Praha posiluje bezpečnost, zábrany budou na dalších trzích. Reaguje na útok v Magdeburku
veřejné finance
Výpis příspěvků ke štítku „veřejné finance“
Ekonomové k rozpočtu: Voliči chtějí šetřit, ale ne u sebe. Bojí se vláda politicky krvácet?
Největším problémem v konsolidaci veřejných financí jsou očekávání voličů, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Radim Dohnal s tím, že lidé chtějí, „aby se šetřilo, ale ne u nich“. S tím souhlasil i ekonom Pavel Peterka, podle něhož by hospodářské situaci nejvíce prospělo, kdyby stát zbavil podnikatele byrokratické zátěže. Dohnal také podotkl, že je nutné se zaměřit na investice i za cenu „velkého politického krvácení a opozice na barikádách“.
Zaorálek: Vláda nutí důchodce platit rozvrat financí. Nic nenabízíte, jen křik, říká Pospíšil
Místo toho, aby vláda napravila veřejné finance a řešila příjmy do státního rozpočtu, bere si peníze od důchodců. V pořadu Zprávy Plus na CNN Prima NEWS to řekl bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (SOCDEM). Podle bývalého europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) vládní návrh není ideální, ale alespoň má kabinet Petra Fialy (ODS) odvahu problémy penzijního systému řešit, zatímco opozice nenabízí nic.
Takhle se hospodařit nesmí, cupuje Kalousek vládu. MotoGP označil za „blbost na první dobrou“
Zveřejnění návrhu státního rozpočtu na příští rok je na spadnutí. Ministerstvo financí ho má tento víkend předložit vládě, jeho podobu ale do konce měsíce tají. Již dříve šéf státní pokladny Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že každá rozpočtová kapitola nejspíše dostane méně peněz, než by si přála. Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který rozpočtovou politiku současného kabinetu dlouhodobě kritizuje, poznamenal, že deficit vysoko nad 200 miliardami korun, kam vláda míří, není normální. „Takhle se dál hospodařit nesmí,“ napsal na sociální síti X. Nápad kabinetu, který chce podpořit mistrovství světa silničních motocyklů MotoGP desítkami milionů korun, označil za „blbost na první dobrou“.
Ekonom ostře k vládě: Pár miliard na přidávání je jako plivnutí v moři. Chybí politická vůle
Kdyby vláda opravdu chtěla přidat státním zaměstnancům, mohla by zvýšit letošní státní schodek. Těch asi tří miliard korun by si nikdo nevšiml. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Podle něj ale pro přidávání od září není politická vůle a volení zástupci lidu by to měli přiznat.
Šichtařová: Zrušme dotace a průměrný důchod bude 50 tisíc. Vláda je na špatné cestě
Pokud budeme mít veřejné finance nadále napnuté, jak jsou teď, bude docházet k dalším propadům důchodů, řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS ekonomka a kandidátka do Senátu za Svobodné Markéta Šichtařová. K reformě důchodového systému je podle ní nutná revize veřejných financí. Seškrtala by zejména dotace, které považuje za „ideologické“.
Šichtařová: Konsolidační balíček je placebo, zabetonuje stagnaci. Důchodci nejsou škodná
Přerozdělování za Babišovy vlády zásadně vzrostlo a „žehlení“ této situace bude komplikovat návrat ekonomiky na předcovidovou úroveň, řekla ekonomka Markéta Šichtařová v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Ani současná vláda podle ní nepodniká kroky správným směrem a konsolidační balíček pouze zabetonuje současný stav a stagnaci. Zároveň se vymezila proti rozhodnutí Ústavního soudu, který podpořil vládní změny valorizace. Důchodci podle ní nejsou „škodná“ a argument o poškození státní kasy v případě původní plné výše valorizace je lichý.
Ani letos na tom nebudeme ekonomicky lépe než před covidem. Stát se zadlužuje, jen pomaleji
Ministerstvo financí zhoršilo letošní výhled ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle ve čtvrtek zveřejněné predikce vzroste o 1,2 procenta, v listopadu přitom předpokládalo růst 1,9 procenta. Česko se tak ani v letošním roce nevrátí na ekonomickou úroveň před pandemií koronaviru, řekl novinářům vrchní ředitel sekce hospodářské strategie a politiky ministerstva financí David Prušvic. Deficit veřejných financí by se letos měl snížit na 2,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských 3,6 procenta HDP. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zdůraznil, že Česko letos přestane být jednou z nejrychleji se zadlužujících zemí Evropské unie
KOMENTÁŘ: To nejhorší máme za sebou. Češi letos opět začnou bohatnout a ceny se stabilizují
Česká republika prošla jedním z nejsložitějších období ve své novodobé historii. Prakticky nic v posledních čtyřech letech nebylo normální. Rok 2024 představuje naději, že se naše země hospodářsky stabilizuje a vrátí se na cestu, která vede k vyššímu životnímu standardu. Příchodu nového roku bychom se tedy neměli bát, nýbrž jej chápat jako příležitost, kterou bychom neměli promarnit.
ANO ozdravovalo finance, vytáhla graf Jermanová. Zbyla jen černá díra, ukázal Lochman
Veřejným rozpočtům se za vlády ANO dařilo lépe než za předchozích kabinetů i současné koalice pod taktovkou premiéra Petra Fialy (ODS), ukazovala Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) na grafu v Partii Terezie Tománkové. Vláda současného nejsilnějšího opozičního hnutí vedla k prudkému nárůstu státních výdajů, které nebyly vyváženy dostatečnými příjmy, kontroval jí Ondřej Lochman (STAN). Ve vysílání CNN Prima NEWS vytáhl i vlastní „graf“ s černou dírou rozpočtu, která po vládě ANO zůstala.
Vládní balíček k ozdravení státní kasy nestačí, míní rozpočtová rada. Vyhlíží další opatření
České veřejné finance jsou nadále ve výrazné nerovnováze. Ve zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí představené ve čtvrtek to konstatovala Národní rozpočtová rada. Vládní konsolidační balíček a úprava penzijního systému podle rady mohou změnit trend a oddálit náraz na dluhovou brzdu, do budoucna ale bude třeba v konsolidaci pokračovat.
Stanjura navrhl schodek 252 miliard. Za tři roky zvýší dluh víc než Babiš za osm, řekl expert
Ministerstvo financí předložilo vládě návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 252 miliard korun. Příjmy by podle návrhu měly být 1,921 bilionu korun, meziročně se sníží o 0,3 procenta. Výdaje by měly klesnout o 2,2 procenta na 2,173 bilionu korun. Vyplývá to z návrhu zveřejněného v legislativní knihovně vlády. Kabinet musí rozpočet projednat do konce září, může ještě jeho parametry změnit. Ekonom Lukáš Kovanda upozornil, že při schodku 252 miliard by vláda Petra Fialy (ODS) za tři roky vytvořila větší souhrnný dluh než během osmi let kabinety s účastí expremiéra Andreje Babiše (ANO).
Konsolidační balíček prošel prvním čtením. Stanjura je šibal, vyčetla mu Schillerová
Tři dny. Tolik času trvalo, než se konsolidační balíček pro ozdravení veřejných financí prokousal prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Vládní a opoziční zákonodárci se více než 27 hodin přeli nejen o daňových úpravách, ale také mezinárodní politice, důchodech či gastroprůvodci Michelin. Nakonec konsolidační balíček ustál pokusy o smetení ze stolu – opozici se nepodařilo návrh zamítnout ani vrátit k přepracování. Zákon nyní zamíří k projednání do sněmovních výborů. Druhé čtení by se mohlo uskutečnit začátkem září.