Když vám někdo něco ukradne, je to vždy nepříjemné. Jenže co když nejde o věc, ale živého tvora? Ztrátu milovaného koně velmi těžce nesla Kristýna, která měla Falcona od hříběte. Ztracené zvíře si nakonec našla na vlastní pěst. Jenže happy end se v tomto případě nekonal. Přišel soud, statisícové pokuty a Falconova nejistá budoucnost. Druhá reportáž se ponoří do starostí obyvatel v okolí Cínovce, kde se nachází obrovské ložisko lithia a kde by se brzy mělo začít těžit. Případy Josefa Klímy začínají ve středu ve 22:45 na CNN Prima NEWS.
Kristýna se do koně Falcona zamilovala. Už když byl hříbě, věděla prý, že si ho nechají. Zvíře patřilo její babičce. Avšak když byla Kristýna delší dobu v zahraničí, zdravotní stav babičky se zhoršil a ona požádala o pomoc jistého muže. Jenže ten pak Falcona nechtěl vrátit a hřebec zmizel neznámo kam. Kristýna se s tím nechtěla smířit a začala po koni pátrat na vlastní pěst.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Se spartakiádním vrahem byste pustili dceru na diskotéku, říká Klíma. Roubal měl pichlavé oči
Falcona nakonec skutečně našla a odvezla si ho. Jenže jeho nová majitelka s tím nesouhlasila a začaly soudy, které nařídily statisícové pokuty a Kristýna musela Falcona vrátit. „Vyrůstáte s koněm odmalička, od hříbátka, a teď se někdo rozhodne, že vám ho zcizí. A vytrhne kus vás. Pro lidi, kteří vyrůstají u koňů odmalička, je to jako dítě,“ řekla v Případech Josefa Klímy Kristýna.
Šílený útok agresivního pitbula: Seniorce z Prštic u Brna ukousl ruku a vláčel ji po dvorku
Agresivní pitbul zaútočil na 85letou seniorku, která se o něj starala. Žena se do nemocnice dostala na poslední chvíli, lékaři jí museli amputovat paži. Podle sousedů z obce Prštice u Brna, kde se událost stala, pes neútočil poprvé. Před rokem měl pokousat pošťačku. Přes sto místních už podepsalo petici za přesunutí zvířete do specializovaného zařízení.
Jak celý zamotaný případ s krádeží koně dopadne? A jak se v podobných případech zachovat?
Lithium – spása, nebo konec krušnohorské oblasti?
Vypadalo to jako skvělá zpráva pro Česko. Pod Cínovcem leží obrovské naleziště lithia, vzácného kovu, který je zásadním stavebním prvkem moderních baterií. Ty používají naše telefony, notebooky i elektromobily, a po lithiu je proto obrovská poptávka. Obyvatelé okolí Cínovce to ale vidí jinak. Zejména ti u obce Újezdeček, kde by měl stát závod na zpracování vytěžené rudy na dohled od obytných domů. Místní se bojí ztráty podzemní vody ve studních, hluku, prašnosti, zplodin z lithia a celkově špatného životního prostředí. Firma Geomet naopak hájí svůj záměr na závod s tím, že by měl být k místním co nejšetrnější.
Reportérka Veronika Krejčí natáčela se zástupci firmy i místních obyvatel. Ohrozí těžba lithia život v této lokalitě? A co všechno může přinést?
Případy Josefa Klímy můžete sledovat ve středu ve 22:50 na Primě a v neděli ve 21:30 na CNN Prima NEWS.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Josef Klíma zavzpomínal na vraždu Mrázka