Poslanecká sněmovna začala v úterý projednávat česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci. V prvním čtení se očekává ostrá kritika od opozičního SPD, které už dříve deklarovalo svůj odpor k této dohodě. Hnutí ANO oproti tomu nechce jednání příliš natahovat a podle předsedkyně klubu Aleny Schillerové je většina poslanců pro schválení smlouvy. Hnutí SPD přišlo s obstrukcemi a zákonodárci mohou bod projednávat i přes půlnoc. Schůzi poslanců můžete sledovat živě v tomto článku od 14:00.
Smlouva o obranné spolupráci, která se zakládá na kooperaci amerických a českých ozbrojených sil na českém území, byla vládou Petra Fialy (ODS) schválena v dubnu. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ji v květnu podepsala ve Spojených státech.
ČTĚTE TAKÉ: Vzpoura je jen začátek. Putin zuří a Kreml čekají čistky, říká jeho „nepřítel číslo jedna“
Dohoda se ale nelíbí hnutí SPD, které je tvrdě proti. „V úterý 27. června odpoledne se začíná ve Sněmovně projednávat dohoda ČR a USA o přítomnosti amerických vojáků a vojenských základnách USA v ČR. Tuto dohodu podepsala Fialova vláda. Přijďte říct jasné NE na demonstraci PROTI dohodě ČR a USA o přítomnosti amerických vojáků a vojenských základen USA v ČR,“ vyzýval předseda hnutí Tomio Okamura své příznivce k demonstraci na Malostranském náměstí.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) Zdroj: Viet Tran
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) Zdroj: Viet Tran
Prezident Petr Pavel a ministryně obrany Jana Černochová (ODS) během pietního aktu na Vítkově Zdroj: ČTK
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Tomio Okamura (SPD) Zdroj: CNN Prima NEWS
Tomio Okamura (SPD) Zdroj: CNN Prima NEWS
Tomio Okamura (SPD) v Partii Terezie Tománkové Zdroj: CNN Prima NEWS
Podle opozičního hnutí vytváří dohoda podmínky pro pobyt amerických vojáků a výstavbu budov pro ně. Okamura by proto chtěl, aby o ní rozhodovali lidé v referendu.
Vládní představitelé ale argumentují tím, že obranná smlouva sama o sobě neumožňuje pobyt cizích vojsk na českém území ani stavbu jejich základen. Podle Schillerové zvýší bezpečnost České republiky.
Po prvním čtení má předlohu projednat branný a zahraniční výbor. Poté se poslanci rozhodnou, zda smlouvu předloží prezidentovi k podpisu.