Ředitelé základních škol ve velkých městech bojují při zápisech do prvních tříd s takzvanou spádovou turistikou. Aby mohli své děti hlásit na prestižnější školy, mění totiž někteří rodiče záměrně jejich trvalé bydliště. Ředitelé pak musí i losovat, které děti do první třídy vezmou.
V dubnu začnou zápisy do prvních tříd, některé školy v Praze a dalších větších městech se však budou muset potýkat s uchazeči, se kterými nepočítaly. „Je tady hodně dětí, hodně se sem stěhují, bojujeme s tím všichni. Kapacita prostě nestačí,“ řekla Marie Pojerová, ředitelka dejvické základní školy Hanspaulka.
ČTĚTE TAKÉ: Jurečka vyjmenoval profese, které by mohly do penze dřív. Roky se jen mluvilo, kritizoval
Spádová turistika funguje v praxi tak, že rodina bydlící za městem záměrně přihlásí své dítě na adresu poblíž jí vybrané školy, která ho pak ze zákona musí přijmout. Tímto krokem ale znevýhodní místní děti, které se pak na školu v případě vysokého zájmu nemusí dostat, a ačkoliv od ní bydlí „jen pár kroků“, musí pak dojíždět do vzdálenější školy.
Adresa dítěte jako byznys
Objevily se dokonce případy obchodování s adresami dětí. „Celá situace dává příležitost lidem, kteří umožní dítě přehlásit na adresu požadované městské části,“ uvádí Terezie Radoměřská (TOP 09), starostka městské části Praha 1. „Skutečně existuje firma, která nabízela, že zajistí změnu trvalého bydliště dítěte,“ dodává Pojerová.
Na některých adresách má tak hlášené trvalé bydliště i několik stovek dětí. „Není normální, aby v bytě 1+1 bylo nahlášeno tisíc lidí, ne? To přece naprosto odporuje účelu toho bytu,“ podotýká Jana Plamínková, starostka MČ Praha Slivenec. Podle Radoměřské jsou skutečně místa, kde je k trvalému pobytu hlášeno „více lidí, než je obvyklé“.
Řešením je legislativní změna
Podle Pojerové by celé situaci pomohla legislativní změna. „Pokud dojde k odvoláváním a soudním přím, bude to velmi nepříjemné,“ doplňuje. Některé městské části se ale rozhodly jít vlastní cestou a plánují kontrolovat, zda se adresa dítěte shoduje s adresou trvalého pobytu alespoň jednoho z rodičů.
Ministr školství Vladimír Balaš sice ujišťuje, že se na úpravě zákona pracuje, změny by se však mohly projevit až v řádu několika let. „Na prvním místě by bylo dobré zanalyzovat kolika dětí se to týká. Pokud jde o změnu zákona s ohledem na zápisovou turistiku, připravujeme ji, je to velký nešvar,“ potvrdil ministr.