Nejdřív tragédie, pak historický moment. Alžběta II. se před 70 lety stala královnou

Královské rodině se 6. února 1952 přetočil život vzhůru nohama. Zemřel totiž král Jiří VI. a na jeho místo nastoupila jeho dcera, mladičká princezna Alžběta. Ta se smutnou událost dozvěděla v daleké Keni z úst jejího manžela Philipa. Nová královna se snažila situaci zvládnout s důstojností. Korunovaci, ke které došlo za rok v červnu, však provázela řada komplikací. Speciální vysílání věnované jejímu jubileu sledujte na CNN Prima NEWS nebo přímo v tomto článku.

Alžbětina otce Jiřího VI. na začátku 50. let provázely dlouhodobé zdravotní problémy a jeho dcera jej při různých příležitostech stále častěji zastupovala. Výjimkou nebyla ani cesta do Keni na konci ledna 1952. Letiště nakonec bylo posledním místem, kde mladá princezna se svým otcem hovořila. „Odebral se (Jiří VI.) na vyhlídkovou plošinu, aby dceři zamával na rozloučenou. Měl jsem neblahé tušení, že vidí Alžbětu naposledy a že stejná myšlenka napadla i jeho,“ vzpomínal na odlet tehdejší ministr kolonií lord Chandos.

Když královská výprava v Keni odpočívala v lovecké chatě Sagana, zazvonil telefon. „Telefonoval redaktor zdejšího listu East African Standard osobnímu tajemníkovi princezny. Redaktor se opatrně vyptával, zda jsou pravdivé dálnopisné zprávy z Londýna o tom, že král zemřel. Ukázalo se, že telegram odeslaný do Government House v Nairobi nebyl dešifrován, protože někdo neznámo kam založil klíče od sejfu, v němž byla uložena kódová kniha,“ popsala Ingrid Sewardová, autorka knihy Můj manžel a já, která pojednává o životě královského páru.

Zpráva o smrti krále se potvrdila. Jiřímu VI. bylo pouhých 56 let. Ten, kdo novou královnu informoval o skonu jejího otce, byl Philip. „Nesl to nesmírně těžce. Přikryl si tvář novinami a zůstal bez hnutí pět minut. Potom se sebral a řekl, že musí jít za princeznou. Ta odpočívala ve své ložnici. Pak se šli spolu projít do zahrady, chodili sem a tam a bylo zřejmé, že jí říká, co se stalo,“ prozradila Philipova sestřenice Pamela Mountbattenová.

Smutek v květovaných šatech

„Princezna se vrátila do chaty. Chudinka, otce zbožňovala, byli si nesmírně blízcí. Mám dojem, že jsem ji objala a řekla jsem, že je mi to líto. A potom jsem si najednou uvědomila – bože, vždyť je královna,“ dodala Mountbattenová.

Alžběta II. nikdy svou reakci na otcovo náhlé úmrtí veřejně nekomentovala. „Můj otec zemřel příliš mladý. Všechno to bylo nesmírně rychlé, člověk se s tím musel vyrovnat a udělat všechno, co je v jeho silách,“ poznamenala jen.

Celou situaci po návratu z Keni do Velké Británie znepříjemnila skutečnost, že smuteční šaty Alžběty byly nedopatřením odeslány předem s oficiálními zavazadly. „Nová královna tedy musela místo černých šatů obléci květovanou sukni a bílé sandály. Neměla z toho radost, protože chtěla otci prokázat patřičnou úctu. Žádala, aby ji při odjezdu do Londýna nikdo nefotografoval,“ sdělila Sewardová.

Odstrčený Philip

Alžběta nebyla jediná, komu se přetočil život vzhůru nohama. Změnil se i Philipovi. „Věděl, že jeho role se navždy změnila. Končily jeho další vyhlídky na kariéru u Královského námořnictva. Přestože nikdo nepředpokládal, že král zemře v tak mladém věku, Alžbětu na tuto změnu okolností a její budoucí roli připravovali celý život. U Philipa to neplatilo,“ uvedla Sewardová.

Ke korunovaci došlo až 2. června 1953 ve Westminsterském opatství v Londýně. „V prudkém dešti a větru lemovalo trasu silnice půl milionu lidí,“ napsala Sewardová. Slavnostní ceremoniál doprovodila i událost z opačného konce světa – Británie se dozvěděla, že 29. května na vrchol Everestu vystoupali Edmund Hillary a jeho šerpa Tenzing Norgay jako první lidé světa.

Mnoho Britů bralo korunovaci a dobytí Everestu jako symbol začátku nové a lepší éry. „Po odeznění válečných konfliktů a s Alžbětou jako panovnicí na trůně můžeme doufat, že tato země a její sesterské státy před sebou mají budoucnost, která předčí i to nejlepší, co nám přinesla minulost,“ napsal tehdy Daily Mail. „Korunovace pro ni (královnu) byla nesmírně dojemným a duchovním zážitkem,“ doplnila královnina sestřenice Margaret Rhodesová.

Korunovace se zúčastnilo osm tisíc pozvaných hostů. Televizní přenos sledovalo asi 20 milionů lidí a někdy je označován za start „televizního věku“. Její dlouholetý partner Philip zemřel loni v březnu ve věku nedožitých 100 let.

Tagy: