K VĚCI, Markéta Šichtařová - 28.3. v 12:30
Pokud budeme mít veřejné finance nadále napnuté, jak jsou teď, bude docházet k dalším propadům důchodů, řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS ekonomka a kandidátka do Senátu za Svobodné Markéta Šichtařová. K reformě důchodového systému je podle ní nutná revize veřejných financí. Seškrtala by zejména dotace, které považuje za „ideologické“.
Z demografické prognózy podle Šichtařové vyplývá, že pokud vláda radikálně nezreviduje veřejné finance, bude docházet k neúměrné zátěži pracujícího lidu, dalšímu zvýšení věku pro odchod do důchodu a chudnutí penzistů. „Můžeme si vybrat, co z toho je horší, či jak to zkombinujeme. V současných mantinelech to ale udržitelné není,“ řekla Šichtařová.
ČTĚTE TAKÉ: Na 1 500 bývalých komunistů dostane nižší důchod. Sociální správy již mají jejich seznam
Vládou navrhovaná penzijní reforma podle Šichtařové představuje pouze změnu několika málo parametrů. „To pomůže na dva až tři roky, ale pak budeme tam, kde jsme dnes,“ sdělila ekonomka.
„Budou muset pokračovat a půjdou cestou nejmenšího odporu. Salámovou metodou, aby si toho nikdo nevšiml, budou posouvat všechny tři parametry, aby se postupně zvyšoval věk pro odchod do důchodu, aby se snižovaly penze, a současně budou daněmi neustále zvyšovat odvody do systému. Podle mě je to špatná cesta,“ řekla Šichtařová.
Postupné zvyšování věku pro odchod do důchodu potvrdil i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Prodlužuje se doba dožití a snižuje se porodnost, chybí nám 900 tisíc dětí za 30 let, které se už nenarodí. Zároveň mladí přicházejí na trh práce později. To jsou neoddiskutovatelné věci, které nelze pominout,“ vysvětlil ohledně změn ministr.
Podle hnutí ANO je nutné najít další příjmy pro důchodový systém, hovoří o „motivačním důchodovém pilíři“, do něhož by občané mohli přispívat dobrovolně. Podle Šichtařové je však takovýto systém v českých podmínkách nerealizovatelný. „Celý ten nápad je založen na naivní představě, že stát může dělat něco lépe než soukromý sektor. Historie nikdy nic takového nedokázala. Pokud stát založí nějaký fond, výnosy z něj jistě nebudou vyšší než v soukromém sektoru. Aby rozdíl vyrovnal, bude to muset dotovat a pak jsme tam, kde jsme dnes. Jen by se to jmenovalo fond, a ne průběžný systém,“ řekla ekonomka.
Hlavní problém podle Šichtařové neleží na straně příjmů, ale na straně výdajů. „Kdybychom všechno, co je momentálně směřováno na ideologické přerozdělování, přesměrovali na důchody, tak by dnešní důchodci měli asi 50 tisíc. Vláda si musela vybrat, jestli směřovat peníze na důchodce, nebo na dotace, a vybrala si dotace,“ sdělila Šichtařová. Jediné smysluplné řešení, které znovu nastartuje penzijní systém a celou ekonomiku, je podle Šichtařové výrazné seškrtání veškerých dotací.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Prezident chce pomoci najít shodu u důchodové reformy. Žádný posun nečekám, říká Jurečka