reklama

Už musíme vybírat, koho necháme pomalu umírat, popisuje primář chebské nemocnice

Chebská nemocnice je podle tamního primáře interny nucena selektovat pacienty, protože její kapacita už je zcela vyčerpaná. Zaměstnanci padají únavou a pomoc je v nedohlednu. „Je načase, aby vláda konala a případně vysvětlila občanům Karlovarského kraje, že se zde bude umírat,“ varuje primář Stanislav Adamec..

reklama

„Aktuálně v chebské nemocnici již není jediné volné intenzivní lůžko a jsme nuceni již selektovat pacienty, které na intenzivní péči dáme a které necháme na standardním oddělení prakticky umírat na těžký covidový zápal plic,“ popsal zoufalou situaci primář zdejší interny Stanislav Adamec.

„(…)Navíc již narážíme na celkovou kapacitu nemocnice, která je v tuto chvíli prakticky vyčerpaná. Jsme v tuto chvíli ve vakuu, nikdo nám není schopen říci, jak dál. Jistě se nabízí řešení nechávat pacienty nad 85 let již v domácí péči a nevozit je do obsazené nemocnice, ale tato rozhodnutí musí přijít shora,“ uvedl Adamec.

Podle něj tak musí pomoci jiná zařízení, třeba i mimo kraj. „Je načase, aby vláda konala a případně vysvětlila občanům Karlovarského kraje, že se zde bude umírat,“ doplnil.

Lidé mezi sebou na sociálních sítích sdílejí emotivní výpověď primáře a ptají se jak zoufalý asi musí být, aby takto veřejně vystoupil. „Jak zoufalý musí být primář tohoto oddělení, že tohle napsal? V nemocnicích platí obecně zákaz zveřejňování nepříjemných pravidel. Tento člověk šel s kůží na trh. Pro mě známka, že už nemá co ztratit a je s nervama v háji,“ napsala jedna z nich.

Mluvčí nemocnice ale tvrdí opak. „Rozumím přepracovanosti pana primáře, je to fyzicky i psychicky náročné, ale situace v nemocnici vypadá trochu jinak, než pan primář popisuje,“ sdělil mluvčí chebské nemocnice Vladislav Podracký na dotaz redakce Seznam Zpráv.

Personál je naprosto vyčerpaný

Jak dále web uvádí, nemocnice sice je na hranici kapacit intenzivní péče pro covid pozitivní pacienty, avšak denně má připraveno jedno až dvě volná lůžka, další případy řeší transportem.

Podle primáře Adamce je ale problém i ve vytíženosti personálu. „V danou chvíli máme sesterský personál na interním oddělení s 30 lůžky obsazenými covidovými pacienty v kritickém stavu. Na dvanáctihodinovou směnu máme k dispozici obvykle 3 sestry a v noci někdy jen 2 a sanitáře. Jsou již naprosto vyčerpaní, nemohou se střídat po 3 hodinách jako ve velkých nemocnicích,“ upozorňuje.

Běžná praxe i v dalších nemocnicích?

Na sociálních sítích ale mnozí primáři Adamcovi fandí a doplňují další příklady z praxe.

„Bohužel tohle se děje i v naší malé okresní nemocnici. Covid ARO věčně plné, takže ‚neperspektivní‘ pacienti, u kterých by rozšiřování péče o resuscitační techniky s následnou UPV nevedlo ke zlepšení kvality života, jsou jen na bazální terapii, tj. kyslík neinvazivně, morfin a čekání,“ popsal například Lukáš Valášek z Borohrádku, který pracuje jako všeobecná sestra.

K tématu

Tagy: nemocnice úmrtí koronavirus COVID-19 lůžka ARO covid pozitivní pacienti Nemocnice Cheb Stanislav Adamec

Další hlavní zprávy

Motorismus

Lopraisova omluva nezabrala. Nejsme kusy masa, vzkazují šestnáctileté dívky

Lopraisova omluva nezabrala. Nejsme kusy masa, vzkazují šestnáctileté dívky

„Nejsme kusy masa,“ ohradila se proti vyjádření českého pilota kamionu Aleše Lopraise šestnáctiletá dvojčata majitele stáje Buggyra Racing Martina Koloce. „Hele, černoška z Roudnice jde vpravo,“ řekl Loprais před šestou etapu Rallye Dakar. Člen jeho posádky Petr Pokora k tomu dodal: „Jedna je plochá a sjízdná, ta druhá moc ne.“ Po vlně kritiky se oba omluvili, dívkám to ale nestačilo.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

Nové mutace koronaviru se začínají rozšiřovat po celém světě a najdou se státy, které už kvůli obavám z nové varianty začínají rušit například lety z rizikových zemí. Odborníci odhadují, že i když je mnoho mutací nakažlivějších než původní typ, vakcína by na ně měla zabírat. Podle některých expertů už SARS-CoV-2 dokázal zmutovat více než tisíckrát, potvrzena je ale zatím necelá desítka čerstvě objevených proměn nemoci COVID-19. Do Česka zatím dorazila mutace s označením „britská“.

Koronavirus

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma

Stav dvouleté holčičky, která v pražské nemocnici v Motole bojuje se závažným syndromem multisystémové zánětlivé odpovědi spojené s covidem, se zlepšuje. Její maminka doufá, že do středy by ji mohli lékaři propustit domů. Syndrom postihuje malé děti několik týdnů poté, co prodělali nákazu koronavirem. Může vést až k poškození orgánů s vleklými komplikacemi. V Česku se objevil už u asi 60 dětí.

Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Němci sáňkují u bývalého koncentračního tábora. Nepřijatelné, zuří ředitel památníku
KOMENTÁŘ: Předbíhání ve frontě na vakcínu je normální. Vláda to měla čekat
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Škoda nebude sponzorovat hokejové MS v Bělorusku. Zastává se lidských práv
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Zima pokračuje. Česko čeká mrazivý víkend, přes noc bude až −18 °C
Jak to muselo vypadat v době, kdy se zapálil, zavzpomínal Vystrčil na Palacha
Další články
reklama
reklama