Ne nadarmo se říká: Ševče, drž se svého kopyta. Své by o tom mohly vyprávět známé tváře ze světa šoubyznysu, které se pokoušely vrhnout na politickou dráhu. Přestože by se mohlo na první pohled zdát, že úspěch celebrity, která má spoustu fanoušků, je předem zaručený, opak bývá pravdou. Kdo ze slavných kandidoval do Senátu, za jakou stranu a s jakým výsledkem?
Felix Slováček
Hudebník kandidoval v roce 2016 za Stranu soukromníků v Praze 10 a obsadil předposlední místo, když pro něj hlasovalo 207 lidí. Celkem obdržel 0,86 procent hlasů. „Chtěl jsem se zastat soukromníků, kteří jsou mi sympatičtí, proto jsem do toho šel. Od začátku ale bylo jasné, že moc šancí nemám. Dopadlo to tak, jak dopadlo. Většinou uspějí kandidáti velkých stran, které mají spoustu voličů,“ okomentoval tehdy pro média svoji volební porážku.
Petr Janda
Zpěvák, kytarista a frontman skupiny Olympic kandidoval v roce 2004 v obvodě Kutná Hora za hnutí Nezávislí. „Myslím, že mi politická budoucnost bude docela slušet. Už mám na ni věk. Já tyhle věci nedělám nikdy jenom jako,“ vysvětloval tehdy svoje pohnutky pro MF DNES. Výsledky pro něj skončily velkým zklamáním. Ze sedmi kandidátů skončil předposlední, když mu dalo hlas 1 428 lidí. Celkem obdržel 6,24 procent hlasů.
Vlastimil Harapes
Známý tanečník, choreograf a bývalý manžel zpěvačky Hany Zagorové kandidoval v roce 2016 v Praze 6 jako nestraník za hnutí ANO. „Řekl jsem si, že bych mohl ještě pro lidi něco udělat, od piva se to kritizuje lehce. Oslovili mě, protože chtěli někoho přes kulturu, a já uvidím, co přijde. Bez naivity jít do politiky nejde,“ uvedl Harapes před senátními volbami pro Aktuálně.cz. Hlas mu dalo 3 840 voličů, získal 13,30 procent hlasu. Do druhého kola se nedostal.
Tomáš Töpfer
Herec a současný ředitel pražského Divadla na Vinohradech kandidoval v roce 2006 jako nezávislý za ODS v obvodu Praha 4 a do Senátu se probojoval. Přestože ještě v roce 2016 v rozhovoru pro Český rozhlas v pořadu Osobnost Plus Barbory Tachecí tvrdil, že se mu po politice nestýská, v letošních volbách kandiduje znovu. Tentokrát v rámci koalice Spolu, v obvodu Brno-město.
Vítězslav Jandák
V roce 2020 kandidoval jako nestraník za hnutí ANO v obvodu č. 15 Pelhřimov. „Ze Senátu začali dělat aktivistickou skupinu. Starají se o všechno možné, jen ne o tuto zemi. Když už se Senát pasoval na arbitra lidských práv v Číně a podporuje Tchaj-wan, tak by měl přinejmenším stejnou energii věnovat našim lidem,“ prohlásil tehdy Jandák pro Parlamentní listy. Svojí rétorikou voliče neoslovil. Volilo ho 4 486 lidí, celkem získal 12,09 procent hlasů a ze šesti kandidujících skončil na 4. místě.
Martin Maxa
Zpěvák do Senátu kandidoval v roce 2006 jako nestraník za tehdy nově vzniklou stranu Politika 21 Jany Bobošíkové. K rozhodnutí kandidovat ho přivedla skutečnost, že byl podle svých slov nespravedlivě odsouzený (v roce 2006 mu soud udělil dvouletý podmíněný trest za to, že při korunovačním plesu po finále soutěže Missis ČR 2004 napadl přítele jedné z finalistek. Zpěvák se hájil tím, že pouze bránil ženu, kterou muž bil – pozn. red). Jak dále tehdy zmínil, v politice by se chtěl zabývat justicí a prosadit odvolatelnost soudců. Na voliče to nezabralo. Obdržel 1 781 hlasů, celkem 5,86 procent hlasů, do 2. kola nepostoupil.
Helena Růžičková
Komediální herečka přijala v roce 1996 kandidaturu jako bezpartijní za KSČM v obvodu Louny, čímž tehdy vzbudila veřejný poprask. „Tato strana je státem uznávaná, tak nemám pocit, že by moje rozhodnutí bylo něco protistátního. Chci pomáhat lidem, zvláště dětem v tísni, prosazovat sociální politiku,“ hlásila před volbami Helena Růžičková. Volilo ji 8 112 lidí, celkem získala 22,72 procent. Druhé postupové místo jí uniklo o pouhých 334 hlasů.