reklama

Slavný biatlonista pobavil videem. I přes konec kariéry vyhlíží olympiádu v Paříži

Martin Fourcade, nejúspěšnější biatlonista všech dob, se připravuje na kandidaturu do komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru. Po loňském konci závodní kariéry spolupracuje s pořadateli Letních olympijských her 2024 v Paříži.

reklama

„Chtěl bych pomoci olympijskému hnutí a sportu. V této době jde o jejich budoucnost,“ říká pětinásobný olympijský vítěz v rozhovoru pro německou televizi ARD při mistrovství světa v biatlonu ve slovinské Pokljuce. Stal se také třináctkrát mistrem světa a má sedm velkých glóbů za celkové prvenství ve světových pohárech.

První týden probíhajícího světového šampionátu strávil ještě doma ve Francii s manželkou Helene a dcerami Manon a Inès. Hrál si s nimi na závody. Nechal se přitom natočit a jeho domácí video sklízí úspěchy nejen v biatlonovém světě.

V úterý, v den, kdy česká reprezentantka Markéta Davidová získala svůj premiérový titul mistryně světa, se postavil před kameru německé televize. Jako vždy v dobré náladě. A vyprávěl o životě po kariéře. Tu svou biatlonovou přirovnal k nošení batohu, který postupně plnil a plnil. A když už ho nemohl unést, musel ho sundat. Proto ukončil kariéru.

Stýská se vám po biatlonu? Nebo jste přijel do Pokljuky podpořit francouzský tým?
Nechybějí mi závody, ale scházejí mi ti lidé, ty známé tváře. Přijel jsem podpořit nejen závodníky, ale také francouzské fanoušky, kteří jsou často vidět na velkoplošné obrazovce. Jsem rád, že jsem mohl do Pokljuky přijet a potkat se se starými známými.

Jak jste strávil posledních jedenáct měsíců od loňského konce kariéry?
Podobně jako většina lidí na světě. V lockdownu. Takže doma. Ale užil jsem si to, protože jsem trávil čas se svými dcerami. Po konci kariéry jsem si odpočinul a pak se „otevřel“ pro rodinu. Třeba Magdalena Neunerová (bývalá německé biatlonistka, nyní expertka německé televize ARD – pozn.) je skoro pořád ve vysílání, ale to já jsem radši s dětmi.

Váš život se zcela změnil. Jste šťastnější?
Ale ano. Víte, už když jsem jako dítě začínal s biatlonem, bylo to, jako kdybych si nasadil batoh na záda. No a nyní jsem ho sundal. Během té doby jsem ten batoh zcela naplnil. Tréninkem, setkáními s novináři a televizemi, prací pro sponzory, později také rodinou. Pak už byl ten batoh příliš těžký. Cítil jsem, že už potřebuji svobodu. A té se mi nyní dostává, protože už ruksak na zádech nemám. Jsem nadšený, že mohu žít tzv. normální život.

Cítil jsem, že už potřebuji svobodu. A té se mi nyní dostává, protože už ruksak na zádech nemám. Jsem nadšený, že mohu žít tzv. normální život.

Co máte v plánu? Stanete se trenérem?
Ne, ne. Dejte pokoj. Francouzský tým kouče naštěstí nepotřebuje. Moji trenéři byli tak dobří, že by mě s nimi každý srovnával, čímž bych se opět dostal pod tlak a to skutečně nechci. Spolupracuji s organizačním výborem olympijských her 2024 v Paříži. Připravuji se na kandidaturu do komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru. Volby se budou konat příští rok při olympiádě v Pekingu.

Proč se hodláte takto angažovat?
Olympijské hry výrazně změnily a poznamenaly můj život, proto bych jim chtěl něco vrátit. Aspoň trochu. Nejen olympijským hrám, ale také biatlonu a sportu jako takovému. Chtěl bych mu pomoci, něco změnit v olympijském hnutím, aby se posunulo dopředu, bylo lepší. Jde v něm také o budoucnost.

