Falešné očkování v Brazílii (Zdroj: A_Flavinha_A, Twitter)
Skandál kolem očkování proti covidu řeší brazilské úřady. Lékaři měli zájemce očkovat jen zdánlivě, stříkačky byly totiž prázdné. Podle videí, která kolují na sociálních sítích, sice zdravotníci vpíchli seniorům do ramene jehlu, injekci ale nestlačili. Případem už se zabývá policie, jak uvedl web The Guardian.
Případy „očkování jen na oko“ byly hlášeny ve čtyřech státech. Policie proto zahájila vyšetřování. Spekuluje se, že mohly zdravotní ampulky s vakcínou krást a poté prodávat na černém trhu, informoval The Guardian.
Bolsonaro chce tajně okleštit lidská práva v Brazílii, varuje Human Rights Watch
Brazilský prezident Jair Bolsonaro chce v tajnosti okleštit lidská práva v zemi. Podezírá ho z toho globální organizace Human Rights Watch. Jeho administrace se chystá měnit zásadní ustanovení týkající se lidských práv bez možnosti nahlédnout do navrhovaných změn až do listopadu tohoto roku.
„Zpočátku se zdálo, že jde o ojedinělý případ. Je ale velmi znepokojivé, že se s nimi setkáváme na několika místech,“ řekla epidemioložka Carla Dominguesová. Policie v Riu de Janeiru uvedla, že pokud by byly vakcíny ukradeny, mohli by být zdravotníci obviněni ze zpronevěry, za což hrozí trest 12 let vězení.
„Buď byli tito zdravotníci špatně vyškoleni, nebo to udělali ve zlé víře. Každopádně v obou případech je to nepřípustné,“ dodala Dominguesová.
Jedno z videí kolujících na sociálních sítích zachytilo zdravotní sestru, která „očkovala“ prázdnou injekční stříkačkou 94letou ženu ve městě Petrópolis. Poté, co se video na internetu rozšířilo, dostala zdravotnice vyhazov a radnice spolu s regionální ošetřovatelskou radou a policií zahájily vyšetřování.
Veja o momento em que idosa recebe 'dose fake' de vacina contra a COVID-19
— Estado de Minas (@em_com) February 10, 2021
Saiba mais: https://t.co/ca1Bjcdx8w pic.twitter.com/zMrmp070Q4
Šlo o úmysl?
„Musíme počkat na konec vyšetřování, ale nevěřím, že by šlo o úmysl,“ řekl šéf zdravotnictví v Petrópolisu Aloísio Barbosa Filho. Propuštěná sestřička měla více než 10 let zkušeností a byla podle sekretářky řádně proškolena. „Mohla cítit určitý tlak a byla náchylnější k chybám,“ dodal Barbosa Filho.
Tento incident byl hlášen jako jediný z více než sedmi tisíc vakcín podaných v Petrópolisu. Lékaři zde úspěšně naočkovali 2,7 procenta obyvatel. Jenže nejde o jediný případ. Falešné očkování měl dostat i 97letý muž z Maceió a 90letý z Nitéroi.
V Brazílii se očkuje i v takzvaných drive-in centrech. Zdroj: ČTK
V Brazílii se od počátku pandemie potvrdilo 10,6 milionu nákaz koronavirem, což je třetí nejvyšší počet na světě (po USA a Indii).
Brazílie, která s očkováním proti covidu začala v polovině ledna, podává vakcínu nejprve zdravotníkům a seniorům. Očkuje se vakcínami čínské společnosti CoronaVac a švédsko-britské firmy AstraZeneca. Dosud bylo v této zemi s 210 miliony obyvatel očkováno 7,1 milionu lidí, obě potřebné dávky vakcíny dostalo 2,2 milionu Brazilců.
Recebi no whatsapp, alguém sabe dizer onde isso aconteceu? Inadmissível uma coisa dessas, seringa vazia! Pobre população, está à mercê da própria sorte!
— 🇧🇷 ғʟᴀᴠɪɴʜᴀ 🇺🇸🧁 (@A_Flavinha_A) February 9, 2021
Eu creio na lei da semeadura, onde colhemos o que plantamos, e o q essa gente plantou brevemente irão colher. Semente do mal. pic.twitter.com/WSV5GGIdi1