reklama

Kvůli Sputniku V hrozí na Slovensku rozpad koalice, tvrdí novinářka Gálisová

Slovenský premiér Igor Matovič pro svoji zemi vyjednal zásilku ruské vakcíny Sputnik V. Tento krok jej však může přijít draho. Kritizuje ho nejen část obyvatel, ale i jeho vládní koalice. Slovenská novinářka Marína Gálisová z týdeníku Týždeň v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS řekla, že kvůli získání ruské vakcíny dokonce hrozí, že by se jeho koalice mohla rozpadnout.

reklama

Gálisová v pořadu Nový den vysvětlila, že Matovičovu kroku získat vakcínu Sputnik V předcházely rozpory ve čtyřčlenné koalici. Premiér se nakonec rozhodl jednat na vlastní pěst, což v koalici vyvolalo pnutí, zejména u strany Za lidi. Z té kvůli nesouhlasu s akvizicí Sputniku V vystoupil poslanec Tomáš Valášek a nemusí být sám. „Budou zřejmě pokračovat další změny, které by hrozily rozpadem koalice, protože pokud Za lidi ztratí další poslance, rozpadne se jim klub v parlamentu a strana odejde z vlády,“ řekla slovenská novinářka.

Strana Za lidi, kterou do Národní rady (slovenského parlamentu) dostal exprezident Andrej Kiska a nyní ji vede vicepremiérka Veronika Remišová, by svým odchodem sice stála za rozpadem koalice, pokud by ale ve vládě kromě Matovičova hnutí OLANO (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti) zůstaly strana Svoboda a Solidarita (SaS) a hnutí Jsme rodina, o většinu v parlamentu by nepřišla. Odchod strany Za lidi by však určitě vyvolal nesouhlas řady občanů, kteří volali po jednotné vládě.

Za zisk Sputniku V Matoviče podle Gálisové chválí jen extremisté. Zmínila například poslance Směru-SD Ľuboše Blahu, který se otevřeně hlásí k myšlenkám marxismu a je považován za nejlevicovějšího poslance Národní rady. Gálisová o Blahovi hovoří dokonce jako o „slovenském Che Guevarovi“.

Sputnik V pro prorusky naladěné Slováky

Podle novinářky časopisu Týždeň slovenský premiér doufá, že zájem o Sputnik V budou mít lidé, kteří jsou prorusky naladění. Sama dodává, že zaregistrovala i příspěvky lidí, kteří dříve tvrdili, že by se nenechali naočkovat vůbec, ale nyní připouští, že ruskou vakcínu by akceptovali.

Není však vůbec jasné, jak bude případné očkování Sputnikem V probíhat. „Jasné je pouze to, že je teoreticky možné, aby ošetřující lékaři touto vakcínou očkovali, protože ministr zdravotnictví Marek Krajčí udělil výjimku. Zároveň však zní hlasy, že výjimka není právně vymahatelná, a i kdyby byla, je tu otázka, kdo za to přebírá odpovědnost,“ řekla Gálisová ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že slovenští lékaři nemusí být ochotní ruskou vakcínu očkovat.

Problém se Sputnikem V vidí Gálisová především v tom, že ruská vakcína není schválená Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a nemá za sebou ani uznávané testy. Sama slovenská novinářka by se za současné situace Sputnikem V podle svých slov očkovat nenechala. „Když by byl dostatečně prostudovaný a schválený EMA, uvažovala bych o tom. Do té doby určitě ne,“ řekla Gálisová v pořadu Nový den.

Tagy:

Hlavní zprávy

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný
USA

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie se k podobnému kroku zatím nechystá, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba
Partie

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba

Téma očkování v Česku nadále rozděluje společnost. Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) není v pořádku, že se neustále omezují plně očkovaní. „Bavíme se pořád o tom, jak usnadnit život neočkovaným. Máme zde ale velké množství lidí, co pro ochranu společnosti udělali maximum, ale pořád je limitujeme tím, že se musí zavírat do karantén,“ prohlásil v Partii na CNN Prima NEWS.

Salákovy hříchy včetně neochoty chytat za Spartu? Ať se sbalí a jde, říká trenér Jandač

Největší slávu nepřinesly hokejovému gólmanovi Alexandru Salákovi výkony v brankovišti, ale události, který se kolem něj rozjely v posledních dnech. Sám nechce chytat za Spartu Praha, do toho zvesela přiznal, že koncem roku se šel se spoluhráči „podívat na pár holých zadků“ a v erotickém klubu si ho musela vyzvedávat manželka. Pomyslnou tečku za bizarním příběhem napsal trenér Josef Jandač, který brankáři poslal jasný vzkaz.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

V neděli přibylo 13 tisíc nově nakažených covidem. Počet hospitalizovaných se ale snižuje

V neděli přibylo 12 889 případů covidu, nejvíce za neděli od začátku epidemie. Oproti předchozímu týdnu nárůst počtu nakažených stoupl o čtyři pětiny. Hospitalizovaných s covidem dál ubývá. V neděli jich bylo 1 448, nejméně od loňského října. Proti předchozímu týdnu hospitalizovaných ubylo o 13 procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

reklama