Před středečním závodem jste ještě pořád úřadujícím mistrem světa ve vytrvalostním závodě. Kdo vás nahradí?
Přestože v Pokljuce nedominuje, tak bych si vsadil na Johannese Thingnese Bøa, protože je výkonnostně jen kousek od toho, co doopravdy umí. Je to velký favorit. Pozoruji ho celou sezonu a líbí se mi, jak se od listopadu posunul ve střelbě, co za pochodu mění. Ještě není vše dokonalé a nepřináší mu to tolik úspěchů, ale uvědomme si, že jde o vývoj. Určitě mu to pomůže a myslím, že už je to příprava na olympijské hry v příštím roce. A jestliže bych si měl ještě na někoho vsadit ve vytrvalostním závodě, tak je to Arnd Pfeiffer (německý olympijský vítěz z roku 2018 – pozn.), myslím, že bude druhý. Pokud jsem obhájce titulu, tak bych asi měl nastoupit na start, ne? Aha, vždyť tady mám i věci. Ale asi je nepoužiji. (smích)

Tagy:
Třetí dávka vakcíny nebude pro všechny, upozorňuje ministerstvo. Koho se má týkat?
Koronavirus

Třetí dávka vakcíny nebude pro všechny, upozorňuje ministerstvo. Koho se má týkat?

O potřebě podání třetí dávky vakcíny se v posledních dnech hovoří stále častěji. Důvodem jsou především nejrůznější mutace nemoci COVID-19, které v řadě případů dokáží imunitu vytvořenou dvěma vpichy očkovací látky překonat. V Německu již diskuse přetavili v praxi a třetí dávku aplikují. Jakou strategii zvolí Česko? Rozhodnutí by mělo padnout do začátku školního roku. Ovlivnit by ho však mohlo středeční doporučení Světové zdravotnické organizace. Ta žádá, aby třetí dávka byla odložena v prospěch chudších zemí.

Strojvedoucí jezdí vlakem na červenou běžně, prozradil jeden z nich
360°

Strojvedoucí jezdí vlakem na červenou běžně, prozradil jeden z nich

I když se to zdá neuvěřitelné, strojvedoucí běžně jezdí na červenou. V pořadu 360° to prozradil člen prezidia Federace strojvůdců David Votroubek. Přitom ve středu ráno došlo u obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov ke srážce vlaků pravděpodobně právě poté, co strojvedoucí jednoho z nich na červenou jel. Nehoda si vyžádala tři mrtvé.

Manželé mířili na dav demonstrantů zbraněmi. Dostali milost a teď chtějí do politiky

Republikánský guvernér amerického státu Missouri Mike Parson omilostnil manželský pár ze St. Louis, který minulý rok mířil střelnými zbraněmi na účastníky protestu Black Lives Matter (BLM) procházející kolem jejich domu. Informoval o tom server listu The New York Times. Šlo o demonstraci proti rasismu a policejní brutalitě, a to v souvislosti s úmrtím George Floyda.

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Zemřela ikonická postava z filmu Rafťáci. Svou dceru přežila o deset let

Ve filmu Rafťáci se Olga Schmidtová představila v roli zapomnětlivé babičky, která svému „vnukovi“ neustále dávala rybí tuk. Diváci si jí však mohli všimnout i ve snímcích, které režíroval Zdeněk Troška: v trilogii Slunce seno... či v komedii Babovřesky. Herečka zemřela již koncem června ve věku 95 let, o jejím skonu se však veřejnost dozvěděla až nyní.

Život s lupénkou je jako na houpačce. Chvilky úlevy střídá bolest a úporné svědění

S lupénkou se 66letý Václav potýká od svých 23 let. Přestože ho tato autoimunitní nemoc nikdy neohrožovala na životě, dokázala mu velmi znepříjemnit život. Lupénka neboli psoriáza je nemoc, která je nejen viditelná na pohled a pacienti často trpí po psychické stránce, ale také je bolestivá a omezující. Naštěstí už existuje biologická léčba, díky které se po mnoha letech cítí lépe.

reklama