Slavný fotbalový brankář Sparty i Slavie Miroslav Kováč byl po své smrti pohřben společně s bezdomovci a lidmi, o které nikdo nejevil zájem. Pohřeb se konal v úterý, Kováč přitom zemřel již před dvěma lety. Informoval o tom slovenský web Nový čas.
Miroslav Kováč, bývalý fotbalista Sparty a Slavie Praha, Tatranu Prešov, Magnezitu Jelšava a Partizanu Bardejov, zemřel před dvěma lety ve věku 64 let. Jeho urna ale byla do společného hrobu s dalšími 48 lidmi uložena až v úterý, informoval slovenský web Nový čas.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Před domem na Košicku ležela mrtvá žena v noční košili. Tělo měla plné bodných ran
Kováč pocházel ze středního Slovenska, jeho fotbalový talent ho však vynesl do slavných pražských velkoklubů. Hrál s osobnostmi československého fotbalu, jako byli Jozef Chovanec, Ivo Knoflíček nebo současný trenér české reprezentace Ivan Hašek. Po letech strávených v české metropoli přestoupil do Tatranu Prešov a kariéru zakončil v Partizanu Bardejov. Poté pracoval jako trenér brankářů, školník na středním odborném učilišti v Prešově a také jako údržbář v penzionu.
Se svými příbuznými však příliš kontaktů neudržoval a zemřel během pandemie koronaviru. Poslední, kdo s ním mluvil, byl jeho přítel Ervín Némethy. „Byl hospitalizován v nemocnici s koronavirem. V té době jsem mu nosil věci. Když jsem mu naposledy volal, mluvil už trochu nesrozumitelně. Pak jsem se po několika dnech dozvěděl, že nežije. Možná to bylo selhání srdce, ale určitě to souviselo s koronavirem. Překvapilo mě to, protože jsme spolu byli na třetím očkování. Asi měl oslabený organismus. Často jsme se potkávali a on si rád povídal o své kariéře, ale ke konci už o ní nechtěl ani slyšet. Je smutné, jak dopadl,“ popsal Némethy.
Kováčův spoluhráč a kamarád z Tatranu Prešov Vlado Gombár a další bývalí hráči klubu se snažili uspořádat důstojný pohřeb, ale před dvěma lety se jim to nepodařilo. „Věděli jsme, že zemřel. Jako staří internacionálové jsme měli zájem se o Mira po jeho smrti postarat. Pak nám ale bylo řečeno, že jsou tu příbuzní, a proto je třeba splnit všechny zákonné náležitosti. Nemohli jsme s tím nic dělat. Ani jsem nevěděl, že ho pohřbili až teď. Myslel jsem si, že snad příbuzní odvezli jeho ostatky do Žiliny, odkud pocházel,“ prozradil.
Podobné pohřby pořádá město Prešov zhruba jednou za deset let. „Pro každého zesnulého město hledá příbuzné. Pokud se je nepodaří najít, můžeme ho po roce pohřbít nebo rozptýlit popel. Rozhodli jsme se však k tomu přistoupit důstojně a dát všem poslední rozloučení. Pokud se příbuzní rozhodnou urnu s ostatky převzít, bude jim to po úhradě nákladů umožněno,“ informovala Eva Čunderlíková z Pohřebních a hřbitovních služeb města Prešov.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vztahy Schumachera a Barrichella byly napjaté. Zůstalo ale jen to dobré, zavzpomínal Brazilec