reklama

Šlachta k migraci: Česko by nemělo přijímat nikoho. Na návštěvu musíte mít pozvání

Česká republika nečelí jen pokusům o ilegální migraci, ale také o ilegální zaměstnávání. V superdebatě Česko hledá premiéra to zmínil šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta. „Chceme samostatnou cizineckou policii, která by se tím zabývala,“ řekl Šlachta na CNN Prima NEWS.

reklama

„Česká republika by neměla přijímat nikoho. Když si někoho zvete na návštěvu, tak musí mít pozvání,“ vysvětloval v superdebatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS Robert Šlachta. Podle něho je třeba se zabývat také nelegálním zaměstnáváním. K jeho řešení chce Šlachta osamostatnit cizineckou policii.

„Shodneme se na tom, že otázka migrace a vnitřní bezpečnosti je záležitost ministra vnitra,“ vložil se do diskuse předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Podle jeho slov migraci řeší spolu s dalšími zástupci zemí Evropské unie. „Dali jsme dohromady skupinu zemí, které jsou proti migraci, jsou pro ochranu hranic, a funguje to,“ dodal.

Bojím se kriminality, varuje Okamura

K tématu migrace se tradičně vyjádřil také Tomio Okamura (SPD). „Bojím se kriminality. Podle německých údajů, tam, kde žijí migranti z afrických a islámských zemí, mají nejvyšší kriminalitu a nezaměstnanost. To tu nechceme, svých nepřizpůsobivých máme dost,“ řekl v superdebatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS.

„Říkám NE nelegální migraci. KSČM má jasný program. Česko musí chránit vnitřní hranici. Podívejte se na situaci mezi Běloruskem a Litvou,“ řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle něho by hranice mohly hlídat také drony. „Když je nebudeme chránit, migranti sem přijdou a my je budeme muset letecky přepravit do země původu,“ dodal.

Fiala: Migrace není hlavní téma

Předseda ODS Petr Fiala naopak nevidí migraci jako téma, které by voliče pálilo nejvíce. „V roce 2015 přišel do Evropy milion lidí. Za první polovinu letošního roku je to 40 tisíc. Česko není cílová země, je tranzitní. Řešme to, ale hlavní téma to není,“ oponoval Fiala svým předřečníkům.

Na šéfa ODS reagovala lídryně hnutí Trikolóra–Svobodní–Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková, podle které si nalháváme, že hoří všude okolo, jen ne u nás. „Chci reagovat na lehkovážný přístup Petra Fialy. Pokud Evropská unie splní svůj plán, že budou jednotné sociální dávky, tak těm lidem začne být jedno, jestli jsou v Německu, ve Francii nebo u nás, protože těm lidem jde pouze a jen o peníze,“ rozohnila se Majerová Zahradníková.

Tagy:

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama