Skotští zákonodárci odhlasovali první červencový den balíček nových opatření vztahující se k ochraně domácích i divokých zvířat. Díky němu budou nyní moci padat vyšší tresty za zabíjení chráněných druhů a ničení ptačích hnízd. Kromě toho ale skotští farmáři přišli i o poslední výjimky pro střílení tuleňů či používání zvukových zařízení na jejich plašení.
Podle úředních záznamů zabili jen v prvním čtvrtletí letošního roku farmáři ve Skotsku na třicet tuleňů. Tuleni totiž nepohrdnou snadnou kořistí v mořských ohradách a často je přitom i poničí. Podle Organizace skotských producentů lososa tak farmáři každoročně přijdou až o pět set tisíc ryb. Proti zabíjení a plašení tuleňů se však staví ochránci zvířat. Jejich obavy podpořila i vládní organizace na ochranu zvířat Scottish Natural Heritage. Podle jejích zjištění plašící zařízení vydávají pod vodou zvuk, který ruší i delfíny, sviňuchy a velryby, čímž porušuje zákony na ochranu kytovců. Kvůli ohlušení tato zvířata nemohou komunikovat mezi sebou a je narušena i jejich schopnost lovit.
Nicméně zpřísnění ochrany tuleňů má zajistit i to, že skotští farmáři budou moci nadále chované lososy vyvážet do Spojených států amerických, kde je zabíjení tuleňů zakázáno. Do USA Skotsko každý rok vyveze přes dvacet pět tisíc tun lososů. To představuje téměř třetinu veškerého vývozu tohoto rybího druhu ze Skotska – jeho hodnota dosahuje více než pěti miliard korun.
Kromě ochrany tuleňů zákonodárci schválili i vyšší tresty za provozování psích zápasů, lovu jezevců či týrání domácích zvířat. Pachatelům tak nyní může hrozit odnětí svobody ve výši až pěti let a pokuty bez omezení. Dosud byly nejzávažnější přečiny trestány maximálním trestem dvanácti měsíců odnětí svobody a pokutou ve výši šesti set tisíc korun. Nově navíc mají úředníci možnost okamžitě odebrat zvířata z množíren.