PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Jan Blatný, Ivan Bartoš, Dagmar Uhlíková - 21.2. v 11:00
Školy se nikdy neměly zavírat, je naprostou prioritou je zase otevřít, řekl Václav Klaus mladší (Trikolóra) v nedělní Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS. Podle něj jsme se v boji s pandemií dostali do nesmírně vážné situace. Během debaty o možném návratu dětí do škol apeloval: „Hlavně je nesmíme obětovat, to přece nedělá žádná společnost.“
Mají se děti 1. března vrátit do škol, přestože se pandemická situace v zemi povážlivě zhoršuje? Václav Klaus mladší na to v nedělní Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS odpověděl velmi razantně.
Děsivé svědectví lékařky: Většina pacientů umírá. V nemocnici leží dvacetiletí
Snažíme se ze všech sil, ale většina pacientů s covidem zmírá. S velmi emotivním a děsivým svědectvím v nedělní Partii Terezie Tománkové vystoupila Dagmar Uhlíková, lékařská ředitelka nemocnice v Karlových Varech, která se stará o covidové pacienty.
„Návrat dětí do škol je naprostou prioritou. Podle mého se školy neměly nikdy zavírat. Nesmíme děti obětovat, to přece nedělá žádná společnost,“ řekl Klaus mladší. „Nelze nedělat vůbec nic. Ve školách by se mohla měřit teplota, jednou za čas testovat. Je potřeba být přísnější na to, aby se do školy nedostal potenciálně nebezpečný jedinec,“ uvedl Klaus.
Právě školy patří podle expertů k prostředím, kde nejvíce dochází k šíření epidemie. Například epidemiolog Petr Smejkal z IKEM tvrdí, že jde o rizikovější místo, než jakým jsou obchody. Původní plán počítal s tím, že by ruch ve třídách měl ožít už 1. března, to ale premiér Andrej Babiš nedávno zpochybnil. A opatrní jsou i ostatní politici.
„Je třeba je otevřít co nejdřív, ale za bezpečných podmínek,“ uvedl v nedělní Partii místopředseda ODS Martin Kupka. „Jde tu například o přednostní očkování učitelů.“
Václav Klaus mladší Zdroj: CNN Prima NEWS
Stejný přístup podporuje i epidemiolog Smejkal, pro něhož je očkování pedagogů pro možné otevření škol jednoznačnou podmínkou.
Blatný: Buď lidé budou dodržovat opatření, nebo je budeme muset drakonicky zpřísnit
Lidé by měli proticovidová opatření dodržovat, nebo je budeme muset zpřísnit, přiznal ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v nedělní Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS. On sám tvrdý lockdown nechce navrhovat, ale přístup společnosti by se měl změnit. Podle Blatného je situace v nemocnicích velmi špatná.
„Nicméně termín 1. března je z mého pohledu až příliš optimistický,“ prohlásil Smejkal. „Jsme ve velmi špatné situaci, máme plné nemocnice. Čelíme nakažlivé mutaci, pravděpodobně smrtnější. Rozvolňování není správnou cestou, bude potřeba přikročit k přísnějším opatřením. V případě škol ještě uvidíme, jak to bude vypadat za týden. Za sebe si ale opravdu nemyslím, že stihnou otevřít už prvního.“
Podle poslance Patrika Nachera (za ANO) je potřeba rodiče předem připravit na to, co bude otevření škol znamenat. Stále totiž není zodpovězena spousta otázek. Mimo jiné: Budou studenti moci opakovat ročník? Neztratí možnost doučování? Co letní škola? „Měli bychom se už nyní bavit i o těchto věcech,“ nabádal Nacher. „Je mi z toho smutno, je ale nutné to řešit. Líbil se mi například pilotní projekt Prahy 9, kde se děti doma testovaly samy, až pak podle toho případně šly do školy.“
Třeba podle ředitele základní školy v Klánovicích Michala Černého politici o návratu žáků rádi mluví, v praxi to tak ovšem nevypadá. Sám přišel například s tím, že by do škol dříve pustil první stupně, než třeba deváťáky.
„Doufám, že ohledně plánovaných testů se jen zrušila jedna soutěž na jejich výběr a ne testování jako takové. Bez testů nebude možné školy otevřít, to ať se na mě rodiče nezlobí,“ řekl Černý. „Znám data, podle kterých bylo někde 10 procent dětí pozitivních. Chtěl bych, aby učitelé mohli být proočkováni. Pokud nebudou chráněni, pustíme sice do školy děti, ale nebude je mít kdo učit.“