reklama

Situace se nelepší: Dvanáctý den v nejvyšší pohotovosti, PES stále na 87 bodech

Rizikový index protiepidemického systému PES zůstal k dnešku na 87 bodech. Tři ze čtyř sledovaných kritérií se mírně zhoršila, naopak jeden ukazatel se mírně zlepšil. V sobotu přibylo 8 406 prokázaných případů covidu, tedy nejméně v týdnu, oproti minulé sobotě ale zhruba o 3 400 více. Testů bylo méně než v předchozí dny. Dvanáctý den se tak skóre, podle kterého se v Česku řídí opatření proti šíření nemoci COVID-19, drží na pátém, nejvyšším stupni pohotovosti. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

V sobotu se oproti pátku mimo jiné zvýšilo zjednodušené reprodukční číslo z 1,2 na 1,22. Vedle toho opět mírně vzrostl průměr nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory.

Snížil se podíl hospitalizovaných s covidem, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. V sobotu jich bylo 52,8 procenta, o den dřív 53,5 procenta. Česká republika zůstává v pátém stupni, což znamená mimo jiné komunitní šíření nákazy.

Méně testů, méně nákaz

Testy v sobotu v tuzemsku potvrdily 8 406 nových případů nákazy koronavirem, což je v tomto týdnu nejméně, ale zhruba o 3 400 více než minulou sobotu. Od březnového počátku epidemie se nemocí COVID-19 prokazatelně nakazilo 831 165 lidí, přibližně tři čtvrtiny se již uzdravily.

K tématu

Aktivních případů nákazy je 160 546. Počet nakažených, kteří skončili v nemocnici, proti pátku klesl zhruba o šest stovek, na 6 741. Z toho 1 072 je ve vážném stavu. Celkový počet zemřelých s onemocněním COVID-19 dosáhl 13 115. V sobotu do statistiky přibylo 69 zemřelých s potvrzeným onemocněním kororonavirem, v předchozí dny to bylo kolem 150 nakažených zemřelých.

O víkendech a svátcích laboratoře provádí méně testů než v pracovní dny, takže je i méně prokázaných nákaz. V sobotu zpracovaly 20 894 PCR testů, z toho dvě pětiny byly pozitivní. Provedených testů bylo celkově přibližně o 17 tisíc méně než v předchozí dny v týdnu, oproti minulé sobotě ale o 7 tisíc více.

Best in covid?

V Česku nyní platí protikoronavirová opatření, která odpovídají nejvyššímu, pátému stupni pohotovosti. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek uvedl, že kvůli přetížení nemocnic vláda nyní neuvažuje o zmírnění těchto opatření. Kapacity nemocnic, které se starají o pacienty s covidem, jsou podle něj téměř vyčerpané a možnosti navýšení jsou velmi omezené kvůli nedostatku personálu.

Zlepšení situace očekávají odborníci po 10. lednu, kdy by se měla začít projevovat přísnější protiepidemická opatření nastolená 27. prosince. V nemocnicích by se podle nich situace mohla stabilizovat nejdříve 15. ledna.

Česká republika je pak za týden v počtu úmrtí na obyvatele za týden na pátém místě. Prvenství má Lichtenštejnsko. Tuzemsko je pak na druhém místě mezi zeměmi, které mají za týden nejvíce nových případů koronaviru na milion obyvatel.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama