reklama

Silný hlas: Mnozí čekali, že se komunisté nedostanou ani do Parlamentu, řekl Kubáček

Volby v roce 1990 byly spojené s velkou euforií. Mnoho lidí od nich očekávalo zásadní změny. Byly to ostatně první svobodné volby od roku 1946. Dnes se o událostech před 30 lety mluví jako o svátku demokracie. Co nám zbylo z tehdejších ideálů? Na toto téma diskutovali v pořadu Silný hlas Markéty Fialové filozof a politolog Daniel Kroupa a ředitel Sociologického ústavu Akademie věd Tomáš Kostelecký.

reklama

Byla to atmosféra očekávání. Šlo o dokonání sametové revoluce, výměnu politických elit a naplnění parlamentu novými politickými stranami. K prvním svobodným volbám konaným v druhém červnovém víkendu roku 1990 přišlo téměř 97 procent voličů.

Komunisté si udrželi podporu

„Mnozí to brali doslova se slzou v oku. To, co si dnes těžko dovedeme představit,“ uvedl politolog Jan Kubáček. Nejsilnější podporu si krátce po listopadové revoluci získalo Občanské fórum, na Slovensku pak Veřejnost proti násilí. „Překvapivě silnou 13% podporu si udržela i Komunistická strana. Pro mnohé to bylo velké překvapení, protože mnozí čekali, že se komunisté nedostanou ani do Parlamentu,“ dodal Kubáček

Nadechnutí svobody ale zároveň postupně začalo přinášet i kontroverze. Některé strany pojaly volby v duchu západních států. Vylepovaly velké množství plakátů, v ulicích byla vidět motivační hesla, která měla veřejnost přesvědčit přijít k urnám. Ukázalo se ale, že to lidé vnímali spíše jako nátlak.

K tématu

Volby před 30 lety byly svým způsobem unikátní, neboť se volil jen dvouletý mandát. Důvodem měla být opatrnost a ponaučení z minulosti. Po čase se tento systém ukázal jako neudržitelný. Politické strany neměly čas na prosazování reforem a řešení ekonomických problémů.

„Já jsem se v Občanském fóru angažoval téměř od jeho počátku. Zakládal jsem politickou stranu Občanskou demokratickou alianci a s touto stranou jsme se stali součástí právě Občanského fóra. Václav Havel spolu s Josefem Vavrouškem mě pověřil, abychom spolu připravili volební program,“ vzpomínal Daniel Kroupa.

„Pro mě to byla zajímavá věc. Já jsem byl nadšený, že konečně budeme moci mluvit do věcí tak důležitých, jako kdo sedí v parlamentu, a věřil jsem tomu, že to bude příležitost, která se předtím neobjevila,“ vzpomínal Tomáš Kostelecký. Podle jeho slov byly tyto volby do jisté míry referendem a zároveň i regulérní politickou soutěží. Většina lidí, kteří se chtěli zbavit komunismu, zvolila nejsilnější stranu, která měla šanci uspět.

Další hlavní zprávy

Slovensko

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Soud na Slovensku poslal v pátek večer do vazby spolumajitele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého policie v úterý zadržela a obvinila z korupce a praní špinavých peněz. Novinářům to řekl prokurátor. Obhajoba podala proti rozhodnutí soudkyně Specializovaného trestního soudu stížnost, na verdikt odvolacího soudu bude Haščák čekat ve vazbě.

Lidé si užívají rozvolněná opatření. Odborníci varují před přílišným optimismem
Další koronaviry kolují v přírodě, tvrdí čínská viroložka. Zásobárnou jsou netopýři
Blatný: Nechejme se otestovat, abychom udrželi otevřené obchody a společenský život
Pod autobusem na Jihlavsku se utrhla krajnice, vezl školáky. Tři těžce zranění
Hrozil bombami v nemocnicích, obchodech či poštách. Policisté ho dopadli v zahraničí
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Kampaň za miliony obnoví důvěru, tvrdí Havlíčkův úřad. Bábek: Stačí změnit komunikaci
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Další články
reklama
reklama