reklama

Skla jako zabiják! Ročně kvůli nim umírá miliarda ptáků

Až miliarda ptáků ročně zemře na srážku se skleněnou plochou. Rychlost letu drobných pěvců je okolo 30 km/h, holubů až 70 km/h a to zdaleka nejsou těmi nejrychlejšími. Doslova tryskáčem je sokol stěhovavý, který během střemhlavého letu může bez problémů dosáhnout rychlosti přes 300 km/h. Nejvyšší naměřená rychlost dosahuje u tohoto dravce 389 km/h a je tak nejrychlejším tvorem planety. Ptáci za letu vnímají především prostor okolo sebe, nikoliv před sebou. Proto mají také oči umístěné po stranách hlavy. Jedinou výjimkou jsou sovy a také díky tomu obětmi skleněných výloh nebývají. Nejvíce smutné je, že ptáci neumí rozlišit odraz od skutečností. Do vašeho čerstvě vyleštěného okna tak míří v domnění, že se letí ukrýt do koruny stromu, které se v nich odráží. 

reklama

Až miliarda ptáků ročně zemře na srážku se skleněnou plochou. Rychlost letu drobných pěvců je okolo 30 km/h, holubů až 70 km/h a to zdaleka nejsou těmi nejrychlejšími. Doslova tryskáčem je sokol stěhovavý, který během střemhlavého letu může bez problémů dosáhnout rychlosti přes 300 km/h. Nejvyšší naměřená rychlost dosahuje u tohoto dravce 389 km/h a je tak nejrychlejším tvorem planety.

Ptáci za letu vnímají především prostor okolo sebe, nikoliv před sebou. Proto mají také oči umístěné po stranách hlavy. Jedinou výjimkou jsou sovy a také díky tomu obětmi skleněných výloh nebývají. Nejvíce smutné je, že ptáci neumí rozlišit odraz od skutečností. Do vašeho čerstvě vyleštěného okna tak míří v domnění, že se letí ukrýt do koruny stromu, které se v nich odráží.

Podle České společnosti ornitologické - ČSO jsou nejnebezpečnější čirá skla a zrdcadlící výplně na místech, kde se pohybuje větší počet ptáků. Tomu pomůže třeba i nově zabudované krmítko.

  • Zrcadlící výplně – často věrně odráží své okolí a ptáci si jich vůbec nevšimnou. Vidí v nich zeleň, oblohu a třeba i strom, ke kterému zamíří jako ke svému cíli. Do plochy pak narazí plnou rychlostí a tento náraz většinou nepřežijí.
  • Čirá skla – zvláště čistě umytá jsou pro ptáky špatně viditelná. Často tvoří výplně protihlukových stěn, oken, skleníků. Nejnebezpečnější je toto sklo v místech, kdy je za ním zeleň, ve které ptáci hledají útočiště.

Jak jim pomoci?
Nálepky na skle symbolizující dravce, kterého by se měli prolétající ptáci bát, je nedostatečná. Jelikož se silueta nepohybuje, pták “si řekne“, že kolem soka v klidu proletí. Je potřeba polepit sklo celé, aby nebyla mezera mezi jednotlivými polepy větší než 10 cm a hlavně zvenku. Ideální jsou i dětské výtvory, barvy na sklo. Hodí se třeba ve školách nebo školkách. Je ale jasné, že ne všude k tomu máte příležitost. A tak si doma můžete pomoci třeba venkovními žaluziemi i záclonami, pokud nedochází k zrcadlení. 

Asi nejvhodnější volbou jsou tzv. UV reflexní fólie. Pro vás to neznamená žádnou změnu, jsou průhledné a nestíní. Ptáci je však vidí barevně, nejčastěji fialově a díky tomu do nich nenarazí. Sehnat je můžete na stránkách České společnosti ornitologické.

OD 30.9. DO 6.10.VYHLÁSILA ČSO TÝDEN SKLENĚNÉHO ZABIJÁKA. Pokud víte o místech, kde se o skla zabíjejí ptáci, pořiďte fotky a vložte do DATABÁZE. Pomůže to při jednáních s majiteli a provozovateli Budov.

Jděte příkladem a začněte u svých domácností, kanceláří, zkuste si všímat okolí. Veřejnost stále tento fakt opomíjí a nevěnuje mu pozornost. Stačí se ale zastavit, pokud někde v okolí uvidíte skleněnou výlohu a u ní mrtvého ptáka. Stačí upozornit majitele, místní úřad či některou z místních organizací pro ochranu přírody. Dokonce existuje online mapa, kde můžete sami hodnotit bezpečnost autobusových zastávek. Ty jsou pro ptáky častým rizikem. Podél silnic a železnic se také objevují nové protihlukové stěny - další riziko.

Šiřte osvětu mezi své děti, přátele, kolegy a známé...

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Miloš Zeman

Zemanova popularita klesla. Lidem vadí prezidentovo chování během koronakrize

Zemanova popularita klesla. Lidem vadí prezidentovo chování během koronakrize

Prezidenta Miloše Zemana hodnotí lidé hůř než na jaře, nejvíc kritičtí jsou k jeho chování a aktivitě v době koronavirové krize. Z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK vyplývá, že při známkování jako ve škole si celkově vysloužil „horší trojku“. Dlouhodobě respondenti hodnotí současného prezidenta lepšími známkami za využívání prezidentských pravomocí a zájem o problémy občanů, horší hodnocení má za reprezentaci a obhajobu českých zájmů v zahraničí i řešení sporů na české politické scéně a nejhůř dopadá při hodnocení způsobu jeho vystupování na veřejnosti.

Koronavirus

Kapacitu máme už jen pro tři pacienty. Sestry mohou mít trvalé následky, říká primář

Kapacitu máme už jen pro tři pacienty. Sestry mohou mít trvalé následky, říká primář

Podle primáře Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Dušana Mormana je Krajská nemocnice Liberec blízko stropu svých možností v péči o pacienty s covidem ve vážném stavu. Kvůli tomu nemocnice eliminuje i běžnou péči, poskytuje jen tu akutní k záchraně života. Především zdravotní sestry jsou podle Mormana psychicky vyčerpané a časem z toho mohou mít trvalé duševní poruchy.

reklama
Policistka mohla zabránit teroristickému útoku, ale udělala si přestávku na kebab
Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
reklama
reklama
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Kdo povede zdravotnictví? Sázková kancelář favorizuje Prymulu, ve hře i Flegr s Havlíčkem
Dekontaminace v polní nemocnici je v režii pražských hasičů, vybudovali stanoviště
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
Další články
reklama
reklama