Testovací let Muskovy kosmické lodi Starship skončil explozí. Technici plánují další zkoušku

Obří dopravní systém Starship od společnosti SpaceX odstartoval ke svému prvnímu testovacímu letu bez posádky, krátce nato však ve vzduchu explodoval, když se podle médií zřejmě aktivovalo automatické ukončení letu. Výbuch nastal čtyři minuty po startu poté, co se měla oddělit nosná raketa. SpaceX na Twitteru uvedl, že systém potkalo „rychlé neplánované rozložení“ a že technici budou nyní vyhodnocovat data ve snaze naplánovat další zkoušku. Ta by podle zakladatele společnosti Elona Muska mohla přijít „za pár měsíců“.

Zatímco první pokus o start byl v pondělí na poslední chvíli odvolán kvůli problému při plnění paliva, při čtvrtečním druhém pokusu už plnohodnotný odpočet doběhl, byť s krátkou pauzou těsně před koncem. Systém dlouhý 120 metrů, který byl největším svého druhu, pak odstartoval z kosmodromu na jihu amerického státu Texas. Problém nastal asi po třech minutách, kdy se měl oddělit jeho nosný stupeň.

„Raketa se roztočila a pak bum, byla pryč,“ popsala událost reportérka zpravodajské společnosti BBC. Nosná raketa se neoddělila a BBC uvádí, že následnou explozi pravděpodobně spustil systém zabudovaný ve Starship pro nouzové případy. Systém SpaceX se předtím dostal do maximální výšky 39 kilometrů a dosáhl maximální rychlosti asi 2 100 kilometrů v hodině, sdělila agentura AP.

ČTĚTE TAKÉ: Vzácná podívaná OBRAZEM. Hybridní zatmění Slunce přilákalo do odlehlého městečka tisíce lidí

Záběry v přímém přenosu společnosti ukazovaly, že některé ze 33 hlavních motorů při vzletu nefungovaly, přesto bylo ve vysílání i po explozi slyšet jásot zaměstnanců. Účastníci projektu nevidí čtvrteční vývoj jako neúspěch, neboť nosná raketa Super Heavy a kosmická loď Starship se poprvé společně vznesly do vzduchu a test přinesl množství poznatků pro další postup.

O patent žádá rekordní počet firem! Česká republika je s 219 žádostmi na 34. místě

Mohlo by se zdát, že v době, kdy se svět stále srovnává s následky covidové pandemie a navíc čelí válečné agresi, není v něm příliš příležitostí pro pokrok. Ale opak je pravdou. Dokazuje to fakt, že Evropský patentový úřad loni dostal více než 188 tisíc žádostí o přiznání patentu, nejčastěji se týkaly odvětví technologií. Nejvíce patentových žádostí podaly velmoci, jako jsou USA, Čína či Japonsko. Česká Republika si ale také nevedla nejhůř.

„Při zkoušce tohoto druhu pramení úspěch z toho, co se dozvíme, a dnešní test nám pomůže zlepšit spolehlivost,“ uvedl SpaceX. Společnost vyústění letu označila za „rychlé neplánované rozložení“ a bezprostředně nespecifikovala, co explozi Starship způsobilo. Musk pak pracovníkům své firmy poblahopřál ke „vzrušujícímu“ testu. „Dozvěděli jsme se toho hodně pro další start za pár měsíců,“ dodal v twitterovém příspěvku.

Starship je koncipován jako systém na opakované použití, který by mohl v budoucnu dopravit člověka na Měsíc a také na Mars. Jeho výkon je výrazně vyšší než výkon dřívějších amerických vesmírných raket a počítá se s tím, že jednou bude moci přepravovat až 100 lidí či velké množství nákladu a vybavení.

Při testovacím letu měl druhý stupeň obletět téměř celou Zemi a dopadnout do Tichého oceánu severně od Havajských ostrovů. Zakladatel SpaceX Elon Musk dříve uvedl, že by za úspěch považoval „cokoliv, co nepovede ke zničení startovací rampy“.

Na detaily startu se ve vysílání CNN Prima NEWS zaměřil Petr Holman:

Deník The New York Times poznamenal, že startovací zařízení se po vzletu obří rakety zdálo být neporušené. Připomenul, že SpaceX se v minulosti dokázala učit ze svých chyb, například když začala testovat návrat svých nosných raket Falcon 9 na zemský povrch. Čtvrteční selhání Starship nicméně podle listu nastoluje otázku, jak rychle bude společnost schopná systém připravit pro přistání na Měsíci s astronauty amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Taková mise by vyžadovala několik úspěšných testů v rychlém sledu.

Šéf vesmírné agentury Bill Nelson po explozi nad Mexickým zálivem adresoval týmu SpaceX gratulaci. „Každý velký úspěch v našich dějinách vyžadoval jistou míru přijímaného rizika, protože s velkým rizikem přichází velké odměny. Těším se na to, co si z toho SpaceX odnese pro další testovací let a dál,“ napsal Nelson.

Komerční lety

Ještě letos chce společnost Space X stihnout ambiciózní projekt dearMoon – v rámci něj se podívá na Měsíc japonský miliardář Jusaku Maezawa. S byznysmenem na šestidenní cestu vyrazí devět dalších osobností.

Mezi nimi i český umělec a tanečník Yemi Akinyemi Dele (známější pod uměleckým jménem Yemi A.D.), který se tak s největší pravděpodobností stane druhým Čechem v historii, který se do vesmíru podívá.

Přesné datum zahájení mise známé není. SpaceX by ale projekt ráda uskutečnila ještě letos, zřejmě ke konci roku.

Tagy: