reklama
CNN Prima News veřejné finance

veřejné finance

Výpis příspěvků ke štítku „veřejné finance“

Kovanda: I politici pracují, vyšší mzdy jim přeju. Spíš by měli odstoupit, říká odborář

6. ledna 2022 20:36

Protichůdné názory v otázce zvyšování platů politiků mají ekonom Lukáš Kovanda a místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Vít Samek. „Navýšení jejich platů je přeceňované, z hlediska rozpočtu je to plivanec v moři,“ reagoval ekonom s tím, že i politici jsou lidé, kteří pracují, a vyšší mzdy jim přeje. Samek je opačného názoru: „Jiným platy škrtnou, sobě přidají. To je na odstoupení.“

Ekonom varuje: V příštím roce budeme brzdit. Někomu mzdy porostou pomaleji než ceny

31. prosince 2021 16:15

Tlaky na růst cen přetrvají i v příštím roce. O to razantněji zřejmě zakročí centrální banky – nejen u nás, ale ve všech klíčových zemích. Utahování opasků nás ale nečeká. „Žádná katastrofa, pořád porosteme, ale budeme brzdit,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ekonom Mojmír Hampl. Nedostatek zaměstnanců bude přetrvávat, ztráta práce podle něho tedy v dohledné době nehrozí.

Rozpočtová rada: Fialova vláda bude muset zvýšit daně, jen šetřením státní kasu nevyrovná

2. prosince 2021 16:02

Národní rozpočtová rada kvituje ambici budoucí vlády Petra Fialy narovnat schodek veřejných rozpočtů. Nevěří ovšem, že si vystačí pouze se snižováním výdajů. Prý bude muset přistoupit ke zvýšení daní. „Je ale nutné věnovat pozornost i nerovnováze (veřejných financí) dlouhodobé,“ píše ve svém stanovisku úřad, jemuž předsedá Eva Zamrazilová.

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou

28. září 2021 07:54

Důchodový systém je ve špatném stavu a je potřeba to urychleně napravit, myslí si valná většina Čechů napříč ideologickým spektrem. Dvě třetiny dospělých si na důchod spoří. V souvislosti s penzijní reformou by lidé nejčastěji souhlasili s výraznější změnou daní, u dalších možných řešení už se ale neshodnou a dochází ke generačnímu střetu, ukázal exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS.

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla

20. září 2021 07:24

Česká národní banka učinila začátkem srpna možná nejdůležitější rozhodnutí za několik posledních let. Nenechala se totiž ovlivnit orodováním ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) za zachování nezvykle nízkých úrokových sazeb. Šéfka státní kasy se přiznala, že 5. srpna zavítala na měnověpolitické zasedání bankovní rady, kterou dle svých slov varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby.

Babišova vláda zvyšovala platy zdravotníků. Kubek děkuje, jiní experti věští problém

11. září 2021 07:11

V předvolební debatě na CNN Prima NEWS se premiér Andrej Babiš (za ANO) kasal, jak během své vlády zvedl platy státních zaměstnanců, zejména pak zdravotních sester a lékařů. Mluvil pravdu a někteří odborníci z řad zdravotníků mu za to děkují. Najdou se ale i experti, kteří poukazují na rozevírající se nůžky mezi soukromým a veřejným sektorem.

Snížení dluhů nás bude bolet. Bez zvyšování daní to nepůjde, varuje ekonomka Horská

11. května 2021 10:50

Rozpočtový schodek na letošní rok mohl být klidně o 150 miliard korun nižší. Do hospodaření státu se totiž nepromítla jen koronavirová pandemie, ale především nezodpovědné snížení daní od počátku letošního roku. „Bude nutné hledat úspory, ale i nové zdroje. Daně z příjmů se budou muset vrátit tam, kde byly,“ uvedla v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Hrozí Česku zhoršení ratingu? Vláda nesmí s nápravou rozpočtu otálet, varují experti

4. května 2021 06:40

Hospodaření státu skončilo ke konci dubna dalším smutným rekordem. Schodek 192 miliard korun je dokonce horší výsledek než za celý rok 2009, kdy Česko čelilo následkům globální finanční a hospodářské krize. Ratingová agentura Moody's konstatovala, že česká vláda dosud nepřijala žádné smysluplné plány na nápravu veřejných financí.

reklama