360° - 8.7. v 21:16
„Tato vláda se nechce proinvestovat z koronavirové krize, tato vláda si myslí, že se jí prodluží,“ uvedl místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Skopeček (ODS) ke středečnímu odhlasování půlbilionového státního deficitu. „Nedáváme vládě bianco šek, ale dáváme jí prostor,“ zmínila předsedkyně výboru Miloslava Vostrá z KSČM v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.
Sněmovna ve středu hlasy poslanců ANO, ČSSD a KSČM schválila zvýšení letošního schodku státního rozpočtu na rekordních 500 miliard korun. Pro hlasovali 104 poslanci, zbylí poslanci byli proti. Jde již o třetí, podle ministryně Schillerové poslední navýšení letošního schodku kvůli koronavirové epidemii.
Připuštění toho, že nemusí jít o poslední navýšení letošního deficitu z úst ministryně financí Aleny Schillerové, hosty ve studiu nijak zvlášť nepřekvapilo. „Paní ministryně v tomto ohledu nemá západku,“ reagoval Jan Skopeček s tím, že středeční výsledek považuje za tragédii a vládu a komunisty za „zloděje budoucnosti našich dětí“. Podle něj totiž dluh zaplatí až „naše děti, nebo spíš děti našich dětí“.
Oba hosté se rovněž shodli, že je třeba hledat v rámci státního rozpočtu úspory. „Po počátečním šoku se nedokázala (ministryně financí) probudit a nepřišla s nějakými úsporami,“ uvedl Skopeček, podle něhož tato vláda a ministryně financí neučinily ani korunu škrtů.
„Nechceme, aby to šlo cestou tupých škrtů,“ upozornila Miloslava Vostrá s tím, že by neměly být plošné, ale cílené. Podle Vostré také bude třeba, aby peníze, které byly nasměrovány na investice, byly opravdu proinvestovány a abychom ty peníze neprojedli.
Investice jako mantra
„Paní ministryně a vlastně i komunisté používají investice jako mantru,“ uvedl poslanec ODS později. „Tato vláda se nechce proinvestovat z krize, tato vláda si myslí, že se prodluží,“ dodal s tím, že se vydáváme cestou jižní části eurozóny, která není dobrá.
Kde se bude šetřit? „Určitě by se mělo začít na provozních výdajích některých ministerstev, a pokud vím, tak se k tomu schyluje,“ reagovala Vostrá. O konkrétních ministerstvech však mluvit nechtěla, ač informace údajně má.
„Žádal jsem, aby se ušetřilo pět procent na každé rozpočtové kapitole vyjma těch, které se zabývaly koronavirovou krizí,“ uvedl mimo jiné Skopeček. Prostor pro úspory je podle něj i v desetitisících státních úředníků, které tato vláda nově nabrala. „To navýšení deficitu nepřinese žádný ekonomický růst,“ uvedl Skopeček později. Takový impuls by podle něj přišel, kdybychom deregulovali trh.