reklama

Skotsko zakázalo odstřel tuleňů a zpřísnilo tresty za týrání zvířat

Skotští zákonodárci odhlasovali první červencový den balíček nových opatření vztahující se k ochraně domácích i divokých zvířat. Díky němu budou nyní moci padat vyšší tresty za zabíjení chráněných druhů a ničení ptačích hnízd. Kromě toho ale skotští farmáři přišli i o poslední výjimky pro střílení tuleňů či používání zvukových zařízení na jejich plašení.

reklama

Podle úředních záznamů zabili jen v prvním čtvrtletí letošního roku farmáři ve Skotsku na třicet tuleňů. Tuleni totiž nepohrdnou snadnou kořistí v mořských ohradách a často je přitom i poničí. Podle Organizace skotských producentů lososa tak farmáři každoročně přijdou až o pět set tisíc ryb. Proti zabíjení a plašení tuleňů se však staví ochránci zvířat. Jejich obavy podpořila i vládní organizace na ochranu zvířat Scottish Natural Heritage. Podle jejích zjištění plašící zařízení vydávají pod vodou zvuk, který ruší i delfíny, sviňuchy a velryby, čímž porušuje zákony na ochranu kytovců. Kvůli ohlušení tato zvířata nemohou komunikovat mezi sebou a je narušena i jejich schopnost lovit.

Nicméně zpřísnění ochrany tuleňů má zajistit i to, že skotští farmáři budou moci nadále chované lososy vyvážet do Spojených států amerických, kde je zabíjení tuleňů zakázáno. Do USA Skotsko každý rok vyveze přes dvacet pět tisíc tun lososů. To představuje téměř třetinu veškerého vývozu tohoto rybího druhu ze Skotska – jeho hodnota dosahuje více než pěti miliard korun.

Kromě ochrany tuleňů zákonodárci schválili i vyšší tresty za provozování psích zápasů, lovu jezevců či týrání domácích zvířat. Pachatelům tak nyní může hrozit odnětí svobody ve výši až pěti let a pokuty bez omezení. Dosud byly nejzávažnější přečiny trestány maximálním trestem dvanácti měsíců odnětí svobody a pokutou ve výši šesti set tisíc korun. Nově navíc mají úředníci možnost okamžitě odebrat zvířata z množíren.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření
Pořady

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama