Ještě nedávno se americkými sportovními halami rozléhalo mohutné skandování: „TSM, TSM, TSM.“ Jenže časy se mění, a s tím i poměry a nálady v esportu. S cenovkou přesahující půl miliardy dolarů byl kalifornský klub TSM nejhodnotnějším týmem v segmentu profesionálního hraní videoher. Ambice a postavení ještě zvýraznila rekordní dohoda s kryptoburzou FTX. Jenže v listopadu 2022 přišel její pád, a tím započal i skon slavného amerického klubu. Pomoci pozvednout ho na někdejší úroveň má i talentovaný český hráč Simon Horák.
Obrovské tréninkové centrum TSM v americkém Los Angeles zeje prázdnotou. V komplexu vybudovaném za více než jednu miliardu korun trénovali profesionální hráči League of Legends nebo Counter-Striku, kteří po dlouhých zápasech mohli relaxovat ve wellness. Videa tu natáčeli influenceři a streameři a vedení klubu mělo honosné a prostorné kanceláře.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Svět postihla apokalypsa. V české strategii musíte obnovit planetu a dobýt Mars
Jenže to jsou více než rok staré vzpomínky, kdy jeden z nejznámějších amerických esport týmů zaměstnával přes stovku lidí a sbíral jedno prestižní ocenění za druhým. Nyní je v jeho řadách pouhých osm zaměstnanců.
Místo dárku k výročí vyhazov
Duncan Cox vedl oddělení sociálních sítí v TSM. Vybudoval profily na TikToku, Instagramu nebo Twitteru (nyní X, pozn. red.), kde měl americký tým miliony fanoušků. V pondělí 29. ledna přišel do práce jako každý jiný den. Jenže místo dárku k pátému výročí ve firmě dostal padáka.
„Řekli mi, že už tu nepracuji,“ napsal Cox v příspěvku na sociální síti X. „Momentálně jsem v šoku a snažím se to zpracovat. Tým kolem mě se zmenšil, padlo na mě více odpovědnosti a v TSM pracovalo už jen devět lidí, přesto jsem nečekal, že budu další na řadě,“ popsal svůj náhlý konec ve slavném klubu.
On the anniversary of my 5th year working at @TSM, they told me I am no longer employed.
— DUNC (@followdunc) January 29, 2024
I’m currently in shock and am working on processing it. As the team around me was cut and I inherited more responsibilities, and with only 9 people left working on TSM, I didn’t expect to…
Okamžitě přišel také o přístupy k firemním komunikačním programům a e-mailu. „Ani jsem se nemohl rozloučit se svými kamarády,“ uvedl a na závěr dodal: „Po pěti letech bych doufal v alespoň malý dárek na rozloučenou.“
Původní Team SoloMid, který se rychle vžil pod zkratkou TSM, založil v září 2009 Andy Dinh alias Reginald s bratrem Danem. Oba byli vášnivými hráči League of Legends a především Reginald se řadil mezi absolutní špičku. Hned v první sezóně amerického šampionátu LCS dovedl své parťáky k triumfu.
V dalších letech TSM přidal ještě šest triumfů a stal se nejúspěšnějším severoamerickým mužstvem v populární strategii. Andy Dinh už další úspěchy sledoval z pozice manažera a majitele klubu, kam se brzy přesunul, aby vybudoval nejcennější esportový tým planety.
Kryptoměny přinesly zkázu
Americký tým nesbíral úspěchy jen v League of Legends, ale přidal k tomu i úspěchy ve střílečkách Apex, Counter-Strike, Rainbow Six nebo v oblíbené battle royale hře Fortnite. Před dvěma lety oblékal dres TSM i český hráč Dota 2 Jonáš Volek.
Z blízka ale mohl pozorovat první potíže. V květnu 2022 americký Forbes přinesl žebříček nejhodnotnějších esport klubů světa. Na prvním místě s hodnotou 540 milionů dolarů (přes 12 miliard korun) stála tři písmenka: TSM.
🤝 @TSM https://t.co/7LFppYBsty pic.twitter.com/l0P6bTj1nM
— SBF (@SBF_FTX) June 4, 2021
Na takové pozici se klub ocitl i díky dohodě uzavřené s kryptoburzou FTX v létě 2021. Desetileté partnerství mělo TSM přinést téměř pět miliard korun. Klub s vidinou finanční jistoty začal budovat honosné tréninkové centrum v Los Angeles a těšil se na báječné časy. V týmovém dresu se fotil i samotný majitel FTX Samuel Bankman-Fried.
Pohádka ale skončila krachem jeho kryptoimpéria v listopadu 2022. Slavný esportový klub tím upadl do obří krize a jen těžko se z ní dostává. Postupně začal propouštět své herní týmy a také zaměstnance. Dokonce musel prodat své místo v prestižním americkém šampionátu League of Legends, kde je se sedmi vítězstvími stále nejlepším týmem historie.
Jenže nic nepomáhá. Jedním z pokusů o záchranu a návrat do slavných časů je angažování Counter-Strike mužstva. V jeho sestavě nastupuje i český talentovaný střelec Simon Horák alias KWERTZZ, který ještě v minulé sezóně bojoval v dresu libereckého mužstva Sinners o domácí titul.
Tohle angažmá zní úžasně! Líbil by se vám @kwt_cs ve slavné organizaci @TSM? 🤠https://t.co/PpbSlznec1
— PLAYzone.cz (@PLAYzonecz) January 23, 2024
Ve všech ohledech se ale jedná spíše o naivní pokus než o reálnou šanci na pozvednutí kdysi slavného jména. Mužstvo pohořelo v kvalifikaci na největší turnaj v Counter-Striku Major a na velký úspěch to nevypadá ani v dalších turnajích.
Vyhlídky zkrátka nejsou dobré a fanoušci se s oblíbeným klubem pomalu loučí. „Reginald ten tým opravdu pohřbil,“ rýpl si jeden z uživatelů na sociální síti Reddit do kontroverzního šéfa týmu.
V listopadu 2022 přišel deník The Washington Post se svědectvím několika zaměstnanců amerického týmu, kteří popsali, že pod vedením Andyho Dinha panovala „kultura strachu“.
„Liga se domnívá, že Andy Dinh se vůči hráčům a zaměstnancům TSM choval ponižujícím a šikanujícím způsobem,“ uvedl Riot Games. Pořadatel americké soutěže LCS provedl rozsáhlé šetření a na jeho základě dal majiteli TSM pokutu téměř dva miliony korun.
Dříve oblíbený a fanoušky milovaný tým tak padá stále níž – střemhlav na dno hluboké propasti.