reklama

Kvůli Sputniku V hrozí na Slovensku rozpad koalice, tvrdí novinářka Gálisová

Slovenský premiér Igor Matovič pro svoji zemi vyjednal zásilku ruské vakcíny Sputnik V. Tento krok jej však může vyjít draho. Kritizuje ho nejen část obyvatel, ale i vládní koalice.
Zdroj: Profimedia.cz

Slovenský premiér Igor Matovič pro svoji zemi vyjednal zásilku ruské vakcíny Sputnik V. Tento krok jej však může přijít draho. Kritizuje ho nejen část obyvatel, ale i jeho vládní koalice. Slovenská novinářka Marína Gálisová z týdeníku Týždeň v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS řekla, že kvůli získání ruské vakcíny dokonce hrozí, že by se jeho koalice mohla rozpadnout.

reklama

Gálisová v pořadu Nový den vysvětlila, že Matovičovu kroku získat vakcínu Sputnik V předcházely rozpory ve čtyřčlenné koalici. Premiér se nakonec rozhodl jednat na vlastní pěst, což v koalici vyvolalo pnutí, zejména u strany Za lidi. Z té kvůli nesouhlasu s akvizicí Sputniku V vystoupil poslanec Tomáš Valášek a nemusí být sám. „Budou zřejmě pokračovat další změny, které by hrozily rozpadem koalice, protože pokud Za lidi ztratí další poslance, rozpadne se jim klub v parlamentu a strana odejde z vlády,“ řekla slovenská novinářka.

K tématu

Strana Za lidi, kterou do Národní rady (slovenského parlamentu) dostal exprezident Andrej Kiska a nyní ji vede vicepremiérka Veronika Remišová, by svým odchodem sice stála za rozpadem koalice, pokud by ale ve vládě kromě Matovičova hnutí OLANO (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti) zůstaly strana Svoboda a Solidarita (SaS) a hnutí Jsme rodina, o většinu v parlamentu by nepřišla. Odchod strany Za lidi by však určitě vyvolal nesouhlas řady občanů, kteří volali po jednotné vládě.

Za zisk Sputniku V Matoviče podle Gálisové chválí jen extremisté. Zmínila například poslance Směru-SD Ľuboše Blahu, který se otevřeně hlásí k myšlenkám marxismu a je považován za nejlevicovějšího poslance Národní rady. Gálisová o Blahovi hovoří dokonce jako o „slovenském Che Guevarovi“.

Igor Matovič (Zdroj: Profimedia.cz)
Igor Matovič (Zdroj: Profimedia.cz)
Zdroj: Profimedia.cz

Sputnik V pro prorusky naladěné Slováky

Podle novinářky časopisu Týždeň slovenský premiér doufá, že zájem o Sputnik V budou mít lidé, kteří jsou prorusky naladění. Sama dodává, že zaregistrovala i příspěvky lidí, kteří dříve tvrdili, že by se nenechali naočkovat vůbec, ale nyní připouští, že ruskou vakcínu by akceptovali.

Není však vůbec jasné, jak bude případné očkování Sputnikem V probíhat. „Jasné je pouze to, že je teoreticky možné, aby ošetřující lékaři touto vakcínou očkovali, protože ministr zdravotnictví Marek Krajčí udělil výjimku. Zároveň však zní hlasy, že výjimka není právně vymahatelná, a i kdyby byla, je tu otázka, kdo za to přebírá odpovědnost,“ řekla Gálisová ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že slovenští lékaři nemusí být ochotní ruskou vakcínu očkovat.

Problém se Sputnikem V vidí Gálisová především v tom, že ruská vakcína není schválená Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a nemá za sebou ani uznávané testy. Sama slovenská novinářka by se za současné situace Sputnikem V podle svých slov očkovat nenechala. „Když by byl dostatečně prostudovaný a schválený EMA, uvažovala bych o tom. Do té doby určitě ne,“ řekla Gálisová v pořadu Nový den.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Opozice

Dáme Česko dohromady, vzkazuje koalice Spolu. Podepsala dohodu pro sněmovní volby

Dáme Česko dohromady, vzkazuje koalice Spolu. Podepsala dohodu pro sněmovní volby

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, předseda ODS Petr Fiala a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka podepsali v neděli koaliční dohodu jimi tvořené volební koalice Spolu. Do říjnových sněmovních voleb chtějí jít s kampaní pod heslem Dáme Česko dohromady. Fiala při podpisu smlouvy mezi prioritami koalice uvedl hlavně vzdělání, prozápadní směřování nebo zastavení zadlužování země. Koalice nebude spolupracovat s komunisty, SPD nebo hnutím ANO a chce vyhrát volby.

Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Proruští separatisté zastřelili na Ukrajině dalšího vojáka. Od rána je však na frontě klid
Školství se bojí rozzuřených rodičů. V případě problémů hrozí policií i sociálkou
Slavia, nebo Sparta? Poslanci se vsadili, kdo vyhraje derby. Nacher může leštit vitrínu
reklama
reklama
Na státní vyznamenání přijedu na vozíčku, řekl Zeman. V Lánech už ho používá

Miloš Zeman

Domácí zpravodajství

Blatný i Maláčová jako nejlepší bojovníci s koronavirem. Kdo podle lidí neuspěl?
Adámková: Na vývoj české vakcíny máme 250 milionů. Projekt čeká na Arenbergera
Další články
reklama
reklama