reklama

Vládní postup u návrhu rozpočtu byl politické dno, říká ekonomka Švihlíková

Přesun 10 miliard korun z armádní kapitoly do rozpočtové rezervy, aby komunisté pomohli schválit státní rozpočet, je podle ekonomky Ilony Švihlíkové šaškárna. Schválený rozpočet je formální a určitě se nezastaví na plánovaných 320 miliardách, řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

Samotný proces vyjednávání o vládním návrhu podle Švihlíkové rozhodně nedělal čest pojmu politická kultura. Postup vlády, která do Sněmovny přišla s návrhem nejdůležitějšího zákona roku, jak se tomu o státním rozpočtu říká, a neměla pro něj zajištěnou podporu, Švihlíková označila za „dno“.

Podobně vidí i přesun 10 miliard korun z armádní kapitoly do rozpočtové rezervy a slova ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), že brzy navrhne vrácení peněz zpět. „Politicky nekorektně bych řekla, že je to šaškárna,“ prohlásila ekonomka v pořadu K věci.

Částku 10 miliard korun, která byla v posledních dnech hojně zmiňována, však nevidí jako klíčovou. Podle Švihlíkové může dojít k problémům u jiných a daleko větších částek v rozpočtu.

Schválený rozpočet ekonomka označuje spíše za formální, protože se určitě bude měnit. Na cestě je totiž stále daňový balíček. „Deficit bude někde úplně jinde než na 320 miliardách korun,“ připomněla Švihlíková aktuální plánovanou výši deficitu státního rozpočtu na příští rok.

Ekonomický růst Česko nečeká

Připustila, že vláda připravovala návrh v obtížné situaci, neboť pandemie koronaviru velmi výrazně ovlivňuje i ekonomiku. Podobné problémy však mají de facto všechny země.

Řeč přišla také na otázku rozpočtového provizoria, na které by došlo, kdyby se vládě nepodařilo rozpočet prosadit. Podle Švihlíkové se v posledních dnech s rozpočtovým provizoriem zacházelo jako s jakýmsi strašidlem. „Asi by to nebyla zase taková tragédie, ale nevítala bych to,“ řekla.

Za úspěšné země považuje především asijské státy či Nový Zéland, které daly na první místo zdraví svých občanů. Jde o to, že pokud si země dobře poradí s pandemií, může opět plně nastartovat svoji ekonomiku. Nový Zéland podle Švihlíkové v tomto ohledu působí jako premiant.

Ekonomický růst v Česku pro příští rok příliš neočekává. „Možná dojde na oživení v roce 2022. V krizi je potřeba mít funkční stát, bez toho to nejde,“ dodala Švihlíková.

Rozhovor Marie Bastlové s Ilonou Švihlíkovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává
Volby 2021

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

Další pokles počtu nakažených za pátek. Od pondělí se mění cestovatelská mapa

V pátek v Česku laboratoře odhalily 140 potvrzených případů covidu, zhruba o 50 méně než před týdnem. Jedná se o nejmenší nárůst počtu nakažených v tomto týdnu. Snížil se tak i počet nově nakažených na 100 tisíc lidí za týden, a to na jedenáct. Od pondělí se pak pro Čechy změní cestovatelská mapa. Některé země se kvůli pandemii stanou rizikovějšími. Děti do 12 let pak od soboty po příjezdu do Česka nemusí do samoizolace.

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

reklama

Domácí zpravodajství

Prymula: Protilátky by měly být brány v potaz. V létě za mě stačí klasické roušky

Vláda by měla brát v potaz hodnoty protilátek. Jejich vysoká hladina stačí k tomu, aby se lidé znovu nenakazili, důkazů je dostatek, myslí si exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Stejně by ocenil, kdyby se v létě mohly vyměnit respirátory za klasické roušky, řekl v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS. Vláda kromě toho schválila placené volno pro očkované státní zaměstnance, podle opozičních politiků by se ale spíše měla zaměřit na fakt, že očkování u praktiků je pomalé.

reklama