Slovenský premiér Igor Matovič pro svoji zemi vyjednal zásilku ruské vakcíny Sputnik V. Tento krok jej však může přijít draho. Kritizuje ho nejen část obyvatel, ale i jeho vládní koalice. Slovenská novinářka Marína Gálisová z týdeníku Týždeň v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS řekla, že kvůli získání ruské vakcíny dokonce hrozí, že by se jeho koalice mohla rozpadnout.
Gálisová v pořadu Nový den vysvětlila, že Matovičovu kroku získat vakcínu Sputnik V předcházely rozpory ve čtyřčlenné koalici. Premiér se nakonec rozhodl jednat na vlastní pěst, což v koalici vyvolalo pnutí, zejména u strany Za lidi. Z té kvůli nesouhlasu s akvizicí Sputniku V vystoupil poslanec Tomáš Valášek a nemusí být sám. „Budou zřejmě pokračovat další změny, které by hrozily rozpadem koalice, protože pokud Za lidi ztratí další poslance, rozpadne se jim klub v parlamentu a strana odejde z vlády,“ řekla slovenská novinářka.
Strana Za lidi, kterou do Národní rady (slovenského parlamentu) dostal exprezident Andrej Kiska a nyní ji vede vicepremiérka Veronika Remišová, by svým odchodem sice stála za rozpadem koalice, pokud by ale ve vládě kromě Matovičova hnutí OLANO (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti) zůstaly strana Svoboda a Solidarita (SaS) a hnutí Jsme rodina, o většinu v parlamentu by nepřišla. Odchod strany Za lidi by však určitě vyvolal nesouhlas řady občanů, kteří volali po jednotné vládě.
Za zisk Sputniku V Matoviče podle Gálisové chválí jen extremisté. Zmínila například poslance Směru-SD Ľuboše Blahu, který se otevřeně hlásí k myšlenkám marxismu a je považován za nejlevicovějšího poslance Národní rady. Gálisová o Blahovi hovoří dokonce jako o „slovenském Che Guevarovi“.
Sputnik V pro prorusky naladěné Slováky
Podle novinářky časopisu Týždeň slovenský premiér doufá, že zájem o Sputnik V budou mít lidé, kteří jsou prorusky naladění. Sama dodává, že zaregistrovala i příspěvky lidí, kteří dříve tvrdili, že by se nenechali naočkovat vůbec, ale nyní připouští, že ruskou vakcínu by akceptovali.
Není však vůbec jasné, jak bude případné očkování Sputnikem V probíhat. „Jasné je pouze to, že je teoreticky možné, aby ošetřující lékaři touto vakcínou očkovali, protože ministr zdravotnictví Marek Krajčí udělil výjimku. Zároveň však zní hlasy, že výjimka není právně vymahatelná, a i kdyby byla, je tu otázka, kdo za to přebírá odpovědnost,“ řekla Gálisová ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že slovenští lékaři nemusí být ochotní ruskou vakcínu očkovat.
Problém se Sputnikem V vidí Gálisová především v tom, že ruská vakcína není schválená Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a nemá za sebou ani uznávané testy. Sama slovenská novinářka by se za současné situace Sputnikem V podle svých slov očkovat nenechala. „Když by byl dostatečně prostudovaný a schválený EMA, uvažovala bych o tom. Do té doby určitě ne,“ řekla Gálisová v pořadu Nový den.