku 1999 ve věku 74 let.
MOHLO BY SE VÁM LÍBIT: Od premiéry komedie Slunce, seno, jahody letos uplynulo 40 let. Režisér Zdeněk Troška prozradil, jak se za tu dobu Hoštice proměnily