reklama

Slavný biatlonista pobavil videem. I přes konec kariéry vyhlíží olympiádu v Paříži

Martin Fourcade, nejúspěšnější biatlonista všech dob, se připravuje na kandidaturu do komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru. Po loňském konci závodní kariéry spolupracuje s pořadateli Letních olympijských her 2024 v Paříži.

reklama

„Chtěl bych pomoci olympijskému hnutí a sportu. V této době jde o jejich budoucnost,“ říká pětinásobný olympijský vítěz v rozhovoru pro německou televizi ARD při mistrovství světa v biatlonu ve slovinské Pokljuce. Stal se také třináctkrát mistrem světa a má sedm velkých glóbů za celkové prvenství ve světových pohárech.

První týden probíhajícího světového šampionátu strávil ještě doma ve Francii s manželkou Helene a dcerami Manon a Inès. Hrál si s nimi na závody. Nechal se přitom natočit a jeho domácí video sklízí úspěchy nejen v biatlonovém světě.

V úterý, v den, kdy česká reprezentantka Markéta Davidová získala svůj premiérový titul mistryně světa, se postavil před kameru německé televize. Jako vždy v dobré náladě. A vyprávěl o životě po kariéře. Tu svou biatlonovou přirovnal k nošení batohu, který postupně plnil a plnil. A když už ho nemohl unést, musel ho sundat. Proto ukončil kariéru.

Stýská se vám po biatlonu? Nebo jste přijel do Pokljuky podpořit francouzský tým?
Nechybějí mi závody, ale scházejí mi ti lidé, ty známé tváře. Přijel jsem podpořit nejen závodníky, ale také francouzské fanoušky, kteří jsou často vidět na velkoplošné obrazovce. Jsem rád, že jsem mohl do Pokljuky přijet a potkat se se starými známými.

Jak jste strávil posledních jedenáct měsíců od loňského konce kariéry?
Podobně jako většina lidí na světě. V lockdownu. Takže doma. Ale užil jsem si to, protože jsem trávil čas se svými dcerami. Po konci kariéry jsem si odpočinul a pak se „otevřel“ pro rodinu. Třeba Magdalena Neunerová (bývalá německé biatlonistka, nyní expertka německé televize ARD – pozn.) je skoro pořád ve vysílání, ale to já jsem radši s dětmi.

Váš život se zcela změnil. Jste šťastnější?
Ale ano. Víte, už když jsem jako dítě začínal s biatlonem, bylo to, jako kdybych si nasadil batoh na záda. No a nyní jsem ho sundal. Během té doby jsem ten batoh zcela naplnil. Tréninkem, setkáními s novináři a televizemi, prací pro sponzory, později také rodinou. Pak už byl ten batoh příliš těžký. Cítil jsem, že už potřebuji svobodu. A té se mi nyní dostává, protože už ruksak na zádech nemám. Jsem nadšený, že mohu žít tzv. normální život.

Cítil jsem, že už potřebuji svobodu. A té se mi nyní dostává, protože už ruksak na zádech nemám. Jsem nadšený, že mohu žít tzv. normální život.

Co máte v plánu? Stanete se trenérem?
Ne, ne. Dejte pokoj. Francouzský tým kouče naštěstí nepotřebuje. Moji trenéři byli tak dobří, že by mě s nimi každý srovnával, čímž bych se opět dostal pod tlak a to skutečně nechci. Spolupracuji s organizačním výborem olympijských her 2024 v Paříži. Připravuji se na kandidaturu do komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru. Volby se budou konat příští rok při olympiádě v Pekingu.

Proč se hodláte takto angažovat?
Olympijské hry výrazně změnily a poznamenaly můj život, proto bych jim chtěl něco vrátit. Aspoň trochu. Nejen olympijským hrám, ale také biatlonu a sportu jako takovému. Chtěl bych mu pomoci, něco změnit v olympijském hnutím, aby se posunulo dopředu, bylo lepší. Jde v něm také o budoucnost.

Před středečním závodem jste ještě pořád úřadujícím mistrem světa ve vytrvalostním závodě. Kdo vás nahradí?
Přestože v Pokljuce nedominuje, tak bych si vsadil na Johannese Thingnese Bøa, protože je výkonnostně jen kousek od toho, co doopravdy umí. Je to velký favorit. Pozoruji ho celou sezonu a líbí se mi, jak se od listopadu posunul ve střelbě, co za pochodu mění. Ještě není vše dokonalé a nepřináší mu to tolik úspěchů, ale uvědomme si, že jde o vývoj. Určitě mu to pomůže a myslím, že už je to příprava na olympijské hry v příštím roce. A jestliže bych si měl ještě na někoho vsadit ve vytrvalostním závodě, tak je to Arnd Pfeiffer (německý olympijský vítěz z roku 2018 – pozn.), myslím, že bude druhý. Pokud jsem obhájce titulu, tak bych asi měl nastoupit na start, ne? Aha, vždyť tady mám i věci. Ale asi je nepoužiji. (smích)

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama