reklama

Skotsko zakázalo odstřel tuleňů a zpřísnilo tresty za týrání zvířat

Díky nové zákonné úpravě nebudou moci farmáři střílet ani plašit tuleně.
Zdroj: Pexels

Skotští zákonodárci odhlasovali první červencový den balíček nových opatření vztahující se k ochraně domácích i divokých zvířat. Díky němu budou nyní moci padat vyšší tresty za zabíjení chráněných druhů a ničení ptačích hnízd. Kromě toho ale skotští farmáři přišli i o poslední výjimky pro střílení tuleňů či používání zvukových zařízení na jejich plašení.

reklama

Podle úředních záznamů zabili jen v prvním čtvrtletí letošního roku farmáři ve Skotsku na třicet tuleňů. Tuleni totiž nepohrdnou snadnou kořistí v mořských ohradách a často je přitom i poničí. Podle Organizace skotských producentů lososa tak farmáři každoročně přijdou až o pět set tisíc ryb. Proti zabíjení a plašení tuleňů se však staví ochránci zvířat. Jejich obavy podpořila i vládní organizace na ochranu zvířat Scottish Natural Heritage. Podle jejích zjištění plašící zařízení vydávají pod vodou zvuk, který ruší i delfíny, sviňuchy a velryby, čímž porušuje zákony na ochranu kytovců. Kvůli ohlušení tato zvířata nemohou komunikovat mezi sebou a je narušena i jejich schopnost lovit.

Kvůli plašičům tuleňů strádají i delfíni a další kytovci.
Kvůli plašičům tuleňů strádají i delfíni a další kytovci.
Zdroj: Pexels

Nicméně zpřísnění ochrany tuleňů má zajistit i to, že skotští farmáři budou moci nadále chované lososy vyvážet do Spojených států amerických, kde je zabíjení tuleňů zakázáno. Do USA Skotsko každý rok vyveze přes dvacet pět tisíc tun lososů. To představuje téměř třetinu veškerého vývozu tohoto rybího druhu ze Skotska – jeho hodnota dosahuje více než pěti miliard korun.

Nově zvýšené tresty se týkají i množíren či psích zápasů.
Nově zvýšené tresty se týkají i množíren či psích zápasů.
Zdroj: Pexels

Kromě ochrany tuleňů zákonodárci schválili i vyšší tresty za provozování psích zápasů, lovu jezevců či týrání domácích zvířat. Pachatelům tak nyní může hrozit odnětí svobody ve výši až pěti let a pokuty bez omezení. Dosud byly nejzávažnější přečiny trestány maximálním trestem dvanácti měsíců odnětí svobody a pokutou ve výši šesti set tisíc korun. Nově navíc mají úředníci možnost okamžitě odebrat zvířata z množíren.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Koronavirus

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

Přestože epidemie nemoci COVID-19 postupně ustupuje a celoplošně dochází k rozvolňování vládních opatření, mezi jednotlivými regiony stále existují propastné rozdíly. Jak by tedy vypadalo rozvolňování, kdyby se rozhodovalo podle jednotlivých krajů? Zatímco v Karlovarském by se život vrátil skoro do normálu, Zlínský by nadále zůstával v tvrdém lockdownu.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
Poválečný odsun Němců dodnes přímo ovlivňuje politickou mapu Sudet, tvrdí vědec
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama