Hnutí ANO spolu s SPD svolaly mimořádnou schůze Poslanecké sněmovny k sociálním dopadům krize na obyvatele.
Opozice jednání svolala bez jakéhokoliv návrhu zákona. K plnohodnotné schůzi však vůbec nemusí dojít. Je totiž třeba schválit program jednání, který je v podobných případech zástupci vlády většinou zamítnut. Před samotným hlasováním je však prostor pro debatu, kterou opoziční poslanci rádi využívají. Diskutuje se na téma „Sociální dopady krize na občany ČR“.
Schůze k zastropování cen
Před mimořádnou schůzí proběhlo jednání o zastropování cen. Opoziční hnutí ANO před jednáním sdělilo, že návrh podpoří, bude však podávat pozměňovací návrhy. „Vláda se vydala zcela špatným směrem,“ řekla předsedkyně klubu Alena Schillerová. Podle ní se vyhodí 130 miliard korun z kapes daňových poplatníků, protože pomoc přichází pozdě.
Podobně hovořil i někdejší ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO). Ten uvedl, že se jedná o brutální podcenění situace. „Přineseme pozměňovací návrh, aby se náklady přenesly na výrobce. Ve velké míře by tak neplatil stát. Zároveň vláda vynechává mechanismus motivace,“ řekl Havlíček s tím, že by se cenový strop měl snížit o polovinu. Tedy elektřina na 3 koruny a plyn na 1,50 Kč za kWh.
Záměrem páteční schůze je rychlé schválení tak, aby cenový strop začal platit už od listopadu letošního roku. V takovém případě by návrh dostal k posouzení příští úterý Senát.
Vláda Petra Fialy (ODS) na své pondělní schůzi schválila maximální cenu pro domácnosti a živnostníky u silové elektřiny na šesti korunách za kWh včetně daně a u plynu na třech korunách za kWh. Předloha počítá také s paušálním poplatkem, který připadne dodavateli.
Kromě zastropování cen energií budou poslanci také hlasovat o prodloužení platnosti snížené sazby spotřební daně u nafty.
Odpoledne pak zákonodárce čekají dvě mimořádné schůze svolané hnutím ANO. Řešit se na nich má vyplacení jednorázového příspěvku důchodcům, zvýšení rodičovské a růst příspěvku na mobilitu lidem se zdravotním postižením.