CNN Prima News veřejné finance

veřejné finance

Výpis příspěvků ke štítku „veřejné finance“

Šichtařová: Zrušme dotace a průměrný důchod bude 50 tisíc. Vláda je na špatné cestě

Pokud budeme mít veřejné finance nadále napnuté, jak jsou teď, bude docházet k dalším propadům důchodů, řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS ekonomka a kandidátka do Senátu za Svobodné Markéta Šichtařová. K reformě důchodového systému je podle ní nutná revize veřejných financí. Seškrtala by zejména dotace, které považuje za „ideologické“.

Šichtařová: Konsolidační balíček je placebo, zabetonuje stagnaci. Důchodci nejsou škodná

Přerozdělování za Babišovy vlády zásadně vzrostlo a „žehlení“ této situace bude komplikovat návrat ekonomiky na předcovidovou úroveň, řekla ekonomka Markéta Šichtařová v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Ani současná vláda podle ní nepodniká kroky správným směrem a konsolidační balíček pouze zabetonuje současný stav a stagnaci. Zároveň se vymezila proti rozhodnutí Ústavního soudu, který podpořil vládní změny valorizace. Důchodci podle ní nejsou „škodná“ a argument o poškození státní kasy v případě původní plné výše valorizace je lichý.

Ani letos na tom nebudeme ekonomicky lépe než před covidem. Stát se zadlužuje, jen pomaleji

Ministerstvo financí zhoršilo letošní výhled ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle ve čtvrtek zveřejněné predikce vzroste o 1,2 procenta, v listopadu přitom předpokládalo růst 1,9 procenta. Česko se tak ani v letošním roce nevrátí na ekonomickou úroveň před pandemií koronaviru, řekl novinářům vrchní ředitel sekce hospodářské strategie a politiky ministerstva financí David Prušvic. Deficit veřejných financí by se letos měl snížit na 2,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských 3,6 procenta HDP. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zdůraznil, že Česko letos přestane být jednou z nejrychleji se zadlužujících zemí Evropské unie

KOMENTÁŘ: To nejhorší máme za sebou. Češi letos opět začnou bohatnout a ceny se stabilizují

Česká republika prošla jedním z nejsložitějších období ve své novodobé historii. Prakticky nic v posledních čtyřech letech nebylo normální. Rok 2024 představuje naději, že se naše země hospodářsky stabilizuje a vrátí se na cestu, která vede k vyššímu životnímu standardu. Příchodu nového roku bychom se tedy neměli bát, nýbrž jej chápat jako příležitost, kterou bychom neměli promarnit.

ANO ozdravovalo finance, vytáhla graf Jermanová. Zbyla jen černá díra, ukázal Lochman

Veřejným rozpočtům se za vlády ANO dařilo lépe než za předchozích kabinetů i současné koalice pod taktovkou premiéra Petra Fialy (ODS), ukazovala Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) na grafu v Partii Terezie Tománkové. Vláda současného nejsilnějšího opozičního hnutí vedla k prudkému nárůstu státních výdajů, které nebyly vyváženy dostatečnými příjmy, kontroval jí Ondřej Lochman (STAN). Ve vysílání CNN Prima NEWS vytáhl i vlastní „graf“ s černou dírou rozpočtu, která po vládě ANO zůstala.

Vládní balíček k ozdravení státní kasy nestačí, míní rozpočtová rada. Vyhlíží další opatření

České veřejné finance jsou nadále ve výrazné nerovnováze. Ve zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí představené ve čtvrtek to konstatovala Národní rozpočtová rada. Vládní konsolidační balíček a úprava penzijního systému podle rady mohou změnit trend a oddálit náraz na dluhovou brzdu, do budoucna ale bude třeba v konsolidaci pokračovat.

Stanjura navrhl schodek 252 miliard. Za tři roky zvýší dluh víc než Babiš za osm, řekl expert

Ministerstvo financí předložilo vládě návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 252 miliard korun. Příjmy by podle návrhu měly být 1,921 bilionu korun, meziročně se sníží o 0,3 procenta. Výdaje by měly klesnout o 2,2 procenta na 2,173 bilionu korun. Vyplývá to z návrhu zveřejněného v legislativní knihovně vlády. Kabinet musí rozpočet projednat do konce září, může ještě jeho parametry změnit. Ekonom Lukáš Kovanda upozornil, že při schodku 252 miliard by vláda Petra Fialy (ODS) za tři roky vytvořila větší souhrnný dluh než během osmi let kabinety s účastí expremiéra Andreje Babiše (ANO).

Konsolidační balíček prošel prvním čtením. Stanjura je šibal, vyčetla mu Schillerová

Tři dny. Tolik času trvalo, než se konsolidační balíček pro ozdravení veřejných financí prokousal prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Vládní a opoziční zákonodárci se více než 27 hodin přeli nejen o daňových úpravách, ale také mezinárodní politice, důchodech či gastroprůvodci Michelin. Nakonec konsolidační balíček ustál pokusy o smetení ze stolu – opozici se nepodařilo návrh zamítnout ani vrátit k přepracování. Zákon nyní zamíří k projednání do sněmovních výborů. Druhé čtení by se mohlo uskutečnit začátkem září.

Klaus cupoval „mistrovskou hru“ Fialy a Blažka: Přiznali zoufalství ODS, není pravicová

Vládní ODS nemá s pravicovostí nic společného. Premiér Petr Fiala (ODS) hraje „mistrovskou hru“ a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se přiznal k zoufalství strany největším možným způsobem, okomentoval směřování občanských demokratů exprezident Václav Klaus v Partii Terezie Tománkové. Podotkl, že představený ozdravný balíček není vůbec ozdravný. „Žijeme nad své poměry a máme dlouhodobě největší deficit v historii naší země. Opravdu smutním,“ řekl Klaus v nedělním vysílání CNN Prima NEWS.

Podvod? Vy víte, o čem mluvíte, tepal Skopeček Schillerovou. Že se nestydíte, reagovala

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se v Partii Terezie Tománkové ostře pohádala s ekonomickým expertem ODS Janem Skopečkem. Místopředsedovi Sněmovny se totiž nelíbilo, když Schillerová hovořila o údajném podvodu ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) v souvislosti s miliardami z modernizačního fondu. Exministryni obvinil, že vysála privatizační fond. Podle Schillerové by si však měla ODS zamést před vlastním prahem.

Nejhorší dubnový deficit od vzniku Česka. Schodek státního rozpočtu činil 200 miliard

Státní rozpočet skončil v dubnu ve schodku 200 miliard korun, je to nejhlubší dubnový deficit od vzniku Česka. V úterý o tom informovalo ministerstvo financí. Loni ke konci dubna činil schodek 100,1 miliardy korun. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) meziroční prohloubení schodku způsobily rostoucí důchody a sociální dávky, kompenzace vysokých cen energií či státní investice.

EU schválila další část klimatického balíku. Nařízení z Bruselu ovlivní i silniční dopravu

Země Evropské unie v úterý definitivně schválily další část balíku klimatických norem, s jejichž pomocí chtějí do konce desetiletí významně omezit emise skleníkových plynů. Unijní ministři formálně potvrdili reformu trhu s emisními povolenkami, která počítá se zpoplatněním emisí z vytápění budov a silniční dopravy od roku 2027 a koncem bezplatných povolenek v roce 2034.