Soubor poznámek a zápisků předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka odhaluje, jak lobboval za dotace pro své známé či ovlivňoval zakázky. Zveřejnil je web Seznam Zprávy. Faltýnek nepopírá, že jsou zápisky jeho, podle něj ale nezachycují „pravdivý stav skutečnosti“.
Poslanec a pravá ruka premiéra Andreje Babiše v zápiscích například popisuje, jak to udělat, aby navenek vlastnil společnost někdo jiný než on sám a jak zařídit, aby v případě, že by ji jednou chtěl vlastnit, získat majoritní podíl. „Příběh – manažerský opční program. Řešení – přes navýšení základního kapitálu, základní jmění je cca 2 miliony,“ poznamenal si předseda poslaneckého klubu ANO.
Babiš i další členové vedení mají své místo v čele ANO jisté do příštího února
Funkční období vedení a dalších orgánů hnutí ANO se prodlouží o rok, do 17. února 2022. Delegáti o prodloužení mandátů rozhodli v hlasování takzvaně per rollam, tedy mimo zasedání, sdělil v pondělí hlavní manažer ANO, poslanec Jan Richter. Republikový sněm se měl původně uskutečnit koncem ledna, odložen byl kvůli koronavirové pandemii. K prodloužení funkčního období vedení a dalších orgánů přistoupila v prosinci ze stejného důvodu též KDU-ČSL.
Většinu poznámek psal ručně, některé na stroji. „SRO – vlastní AKCIE 33 procent. Kmenové listy (akcie na doručitele),“ napsal v jedné z nich a k tomu doplnil poznámku: „Skutečný vlastník – já.“
Podle Seznam Zpráv tato transakce odpovídá transakci z roku 2016. Na papíře Faltýnek poznamenal, že bude skrytě vlastnit 33 procent ve firmě a připojil, že společnost bude mít společně se zdravotnickým gigantem Agel. K tomu připojil jméno T. Uvízl, což je bývalý manažer společnosti Agel.
Podle webu oba podnikatelé pochází z Prostějova a v polovině roku 2016 se transakce skutečně odehrála. Nákup navrhoval Tomáš Uvízl. Šlo o společnost Medihope, která provozovala svou praxi v nemocnici, již v té době tento podnikatel řídil. „Známe se tak, že když se potkáme, pozdravíme se. Nevím, jestli jsme spolu v té době mluvili. Možná, měl snad někoho nemocného v nemocnici, kterou jsem řídil,“ komentoval nyní Uvízl.
Fakt, že by o nákupu jednal s Faltýnkem, vyvrací. „Třeba si mě tam poznamenal, aby se mnou mluvil,“ dodal. Podobně reagoval sám Jaroslav Faltýnek. „Já nepodnikám. Žádnou firmu jsem nikdy nevlastnil přiznaně ani skrytě, a ani jsem to neplánoval,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ANO.
Papalášství není novinka. Kdo z mocných doplatil na porušení covidových pravidel?
Vláda po lidech chce, aby dodržovali striktní opatření proti šíření covidu. Řada politiků nebo vysoce postavených manažerů ale už nařízení porušila. Někoho prohřešky připravily o místo, někomu ale prošly, i když premiér Andrej Babiš (ANO) označuje takové chování za papalášství.
O své poznámky přišel Faltýnek zřejmě kvůli nepozornosti. „Jako osoba politicky činná jsem v kontaktu s řadou lidí, kteří za mnou přicházejí s různými typy sdělení a jejich důvěryhodnost je značně kolísavá,“ uvedl poslanec pro web Seznam Zprávy. Že jsou poznámky pravé, nevyvracel, doplnil však, že nejde o zachycení reálného stavu. „Natož pravdivého obrazu o skutečnosti,“ poznamenal.
Pohlídej mi dotaci
V další poznámce stojí: „Pohlídej mi dotaci.“ Podle Seznam Zpráv jde o poznámku, která vznikla z jednání Faltýnka a Miroslava Černoška, jednoho z hlavních hráčů sportovního byznysu. Dále Faltýnek podrobně popsal, o jakou podporu z veřejných peněz se jedná.
Jak upřesňuje web, šlo o dotaci ve výši 30 milionů korun. O té se rozhoduje mezi úředníky podle daných pravidel, politici do toho nemají nijak zasahovat. Právě za podobné ovlivňování dotací, které vyplynulo z Faltýnkova „diáře“, stíhá policie Miroslava Peltu a Miroslava Janstu, podotýká web Seznam Zprávy.
„Jaroslav Faltýnek funguje tak, že spolupracuje s řadou blízkých lidí, se kterými se potom jednou za čas srovná, vždy se snažil pomáhat svým kamarádům. Šlo mu jen o byznys,“ řekl pro web jeden z řady zdrojů, který mu pomáhal při rozplétání informací.