Po celém Česku se v pondělí mohou s drobnými výjimkami rotačně vrátit do lavic žáci prvních stupňů, tedy od 1. do 5. třídy, a také předškoláci. Musí ale splnit přísné hygienické podmínky. Mezi ty patří pravidelné testování dvakrát týdně nebo nošení roušek. Resort školství předem prosí rodiče, aby vše dodržovali. Pokud se tak nestane, hrozí zásahem policistů nebo dokonce sociálních pracovníků.
Návrat dětí do škol a školek (pouze předškoláků) ve složité epidemické situaci budí velké kontroverze. Řada rodičů si předem stěžuje, že nesouhlasí s testováním vlastních dětí nebo s nošením ochrany úst.
„Pokud se děti mají testovat, pak by nemusely mít roušky. Vždyť se budou testovat více než dospělí v továrnách,“ říká například Věra Komárková, organizátorka kampaně Vraťme děti do života.
Děti budou mít trauma, testy nejsou kvalitní. Rodiče kritizují návrat do škol
Zatímco pro většinu rodičů znamená návrat dětí do škol obrovskou úlevu, někteří z nich jsou rozčílení. Vadí jim testování a bojí se, že by děti mohly mít z nepříjemné procedury trauma. Jiní mají zase problém se zásahem do osobních svobod. Další rodiče vymýšlejí, jak své potomky na testování co nejlépe připravit.
Iniciativ sdružujících rodiče, kteří se staví proti vládním nařízením, je ale mnohem více, mezi nimi například skupina Nesahejtenamnadeti.cz.
Pravdu mají rodiče v tom, že zatímco děti se musí testovat dvakrát týdně, zaměstnanci firem zatím pouze jednou. Podle rodičů z toho mohou mít děti trauma.
Trauma z testování
Synovi paní Markéty Hanzlíkové je pět let a jeho matka se bojí, že by mohl utrpět duševní otřes. „Byl na PCR testu, brečel mi tam a úplně se klepal,“ popsala testování redakci maminka. Další rodiče zase testům zkrátka nevěří, jejich děti se bojí, jak bude proces probíhat.
Resort školství i přesto nastavené podmínky nezměnil a předem rodiče prosí, aby učitelům ve školách spíše pomohli a situaci nekomplikovali. Jasně stanovil, co se stane, pokud dojde k problémům.
„Dítě nemůže být nuceno k účasti na testování a neúčast na testování nemůže být jakkoliv sankcionována. Důsledkem neúčasti na testování je pouze nemožnost účasti na prezenčním vzdělávání,“ píše v nařízení resort školství.
Pokud se dítě testování nezúčastní, bude škola i přesto brát jeho neúčast jako omluvenou. Ministerstvo apeluje na školy, aby i tak žákovi pomáhaly s výukou, i když to v takovém případě není jejich povinností. Pokud rodič test pro své dítě odmítne, nepůjde o trestný čin ani přestupek.
Bez testu zákaz, v pohotovosti bude policie i sociálka
Problém by nastal ve chvíli, kdy by rodič i přesto požadoval, aby se jeho dítě výuky účastnilo. „Pokud by se rodič přesto domáhal toho, aby se dítě bez absolvování testu ve škole prezenčně vzdělávalo, škola to nesmí umožnit,“ uvádí ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT).
V takovém případě by pak přišla na řadu policie nebo Orgán sociálně-právní ochrany dítěte. „Pokud by v krajním případě došlo k fyzické konfrontaci, nebo pokud by se například rodič snažil vymoci si vstup dítěte do školy fyzickou silou, škola přivolá policii,“ píše dále v nařízení resort školství.
Podle nařízení je povinností rodiče primárně myslet na mravní vývoj dítěte a na péči o jeho zdraví. V takovém případě MŠMT dokonce hrozí zapojením Orgánu sociálně-právní ochrany dítěte.
„V takovém případě rodiče neplní povinnosti plynoucí z rodičovské odpovědnosti, nevykonávají nebo zneužívají práva plynoucí z rodičovské odpovědnosti. Takovou situaci by v souladu se zákonem o sociálně-právní ochraně dítěte mohl řešit orgán sociálně-právní ochrany dítěte,“ dodává MŠMT.