reklama

Silný hlas: Mnozí čekali, že se komunisté nedostanou ani do Parlamentu, řekl Kubáček

Volby v roce 1990 byly spojené s velkou euforií. Mnoho lidí od nich očekávalo zásadní změny. Byly to ostatně první svobodné volby od roku 1946. Dnes se o událostech před 30 lety mluví jako o svátku demokracie. Co nám zbylo z tehdejších ideálů? Na toto téma diskutovali v pořadu Silný hlas Markéty Fialové filozof a politolog Daniel Kroupa a ředitel Sociologického ústavu Akademie věd Tomáš Kostelecký.

reklama

Byla to atmosféra očekávání. Šlo o dokonání sametové revoluce, výměnu politických elit a naplnění parlamentu novými politickými stranami. K prvním svobodným volbám konaným v druhém červnovém víkendu roku 1990 přišlo téměř 97 procent voličů.

Komunisté si udrželi podporu

„Mnozí to brali doslova se slzou v oku. To, co si dnes těžko dovedeme představit,“ uvedl politolog Jan Kubáček. Nejsilnější podporu si krátce po listopadové revoluci získalo Občanské fórum, na Slovensku pak Veřejnost proti násilí. „Překvapivě silnou 13% podporu si udržela i Komunistická strana. Pro mnohé to bylo velké překvapení, protože mnozí čekali, že se komunisté nedostanou ani do Parlamentu,“ dodal Kubáček

Nadechnutí svobody ale zároveň postupně začalo přinášet i kontroverze. Některé strany pojaly volby v duchu západních států. Vylepovaly velké množství plakátů, v ulicích byla vidět motivační hesla, která měla veřejnost přesvědčit přijít k urnám. Ukázalo se ale, že to lidé vnímali spíše jako nátlak.

K tématu

Volby před 30 lety byly svým způsobem unikátní, neboť se volil jen dvouletý mandát. Důvodem měla být opatrnost a ponaučení z minulosti. Po čase se tento systém ukázal jako neudržitelný. Politické strany neměly čas na prosazování reforem a řešení ekonomických problémů.

„Já jsem se v Občanském fóru angažoval téměř od jeho počátku. Zakládal jsem politickou stranu Občanskou demokratickou alianci a s touto stranou jsme se stali součástí právě Občanského fóra. Václav Havel spolu s Josefem Vavrouškem mě pověřil, abychom spolu připravili volební program,“ vzpomínal Daniel Kroupa.

„Pro mě to byla zajímavá věc. Já jsem byl nadšený, že konečně budeme moci mluvit do věcí tak důležitých, jako kdo sedí v parlamentu, a věřil jsem tomu, že to bude příležitost, která se předtím neobjevila,“ vzpomínal Tomáš Kostelecký. Podle jeho slov byly tyto volby do jisté míry referendem a zároveň i regulérní politickou soutěží. Většina lidí, kteří se chtěli zbavit komunismu, zvolila nejsilnější stranu, která měla šanci uspět.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru

Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru

Čeští zdravotníci už podali více než 2,2 milionu dávek vakcíny proti koronaviru. Naprostá většina očkovaných ale zatím obdržela pouze první dávku. Jak dlouho bude Čechům trvat dosažení potřebné míry proočkovanosti? Kolik lidí prošlo nemocnicemi, kolik zemřelo nebo jaký je dosavadní počet potvrzených případů nákazy SARS-CoV-2? Podívejte se na průběh pandemie v číslech.

Politika

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Místo usmíření a táhnutí za jeden provaz to v ČSSD čím dál víc vře. Spoustu straníků naštvaly „čachry“ staronového šéfa Jana Hamáčka ohledně resortů zahraničí a kultury. Nálada mezi sociálními demokraty je mizerná, roste frustrace, někteří úspěšní politici dávají od strany ruce pryč. „Naštvaní jsou všichni. Do Sněmovny se nedostaneme, to je jasné,“ řekl CNN Prima NEWS senátor Petr Vícha.

Nový den

Hamáčkova cesta do Moskvy kvůli Sputniku? Vláda mu mandát nedala, diví se Havlíček

Hamáčkova cesta do Moskvy kvůli Sputniku? Vláda mu mandát nedala, diví se Havlíček

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) hlásí, že o cestě ministra vnitra a dočasného ministra zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD) do Ruska kvůli jednání o vakcíně Sputnik V ví pouze z médií. Šéfovi sociálních demokratů k tomu podle ministra průmyslu a obchodu a také dopravy vláda žádný mandát nedala. Havlíček v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS hovořil také o strategii pro rozvolnění opatření.

Pivaři už stojí u okýnek čtyři měsíce aneb Dějiny čepovaného v éře covidu
Princ Philip byl věrný britským vozům. Na pohřeb ho poveze lovecký Land Rover
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Kúdela a rasismus: společenská poptávka idiotské ideologie

Názory

Domácí zpravodajství

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Náplavky a parky v pořádku, domácí oslavy ne. Policisté prozradili, kdy padnou pokuty
Komentátor: Opozice má dvě špatné možnosti. Nechat vládu, nebo dostat zemi do chaosu
Další články
reklama
reklama