Vláda narušuje rovnováhu moci a chce rozhodovat bez kontroly Parlamentu, řekl CNN Prima NEWS právník Ondřej Dostál. Ten už na jaře u soudu s žalobou uspěl a stát porazil. Varuje před změnami v zákoně o ochraně veřejného zdraví. Pokud by norma prošla, ministerstvo zdravotnictví by mohlo vydávat nařízení o uzavření obchodů nebo restaurací bez nutnosti nouzového stavu. Mohlo by také sledovat nakažené občany skrze mobilní telefon a navíc by stát nemusel podnikatelům kompenzovat ušlý zisk, pokud by si ho nárokovali.
„Podle návrhu by plošné a razantní zásahy mohl činit pouze resort zdravotnictví a Parlament by byl do počtu. Není dobře, aby takový zákon vůbec prošel. Nelíbí se mi, že se narušuje rovnováha moci a moc výkonná má pravomoci bez kontroly,“ řekl pro CNN Prima NEWS právník specializující se na zdravotnictví Ondřej Dostál.
„Pokud by zákon prošel, byl by protiústavní,“ dodal Dostál a je připraven změnu napadnout u soudu.
Varuje tak před změnou, se kterou v pondělí nenápadně přišel resort zdravotnictví. Ten předložil na jednání vlády novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, v rámci které by se jednodušeji mohla vyhlašovat ta samá opatření, na která nyní vláda potřebuje nouzový stav. Nebylo by tak třeba schválení Poslaneckou sněmovnou.
Došlo by tak v první řadě k vyprázdnění tzv. krizového zákona, podle kterého se nyní vláda řídí, a zároveň k tomu, že by třeba uzavření obchodů nebo restaurací mohlo nařídit pouze ministerstvo zdravotnictví.
Velká kritika se snáší i na další opatření týkající se sledování mobilních telefonů. Nový úřad, tzv. státní hygienická služba, by získal možnost sledovat pohyb každého nakaženého.
Dostál: Sledování telefonů je selhání státu
„Vláda chce přenést činnost z nové státní hygienické služby na třetí subjekt. Když se nebude stíhat trasovat, tak si na celou práci mohou najmout nějakou soukromou firmu. Je to na jednu stranu selhání státu a na druhou stranu bezpečnostní riziko. Není to úplně dobře,“ hodnotil Dostál.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) i tak návrh hájí. „Považuji to za jeden z velmi důležitých zákonů. Je to něco, po čem všichni voláme. Potřebujeme zákon, který dá možnost centrálně řídit určité věci zejména skrze hygienickou službu. Musíme být schopni korigovat ochranná opatření tak, aby nebylo potřeba mít nouzový stav,“ uvedl v pondělí Blatný.
Podnikatelé bez náhrady škody
Dalším problémem změny zákonného rámce je podle právníka Dostála to, že zákon o ochraně veřejného zdraví zcela vypouští nutnost hradit podnikatelům vzniklou škodu.
„Vláda se snaží dostat z parlamentní kontroly, aby nemusela každý měsíc dostat vynadáno v Poslanecké sněmovně. Druhá věc je zbavit se problémů s náhradou škody, aby o tom vyplacení rozhodovala vláda pouze formou kompenzace,“ sdělil dále právník.
Krizový zákon, na základě kterého se dnes uzavírají obchody, totiž obsahuje ustanovení o náhradě škody a nemusí se u soudu řešit protiprávnost opatření, kdežto v rámci zákona o ochraně veřejného zdraví takové usnesení není.
Už jednou vláda narazila
Není to poprvé, co se vláda Andreje Babiše (ANO) kvůli změně zákonného rámce s ohledem na vydaná opatření dostala do hledáčku právníků i soudů. Právě Dostál na jaře napadl opatření omezující obchod a volný pohyb, která vláda vydala právě v rámci zákona o ochraně veřejného zdraví. Soud dal tehdy Dostálovi za pravdu a kabinet musel změnit zákonný rámec a vše vyhlásit znovu pod krizovým zákonem.
Nyní se snaží opět protlačit změny zpět. K tomu ale nejdříve potřebuje do zákona o ochraně veřejného zdraví zakomponovat stejné pravomoci, které existují v rámci krizového zákona. Aby se to vládě povedlo, musí to schválit i poslanci. Ministr Blatný v pondělí na tiskové konferenci řekl, že se o prosazení bude snažit ještě ve stavu legislativní nouze. Je tak možné, že se normu podaří schválit ještě do konce roku.
Opozice: Velký bratr nebo špatný vtip
Proti už se teď staví opozice z řad ODS, Pirátů i STAN. Ti návrh ministra zdravotnictví označují za sledování Velkého bratra.
„Vznik Velkého bratra, který bude trasovat váš mobilní telefon, by byl značným osekáním osobních svobod. A to aniž by zákon jasně definoval dohled nebo kontrolu nad takovým šmírováním a zneužitelností dat,“ kritizoval návrh pirátský poslanec Petr Třešňák.
„Plošná omezení podnikání, shromažďování nebo omezení svobody pohybu musí být schvalována jen pod kontrolou vlády a Sněmovny. Návrh na jejich posunutí na úřad podřízený Ministerstvu zdravotnictví musí být jen vtip. Pokud se jedná o selektivní monitorování telefonu bez souhlasu držitele, pak by se bez individuálního souhlasu soudu jednalo o porušení Listiny i mezinárodních závazků,“ pustil se do vládního návrhu poslanec ODS Petr Benda.