reklama
CNN Prima News veřejné finance

veřejné finance

Výpis příspěvků ke štítku „veřejné finance“

Babišova vláda zvyšovala platy zdravotníků. Kubek děkuje, jiní experti věští problém

V předvolební debatě na CNN Prima NEWS se premiér Andrej Babiš (za ANO) kasal, jak během své vlády zvedl platy státních zaměstnanců, zejména pak zdravotních sester a lékařů. Mluvil pravdu a někteří odborníci z řad zdravotníků mu za to děkují. Najdou se ale i experti, kteří poukazují na rozevírající se nůžky mezi soukromým a veřejným sektorem.

Snížení dluhů nás bude bolet. Bez zvyšování daní to nepůjde, varuje ekonomka Horská

Rozpočtový schodek na letošní rok mohl být klidně o 150 miliard korun nižší. Do hospodaření státu se totiž nepromítla jen koronavirová pandemie, ale především nezodpovědné snížení daní od počátku letošního roku. „Bude nutné hledat úspory, ale i nové zdroje. Daně z příjmů se budou muset vrátit tam, kde byly,“ uvedla v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Schillerová: Historie nás bude hodnotit kladně. Uzdravit rozpočet musí až příští vláda

Po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny bude muset přijít rozsáhlá reforma daňového mixu České republiky. A to včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění. „Je fér, aby každá strana před volbami do Poslanecké sněmovny řekla, jakou má strategii pro ozdravování veřejných financí,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Zvýšení daní se nevyhneme, krizi nevyřešíme šetřením, tvrdí Národní rozpočtová rada

Vláda by měla podle Národní rozpočtové rady (NRR) připravit realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Je podle ní přitom patrné, že si to vyžádá významné zvýšení daní. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou rada zveřejnila ve čtvrtek. Česku podle ní hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že to bude až o rok později.

Podnikatelé mají dostat o více než 150 korun denně navíc, navrhuje Senát

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla senátní úpravu odmítnout.

reklama