Vládní většina pohodlně schválila daň z mimořádných zisků. Podpora z řad koaličních poslanců ale nebyla stoprocentní. Dva poslanci – pirátka Klára Kocmanová a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček – se zdrželi. Ekonomický expert ODS pro CNN Prima NEWS uvedl, že hlasování pro návrh stranického kolegy a ministra financí Zbyňka Stanjury by bylo proti jeho přesvědčení. Zároveň windfall tax zkritizoval a zpochybnil její přínos do státního rozpočtu.
Co vám nejvíce vadilo na dani z mimořádných zisků, u které jste se při hlasování zdržel?
Už nemám dramatický důvod opakovat výhrady a rizika, které k windfall tax z odborných a ideových důvodů mám. Ve chvíli, kdy se myšlenka válečné daně objevila z dílny Pirátů, tak jsem byl k takovému nápadu velmi kritický. Ve chvíli, kdy se naše koalice dohodla, že k opatření přistoupí, tak jsem to respektoval. Nikterak jsem nechtěl vládní koalici komplikovat život. Na straně druhé jsem nechtěl popřít sám sebe. V rámci daňového balíčku jsem se tak v rámci jednoho hlasování zdržel.
Zdanění mimořádných zisků prošlo Sněmovnou. Je to chaos, rozčiluje se Schillerová
Vládní koaliční poslanci schválili podobu windfall tax neboli zdanění mimořádných zisků. Na příští rok by speciální válečná daň měla přinést do rozpočtu 85 miliard korun. Návrh by měl platit od příštího roku do roku 2025 a sazba by měla činit 60 procent. Daň padne na firmy ze sektoru bankovnictví, petrolejářství nebo energetiky. Samotné jednání provázely spory mezi poslanci. Sněmovna také schválila dřívější odchod do penze pro záchranáře nebo krácení penzí pro prominenty komunistického režimu.
Balíček jsem ale jako celek podpořil. Mimo windfall tax totiž obsahoval spoustu pozitivních ekonomických opatření. Například zvýšení hranice pro přihlášení k DPH, rozšíření paušální daně, snížení pokuty za pozdně dodané hlášení a také velmi důležité zrychlené odpisy. Tyto návrhy jsem podpořit chtěl a pro balíček jsem nakonec hlasoval.
Vy jste windfall tax nazval jako válečnou daň. Hovořilo se o ní také jako o thatcherovské dani. Vy jste velký obdivovatel někdejší britské premiérky Margaret Thatcherové, která také měla svou mimořádnou daň. Nebyl to například důvod, proč na tuto speciální daň nekývnout?
Podle mého nejhlubšího přesvědčení se o thatcherovskou daň nejedná. Velmi dobře znám hospodářskou politiku, kterou Margaret Thatcherová realizovala. Když se podíváme, z jakých důvodů, v jaké době a proč Thatcherová přistoupila k zavedení windfall tax, tak zjistíme, že je to absolutně neaplikovatelné na dnešní situaci. Nelze určitě současnou daň z mimořádných zisků nazývat thatcherovskou daní. Tehdy byla zavedena z úplně jiných důvodů a za jinými cíli než (dnes) přijatá úprava.
Neobával jste se, že vaše zdržení může ohrozit přijetí mimořádné daně, která je pro vládní koalici velmi důležitá?
Jsem součástí vládní koalice a jsem součástí poslaneckého klubu ODS. Byť jsem k windfall tax kritický, tak bych v žádném případě nechtěl ohrozit mou vládní koalici. Proto jsem také od samého začátku svůj názor k windfall tax diskutoval na poslaneckém klubu. Jak jsem dnes hlasoval, není překvapením pro mé kolegy. O hledání postupu jsem diskutoval se svými kolegy a předsedou klubu a mé hlasování bylo po dohodě. Moc dobře jsem věděl, že windfall tax má většinu v Poslanecké sněmovně. Věděl jsem, že neohrozím koalici nebo vládu. To bych si nepřál.
Ministr Zbyněk Stanjura (ODS) naznačil, že by se povedlo vybrat na této dani 85 miliard korun. Není to ale přeci jen příliš ambiciózní plán?
To už bych se musel vrátit ke kritice, kterou jsem k windfall tax měl. Ano, jedna z mých výhrad byla na výnos, který nemusí být kvůli motivaci subjektů tak velký. To bych mohl ale přidávat další negativní soudy, které jsem k windfall tax měl.